Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


پیش نویس پولی (Money Script)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۹۸۷۵
پیش نیاز مطالعه‌ی این درس: از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه‌ی این درس بتوانند:
 • اصطلاح پیش نویس پولی را تعریف کنند.
پیش نویس های پولی

اصطلاح پیش نویس پولی یا پیش نویس های پولی یا Money Scripts، اصطلاحی است که برد کلونتز (Brad Klontz)، از جمله پیش‌تازان بحث مالی درمانی، مطرح کرده و مورد مطالعه قرار داده است.

او صرفاً به تعریف این مفهوم نپرداخته، بلکه ابزاری هم برای سنجش آن طراحی کرده که به نام KMSI یا Klontz Money Script Inventory شناخته می‌شود.

پیش نویس پولی، بر اساس مدل برد کلونتز به صورت زیر تعریف می‌شود (+):

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به سایر بحث‌های مرتبط با روانشناسی پول به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

با توجه به بررسی‌های ما،‌ دوستان متممی علاقه‌مند به درس روانشناسی پول از درس‌های زیر هم استقبال کرده‌اند:

  تاریخچه پول | سواد مالی کودکان و نوجوانان

  خودشناسی | شخصیت شناسی | مذاکره

  افزایش عزت نفس | زندگی شاد | تصمیم گیری

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تمرین:

لطفاً یک تا پنج جمله مختلف، در توصیف پول بنویسید. جملاتی که به نظر شما نه همیشه، اما در اکثر موارد مصداق دارند.

تذکر: ما دسترسی به درس‌های آتی روانشناسی پول را برای دوستانی در نظر خواهیم گرفت که تمرین این درس را انجام داده‌اند.

قاعدتاً اگر یک جمله هم بنویسید، برای دسترسی کافی خواهد بود. اما نظر به اینکه بعد از آشنایی با مفهوم پیش نویس پولی، برای همیشه فرصت قضاوت دقیق در مورد پیش نویس‌های پولی خودتان را از دست خواهید داد، پیشنهادمان این است که وقت بیشتری بگذارید و چهار یا پنج جمله بنویسید (چنین بحث‌هایی وقتی وارد جزئیات می‌شوند، ما توانایی قضاوت بدون جهت‌گیری در مورد مدل خودمان را از دست می‌دهیم).

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علی رضا حسینی ، روح الله یعسوبی ، نوشین محمدی ، ونوس بافکار ، حسن احمدی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مبانی روانشناسی پول به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مبانی روانشناسی پول
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۹۹ نظر برای پیش نویس پولی (Money Script)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  - فقط با پول میشه بعضی از نقص ها و اشکال های زندگی رو رفع کرد. اشکال هایی که بدون پول نمیشه کار خاصی براشون کرد (یه مثال ساده: بیماری جسمی)

  - ما تقریباً همیشه بر اساس پولی که برای چیزی می پردازیم، برای اون ارزش قائل هستیم. به همین دلیل، بعضی وقتها لطف می کنیم به بقیه اگر در ازای ارزشی که براشون خلق می کنیم، ازشون پول بگیریم.

  - آدم سالم (از نظر روانی) با پول آدم بهتر و تواناتر و مفیدتری میشه و برعکس در مورد آدم ناسالم که با پول سعی میکنه نقص هاشو بپوشونه و نیازهاشو رفع کنه اما به آدم سطحی تر و بی خاصیت تری تبدیل میشه.

  - اگر پولی به جیب من بره، این پول لزوماً از جیب کس دیگه ای خارج نشده. به عبارتی، مجموع پول های یه منطقه یا دنیا ثابت نیست.

  - پول (پاک از نظر منطق کسب و کار)، خون توی رگ های یه سیستم و کسب و کاره و بدیهیه که فقط یه کسب و کار زنده بهتر می تونه به حیات مفیدش ادامه بده و هرچی زنده تر باشه، ارزش بیشتری میتونه خلق کنه.

  - کسی که پول خوب در میاره یعنی داره کار درست و مفید رو انجام میده (البته فقط در یه سیستم پایدار).

  پی نوشت: اینها مواردی هست که آدم وقتی می خواهد یک تمرین خوب و قشنگ انجام بده، می نویسه. مواردی که در کتابها آمده یا از جاهای دیگه از این و آن شنیدیم. اما واقعیت اینه که من در زندگی واقعی ام بیشتر از اینها، تحت تاثیر اسکریپت های زیاد دیگه ای هستم که یا پنهان هستند یا اگر کمی به رفتارهام دقت کنم می بینم که تعداد زیادی از آنها چندان هم پنهان نیستند. چند ماه پیش یه برگه روی در اتاقم زده بودم  با عنوان invisible script ها. تعدادی از اونها در مورد پول بودند. مواردی که بسیار بچگانه و نادرست بودند اما در عمل بر اساس اونها رفتار میکردم. بخشی از اونها مربوط به گذشته خودم بودند و بخشی از اونها مربوط به خطاهای شناختی ذهنم که به تفصیل در متمم درباره ش صحبت شده.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .