Menu


معرفی سرفصلهای دوره MBA – قسمت اول


سرفصل های دوره MBA در دانشگاه های جهان هاروارد استنفورد لندن

در دوره MBA سرفصلها تا حد زیادی سلیقه‌ای انتخاب می‌شوند. هر جای دنیا،‌ هر دانشگاهی بنا به نیازهای مخاطبان خود، دوره MBA متفاوتی را طراحی و اجرا می‌کند. با توجه به این نکته بهترین روش برای شناخت سرفصل های متعارف (نمی‌توانیم بگوییم سرفصلهای استاندارد) بررسی دوره MBA دانشگاه‌های مختلف و تشخیص فصول مشترک آنان است.

آنچه اینجا می‌خوانید با بررسی سرفصل‌های پیشنهادی مطرح شده در دوره MBA مدرسه کسب و کار وارتون، دوره MBA دانشگاه هاروارد، دوره MBA مدرسه کسب و کار لندن یا LBS ارائه شده است. هر یک از این موضوعات به صورت مستقل در سری آموزشی آشنایی با دوره MBA معرفی گردیده و مورد بحث قرار خواهند گرفت.

رهبری یا Leadership: شاید جالب باشد که دانشگاه هاروارد و استنفورد و ال بی اس، هر سه مورد رهبری را در درسهای پایه دوره MBA در نظر گرفته‌اند. دانش و مهارت رهبری،‌ به ما کمک می‌کند در کار تیمی خود،‌ محیطی پویاتر، آرام‌تر و با اصطکاک کمتر داشته و در موقعیت مسئول یک تیم یا مدیر یک سازمان، دیگران را نه صرفاً با «منطق و عقل» بلکه با «عشق و احساس» به کار و فعالیت و همدلی و همراهی ترغیب کنیم. در گذشته درس رفتار سازمانی به عنوان یکی از دروس پایه در دوره MBA تدریس میشد و رهبری یا به عنوان بخشی از این درس یا بعداً به عنوان یک درس اختیاری در گرایش، ارائه می‌شد. امروز در بسیاری از مراکز رفتار سازمانی جای خود را به رهبری داده و یا بخشی از درس رهبری را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل گاهی به جای رهبری، در برخی مراکز از عنوان «رهبری و رفتار سازمانی» استفاده می‌شود.

حوزه علوم حسابداری و مالی Finance & Accounting: در حوزه حسابداری، در مورد ثبت و نگهداری و تنظیم گزارش مربوط به فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌ها، اعم از دارایی و درآمد و هزینه و جریان وجوه نقد و حقوق صاحبان سهام و … صحبت می‌کنیم. زمانی که بحث به حوزه مالی کشیده می‌شود، منابع، مصارف و سرمایه‌های سازمان مورد توجه قرار می‌گیرند. دیگر جزییات هزینه‌های روزمره مورد توجه نیست. اما ممکن است سهم هزینه‌های روزمره در گردش مالی کل شرکت مورد توجه قرار گیرد. حالا این سوال مطرح می‌شود که تامین مالی فلان پروژه از چه طریقی انجام شود. قرض بگیریم یا وام یا سهام عرضه کنیم یا مشارکت یا …؟ حالا سبد سرمایه معنا پیدا می‌کند. دارایی‌های شرکت به چه شکلی مدیریت شوند؟ چه سهمی از دارایی‌ها باید به شکل نقد باشند و چقدر به شکل سایر دارایی‌ها (سهم سایر شرکت‌ها). تقریباً در تمام دوره‌های MBA حوزه حسابداری و مالی با عناوین مختلف در نخستین ترم مورد توجه قرار می‌گیرد.

مدرسه کسب و کار لندن، در ترم نخست دوره حسابداری مالی را در نظر گرفته که پایه آن درک گزارش های مالی سازمان است. دانشگاه هاروارد دو درس مستقل را در ترم اول در نظر گرفته که در یکی از آنها مالی و در دیگری خواندن و کنترل گزارش‌های مالی را آموزش می‌دهد. البته دانشگاه وارتون، گذراندن دروس مالی را به انتخاب و علاقه دانشجو واگذار کرده اما دانشجو موظف است در ترم اول اقتصاد مدیریت و اقتصاد خرد را مستقل از علاقه و گرایش MBA خود بیاموزد.

مدیریت بازاریابی یا Marketing Management درس مهم دیگری است که شرکت در آن در یک دوره MBA مستقل از گرایش تحصیلی شما، تقریباً اجتناب ناپذیر است. تصمیم گیری در مورد بخش بندی بازار، انتخاب بازار هدف، برند و برندسازی، قیمت گذاری، توزیع و ترویج و تدوین برنامه بازاریابی از جمله موضوعات مطرح شده در دروس مرتبط با بازاریابی است. دانشگاه وارتون و دانشگاه هاروارد بازاریابی را در ترم یک در نظر گرفته‌اند اما ظاهراً مدرسه کسب و کار لندن، ترجیح می‌دهد بازاریابی را به ترم دوم منتقل کرده و به جای آن استراتژی را به عنوان درس پایه ترم اول در نظر بگیرد.

آمار و مبانی ریاضی تصمیم گیری مبحث دیگری است که در ترم اول دوره MBA مورد توجه قرار می‌گیرد. وارتون مشخصاً درسی به نام آمار در نظر گرفته و مدرسه کسب و کار لندن، کلاسی به نام «داده‌ها، مدلها و تصمیم گیری» دارد که در آن به روش‌های عددی بررسی اطلاعات و تصمیم گیری بر اساس آنها می‌پردازد. چنین عنوانی در درسهای اجباری و پایه دوره MBA دانشگاه هاروارد در نظر گرفته نشده است.

مدیریت عملیات یا Operations Management درس دیگری است که به عنوان درس پایه در بسیاری از دوره های MBA مورد توجه قرار می‌گیرد. شناخت تکنولوژی ها، توسعه محصول، تحلیل فرایندها،‌ تشخیص گلوگاه ها، بهبود فرایندها، تطبیق عرضه و تقاضا در فرایند تولید کالا و خدمات و در یک کلام افزایش کارایی و اثربخشی، موضوع اصلی درس مدیریت عملیات است.

در قسمت دوم این مطلب، با سایر سرفصلهای دوره MBA در دانشگاه‌های برتر جهان آشنا می‌شوید.

 
 

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

10 نکته برای معرفی سرفصلهای دوره MBA – قسمت اول

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .