Menu

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها
پنجشنبه ۲۶ مرداد ماه از ساعت ۸:۲۹ تا ۱۹:۰۰ – مرکز همایشهای بین المللی دانشگاه شهید بهشتی
روانشناسی پول و وسواس پولی


وسواس پولی از نگاه آدریان فرنهام و روانشناسی پول - متمم محل توسعه مهارتهای من

قبلاً در مورد آدریان فرنهام حرف زدیم و به کارهای ارزشمند او در حوزه روانشناسی پول اشاره کردیم. همچنین پرسشنامه MBBS یا سنجش رفتار پولی و نگرش نسبت به پول را خواندیم و پس از تکمیل آن پرسشنامه، شما امتیازهای خود را در هر یک از حوزه‌ها می‌دانید. قرار بود سلسله‌ بحث‌هایی را در حوزه روانشناسی پول داشته باشیم و نخستین موضوعات نیز،‌ بر اساس چارچوبی که آدریان فرنهام تعریف کرده مطرح شود.

از میان پارامتر‌هایی که در پرسشنامه MBBS سنجیده می‌شود، وسواس پولی یا Money Obsession یکی از مهم‌ترین آنهاست. از آنجا که در ذهن بسیاری از ما، «وسواس» بیشتر به عنوان «وسواس در خصوص پاکیزگی» تداعی می‌شود،‌ برخی ترجیح داده‌اند اصطلاح Money Obsession را تحت عنوان «دلمشغولی پولی» ترجمه کنند که البته کار نادرستی نیست. اما در متمم، ما از همان اصطلاح وسواس پولی استفاده می‌کنیم. یکی از تعاریف ساده وسواس که می‌تواند برای کار ما مفید باشد به این صورت است:

هر نوع فکر یا تصویرى که بر خلاف اراده انسان، به ذهن او هجوم می‌آورد و سازمان روانى فرد را تحت سیطره خود قرار می‌دهد و اضطراب گسترده‏‌اى را در او بر می‌انگیزد.

این هجوم فکری می‌تواند مربوط به تمیزی محیط باشد. مانند کسی که بارها در روز، بدون دلیل مشخص دست‌های خود را می‌شوید. می‌تواند به سلامتی یا امنیت فرزند مرتبط باشد. مانند مادری که ده‌ها بار در طول روز با فرزندش تماس می‌گیرد و همیشه نگران سلامتی و امنیت فرزند خود است. می‌تواند از نوع عقیدتی باشد. مانند کسی به تازگی با یک مکتب فکری خاص آشنا شده، و در و دیوار و زندگی و مقاله‌ها و افراد و دوستان و هر چیزی را بر اساس مترهای آن مکتب فکری می‌سنجد.

با توجه به این تعریف، وسواس پولی را به سادگی می‌توان درک کرد. زمانی که پول، سهمی بیشتر از آنچه که باید را، در ذهن ما به خود اختصاص می‌دهد. شاید شما هم کسانی را دیده باشید که پس از چند سال،‌ هنوز قیمت کالایی را که خریده‌اند تا آخرین ریال آن می‌دانند و ذکر می‌کنند و به خاطر چند ریال که مثلاً بیشتر پرداخته‌اند،‌ هنوز حسرت می‌خورند. یا کسانی که اگر یک بار شما را در یک رستوران مهمان کنند – یا وادار شوند که چنین کنند! – تا سالها به خاطر دارند که مثلاً به اندازه ۲۳۵۰۰ تومان برای شما هزینه کرده‌اند و باید در جستجوی فرصتی باشند تا این هزینه به شکلی جبران شود.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

بحث وسواس پولی بسیار گسترده‌تر از چیزی است که اینجا اشاره شد و همچنان به آن خواهیم پرداخت.

تمرین:

۱- فرض کنید کسی وسواس پولی خیلی کمی دارد و تبعات منفی آن را در زندگی تجربه می‌کند و خودش هم از این اوضاع ناراضی است و پیش شما از روند زندگیش گلایه می‌کند، چه کارهای کوچکی را می‌توانید به او توصیه کنید که از فردا صبح انجام دهد، تا به تدریج، به سطح متعادل نزدیک‌تر شود؟

۲- فرض کنید خود شما، وسواس پولی زیادی دارید و مانند مورد اول، تبعات منفی آن را در زندگی تجربه کرده‌اید، از فردا صبح چه کارهای کوچکی می‌توانید انجام دهید که بخشی از مغز شما از اشغال این حمله‌های ذهنی، آزاد شود؟

۳- در دوران مدرسه، چه فعالیت‌هایی می‌تواند به شکل‌گیری متعادل نگرش کودکان به مسئله پول، کمک کند؟

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مبانی روانشناسی پول به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

73 نکته برای روانشناسی پول و وسواس پولی

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .