Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
چگونه کارایی روزانه‌ام را نابود کنم یا کاهش دهم؟


کاهش کارایی - متمم - محلی برای توسعه مهارتهای من

همه دوست دارند که تلاش و زندگیشان خروجی بیشتر و بهتری داشته باشد. همه دوست دارند که توانایی داشته باشند به جای صد واحد انرژی در روز، صد و بیست واحد انرژی صرف کنند به همان اندازه‌ی روزهای قبل – و نه بیشتر – احساس خستگی کنند. همه دوست دارند به نسبت انرژی و توانی که صرف می‌کنند خروجی بیشتری داشته باشند. خواه رشد علمی. خواه زندگی خانوادگی بهتر و خواه رشد شغلی.

معمولاً این نوع مباحث، تحت عنوان «کارایی» یا «Productivity» مطرح می‌شوند. خواندن و شنیدن و حرف زدن راجع به آنها هم، دغدغه بسیاری از ماست. اما با این وجود، ما کارهای زیادی انجام می‌دهیم که کارایی روزانه ما را کاهش می‌دهند یا حتی کاملاً نابود می‌کنند. در اینجا برخی از آنها را مرور می‌کنیم:

کارایی در طرح متمم - محل توسعه مهارتهای منشبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید: شبکه‌های اجتماعی بخش جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره ما هستند. از شکل‌های رسمی و متداول آن مانند فیس بوک و توییتر تا شکل‌های غیررسمی و همچنان متداول آن مانند گروه‌های وایبری. تلاش برای حذف این شبکه‌ها از زندگی روزمره، چندان ساده نیست. برای خیلی از ما، حضور در این شبکه‌ها ضروری و یا لااقل لذت‌بخش است. اما دائماً آنلاین بودن و هر چند دقیقه یکبار همه برنامه‌ها را یک بار «دوره کردن» میتواند بخش بزرگی از زندگی روزمره ما را مختل کند. دقت کنید که زمانی که صرف شبکه‌های اجتماعی می‌شود فقط بازدید کردن آنها نیست. معمولاً تمرکز ما، پس از حضور در شبکه‌های اجتماعی و خروج از آنها، تا چند دقیقه هم به دلیل یادآوری خاطرات و تداعی‌ها، مختل می‌شود.

موبایل و نقش آن در کاهش کارایی - متمم - محل توسعه مهارتهای منموبایل را کاملاً در نزدیکی و دسترس خود قرار دهید. آیا تا به حال دقت کرده‌اید که چند مرتبه در روز موبایل خود را قفل و باز می‌کنید؟ آیا دقت کرده‌اید که هر زمان حوصله‌مان از کار یا جلسه سر می‌رود، ناخودآگاه دستمان به سمت موبایل می‌رود؟ همین که موبایل کمی دور از دسترس باشد،‌ در حدی که صدای زنگ و پیامک آن شنیده شود، برای بسیاری از ما یک اتفاق جدی در زندگی خواهد بود. کافی است یک روز امتحان کنید. موبایل را جایی بگذارید که بدون بلندشدن و جابجایی،‌ نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. حتی می‌توان در ساعاتی از روز موبایل را بی‌صدا کرد. اکثر کسانی که می‌گویند موبایل بخشی از زندگی ماست و اگر الان جواب تلفن را ندهیم و دو دقیقه دیگر بدهیم، کشور بر باد می‌رود، اگر فکر کنند می بینند که این مسئله در مورد چند شماره محدود وجود دارد. اکثر موبایل‌های امروزی هم این امکان را به ما می‌دهند که برای آن شماره‌ها، زنگ خاص یا شرایط خاص تعریف کنیم یا در ساعاتی از روز، گوشی ما فقط برای آن شماره‌ها زنگ بخورد.

کاهش کارایی در زندگی روزمره - متمم - محل توسعه مهارتهای من

 

«هر» کاری را که قرار است انجام دهید در یک فهرست منظم و تمیز بنویسید. بسیاری از ما، وقتی تصمیم می‌گیریم که نظم را وارد زندگی خود کنیم یا کارایی خود را افزایش دهیم، بلافاصله به سراغ تنظیم یک فهرست می‌رویم. ممکن است این کار را روی کاغذ انجام دهیم و ممکن است که نرم‌افزاری برای اینکار روی کامپیوتر یا موبایل خود نصب کنیم. قطعاً استفاده از این روش مفید است و می‌تواند اثربخش باشد. اما «نظم» قرار نیست به «بروکراسی خشک» تبدیل شود. شاید توصیه دیوید آلن مفید و اثربخش باشد: کاری را که اجرای آن کمتر از دو دقیقه زمان می‌برد،‌ یادداشت نکنید. انجام دهید!

کاهش کارایی - متمم - محل توسعه مهارتهای منکم بخوابید. یکی از نخستین روش‌هایی که برای افزایش کارایی مد نظر قرار می‌دهیم، «کمتر خوابیدن» است. شاید شخصیت «باکسر» در کتاب زیبای قلعه حیوانات جرج اورول را به خاطر داشته باشید. او هر وقت می‌دید اوضاع مزرعه خراب است، می‌گفت: «اشکال ندارد. من یک ساعت زودتر بیدار می‌شوم و بیشتر بار می‌برم. حتماً مشکلات حل می‌شوند». اگر کسی نتواند با شش ساعت خواب و هجده ساعت بیداری، مشکلات خود را حل کند، با یک ساعت خواب و بیست و سه ساعت بیداری هم حل نخواهد کرد. اگر هم کم‌خوابی بتواند مشکلات را واقعاً حل کند، قطعاً راهکاری کوتاه‌مدت محسوب می‌شود. جدای از اثرات منفی کم‌خوابی، نظیر افسردگی، کاهش شادابی پوست، کاهش تمرکز، کاهش توانایی یادگیری و افزایش خطر سکته و …، واقعیت این است که بیشتر بیدار ماندن راهکاری برای موفقیت از طریق افزایش «حجم کار» است و نه «کارایی».

کارایی چگونه کاهش می یابد؟ - متمم - محل توسعه مهارتهای منبرای هر روز خود، هدف‌های بزرگ بگذارید. خودش می‌داند که امروز، در بهترین حالت، آشپزخانه را مرتب می‌کند. اما برنامه می‌گذارد که خانه را کامل تمیز کند. تازه فکر می‌کند که عصر هم می‌تواند به دیدن مادرش برود. مطالعه هم خوب است و باید امروز حداقل ده صفحه کتاب بخواند. حالا که کاغذ آورده و لیست می‌نویسد،‌ احساس می‌کند می‌شود موارد دیگری را هم افزود. همه کارهایی را که جوصله نکرده در طول این چند ماه انجام دهد، در این فهرست کاغذی می‌نویسد. به هر حال، برنامه ریزی و هدف گذاری روی کاغذ مالیات ندارد! غافل از اینکه آنچه به ما انرژی می‌دهد فقط تعداد زیاد کارهای انجام شده نیست. تعداد کم کارهای باقیمانده هم مهم است. برنامه های بزرگ، این حس را به ما می‌دهند که هر کاری هم بکنیم هنوز با خط پایان خیلی فاصله داریم. پس یا کمتر کار کنیم یا اصلاً همه چیز را رها کنیم.

کاهش کارایی - متمم - محل توسعه مهارتهای من

از قدرت ارزشمند آلارم‌ها غافل نشوید. به هر حال، یکی از پیش نیازهای اولیه افزایش کارایی، تمرکز است. امروز همه وسایل و نرم‌افزارهای اطراف ما،‌ برای خودنمایی و جلب توجه بیشتر آلارم می‌دهند. آلارم ساعت. زنگ موبایل. صدای پیامک، ایمیل‌ها، صدای وایبر و واتزاپ، بوق فکس،‌ زنگ تلفن، آلارم ماشین لباسشویی و هر چیز دیگری که فکر کنید! با هر آلارم، ما تمرکز خود را از دست می‌دهیم و دوباره فرایند تمرکز کردن آغاز می‌شود. درست مانند یک ماشین که به خاطر عبور یک پیاده، متوقف می‌شود و دوباره باید از دنده‌ی اول به تدریج بالا رود و به سرعت قبلی برسد. نمی‌توان آلارم‌ها را از زندگی مدرن امروزی حذف کرد. اما می‌توان تعداد و سهم آنها را در زندگی کاهش داد. همینطور می‌شود در ساعاتی از روز، شرایطی ایجاد کرد که کمتر از هر زمان دیگری در معرض این آلارمها باشیم.

 کاهش کارایی - متمم - محل توسعه مهارتهای منبه همه پاسخ «مثبت» بدهید. مارک تواین زمانی به شوخی گفته بود: نمی‌دانم چه حجمی از ما روی کره زمین، حاصل رودربایستی و عدم توانایی «نه گفتن» هستیم! قطعاً توجه به خواسته‌های دیگران خوب و ضروری است. بخشی از وظیفه ما توجه به دیگران است. اما به یاد داشته باشیم که کارها اولویت‌های مختلفی دارند. بعضی از خواسته‌های دیگران ممکن است برای آنها اولویت بالایی داشته باشد، اما من را وادار به جابجایی اولویت‌های خودم می‌کند. به شکلی که قادر به جبران مافات نخواهم بود. حمایت کردن،‌ پاسخ مثبت دادن، همکاری، همه و همه ارزشمندند. اما «نه گفتن» هم مهارتی است که به همان اندازه ارزش دارد.

توضیح: تصویر بالای این نوشته، یکی از موتورهایی است که مفهوم واقعی کارایی – به معنای مهندسی – را نشان می‌دهد. موتور BMW مورد استفاده ار فرمولا وان. با دور موتور ۱۹۰۰۰ (بله – نوزده هزار)‌ دور در دقیقه و وزنی کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم. سرخ شدن از حرارت نگران‌کننده نیست. به شرط آنکه حرارت ناشی از اتلاف و اصطکاک نباشد!

تمرین:

با لغت‌ها و عباراتی مثل Productivity و Burnout و How to kill your productivity و شبیه اینها، در اینترنت جستجو کنید و پاراگراف‌های دیگری را بنویسید که به نظرتان می‌تواند به متن بالا افزوده شود.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: ه آبادیان , سعید نوری , سابینه حساس , علی , شاهین کلانتری

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری سبک زندگی من به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه سبک زندگی من

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

105 نکته برای چگونه کارایی روزانه‌ام را نابود کنم یا کاهش دهم؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  من همیشه 7-8 ساعت میخابیدم امااز بهمن سال گذشته خوابم رو به حدود 2ماه 2-3ساعت در شبانه روز(حتی گاهی کمتر) کاهش دادم. و الان روزی 3-4 ساعت(به دلیل محدودیت‌های محیطی خوابمو بیشتر کردم و اینکه انطعطاف بیشتری داشته باشم و با دنیای بیرون و جامعه هماهنگ تر باشم).
  همیشه این مسئله کم خوابیدن بعضی‌ها برام خیلی عجیب و جتی غیر ممکن بوده تا اینکه در 2-3کتاب و کلی سایت و مقاله، مطالعه نسبتاً مفصلی داشتم در این مورد.
  بعد تصمیم گرفتم طبق دستور العمل اونها عمل کنم و خوابم رو کاهش بدم.
  در طی این مسیر 60-70 مطلب نوشتم در مورد تجریباتم. بیانشون در اینجا خیلی سخته ولی خیلی خلاصه چندتا نکته رو در مورد تجربه شخصی خودم بگم:
  اول باید مغز و بدن رو طبق یک الگوی کاملاً مشخص عادت داد تا به این شیوه بخابه( در واقع مغز یاد میگیره که مستقیم بره به فاز REM و قبل از تموم شدن REM بیدار شه). هفته‌های اول، مخصوصاً چند روز اول خیلی خیلی سخت گذشت. یک جنگ تمام عیار با مغزم و بدنم داشتم تا بلاخره عادتش دادم، تمارض میکردن! ;)
  (حرف محمدرضا در مورد اینکه ذهن فرمانده است یا بدن(ماجرای شکستگی پاو کار در ردمای -30درجه با اتریشی ها)، باعث شد این کار رو انجام بدم)

  less is more!
  more is less!
  یه چیز عجیب اینه که در این مدت ده ها بار تست و تجربه کردم این بود که هروقت بیشتر میخابیدم، حالم بدتر میشد و احساس میکردم کمتر خوابیدم(فکر دلیل علمی‌ش رو میدونم، قسمتیش مربوط میشه به الگوی خواب و فازها و مراحل مختلف خواب).
  با این 2-3ساعت خوابیدن، تمرکزم حداقل 2 برابر بیشتره، کاراییم 2-3برابر بیشتر شده(میدونم عجیبه ولی کاملاً واقعیت داره)، حالم خیلی بهتر شده. من تا حالا چند تا قرص آنتی دیپرشن رو امتحان کردم، این مدل خوابیدن از همشون بهتره!، توصیفش خیلی مشکله ولی خیلی از وقتها دقیقاً انگار یه قرصی خوردم و حس خاصی منو در بر میگیره(حتماً مربوط میشه به فعالیتهای شیمیایی خاصی در مغز).
  گذشته از مدت زمانی که میخابم، یکی از مهارتهایی که پیدا کردم اینه که در 2-3 دقیقه خوابم میبره(قبلاً20-30دقیقه، گاهی 1-2ساعت) و 20دقیقه بعد کاملاً سرحال و شارژ میشم.

  حتی چندبار تجربه‌ای شبیه به lucid dreaming داشتم در حین این مدل خوابیدن، تجربه عجیبی بود. یه تجربه ذهنی کاملاً جدید.
  اوایل خیلی هیجان داشتم و با 6-7نفر در موردش حرف زدم. اما الان دیگه حوصله ندارم!، توضیحش برای کسی که خودش تجربه‌ش نکرده، خیلی سخته. حتی اگر باور هم بکنه، انتقال اون حس و حالات سخته و انرژی زیادی میگیره از آدم.

  اینم بگم که هدف اصلیم از ادامه این تجربه این نیست که وقت بیشتری داشته باشم. فایده اصلی‌ش واسه من این بود که بعد از حداقل 1 دهه، مشکلم رو با خواب حل کردم، کیفیت خوابم بیشتره شده و بهش نظم دادم. اتفاقاً طولشم کمتر شده، چی از این بهتر ;)
  داوینچی، ادیسون، موسس وردپرس matt mullenweg، ستیو پاولیناو تیم فریس حداقل برای چندماه این مدل خوابیدن رو امتحان کردند.
  بهترین گزارش رو در این زمینه ستیو پاولینا در وبلاگش نوشته.

  اطلاعات بیشتر:
  Ask Google(and Youtube) about uberman sleep and polyphasic sleep
  متاسفانه از نظر علمی خیلی کم روی این موضوع کار شده. دلیلشم میشه فهمید.
  چقدر حرف زدم!، ببخشید

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .