Menu


ارزش چیست؟ | تعریف ارزش و ارزش آفرینی در کسب و کارها


دوره MBA - ایجاد ارزش در کسب و کار - متمم - محل توسعه مهارتهای من

قبل از اینکه بگوییم ارزش چیست و تعریف ارزش و ارزش آفرینی در کسب و کار چگونه انجام می‌شود، لازم است تاکید کنیم که مفهوم ارزش در مدیریت با مفهومی که ما عموماً از ارزش به معنای ارزش های اخلاقی در ذهن داریم تفاوت دارد.

ما در معرفی و توضیح دوره MBA متمم بارها توضیح داده‌ایم که قلب هر کسب و کار و قلب اقتصاد هر کشور، ایجاد ارزش است.

همه‌ی انواع تعریف ارزش در مدیریت و کسب و کار (که معادل واژه انگلیسی Value در نظر گرفته می‌شود)، در یک نکته مشترک هستند و آن تاکید بر ارزیدن و ارزشمند بودن است.

ما در متمم، بسته به موضوع بحث، با سه شکل متفاوت از ارزش مواجه خواهیم بود و طبیعتاً تعریف ارزش در هر یک از این سه شکل، با تعریف آن در کاربردهای دیگر متفاوت خواهد بود:

تعریف ارزش به عنوان یک مفهوم کلی

تعریف ارزش اقتصادی به عنوان چیزی که اقتصاد حاضر باشد بهای آن را پرداخت کند

تعریف ارزش اخلاقی به معنای اصولی که می‌تواند بقاء یک سیستم را تضمین کند.

در اینجا در مورد هر یک از این سه تعریف ارزش بیشتر حرف می‌زنیم:

ارزش چیست و تعریف ارزش چیست و ارزش آفرینی در کسب و کار چگونه معنا پیدا می‌کند؟این کار ممکن است یک بهبود کوچک در کیفیت زندگی میلیون‌ها نفر باشد یا یک بهبود بزرگ در کیفیت زندگی یک نفر.

اگر در یک جامعه، همه بکوشند که کیفیت زندگی دیگران بهتر شود عملاً جامعه رو به رشد خواهد رفت.

 در توصیف فوق از ارزش،‌ یکی از کلمات کلیدی مهم، کلمه‌‌ی «دیگران» است.  

کسی که صرفاً بهبود کیفیت زندگی خود را به عنوان هدف اصلی در نظر بگیرد، راه بسیار دشوار و سختی را پیش رو خواهد داشت و عملاً مجبور خواهد بود بهبود کیفیت زندگی خود را به هزینه‌ی کاستن از کیفیت زندگی دیگران حاصل کند.

بحث ما در اینجا به عنوان ارزش و ارزش آفرینی و بهبود کیفیت زندگی دیگران، یک توصیه اخلاقی نیست. بلکه یک توصیه منطقی است.

کسی که بهبود کیفیت زندگی خود را حتی به هزینه کاستن از کیفیت زندگی دیگران، هدف قرار می‌دهد، عموماً نخستین هزینه‌ای که برای این کار پرداخت خواهد کرد، ثبات و پایداری است.

اجازه بدهید یک مثال ساده را با هم مرور کنیم:

یکی از دوستان خود را در نظر بگیرید که ارتباطات دولتی و خصوصی زیادی دارد.

طبیعی است که ممکن است به نتیجه برسد می‌تواند با دلالی و وصل کردن یکی به دیگری و پروژه گرفتن از فلان سازمان برای این شرکت و استخدام کردن این فرد در آن شرکت و بودجه گرفتن برای آن سازمان از این بانک و …، می‌تواند درآمد خوبی ایجاد کند.

همچنین واضح  است که با گرفتن امتیازهای مختلف (خواه به صورت هدیه غیرنقدی و خواه به صورت پاداش‌های نقدی و کمیسیون و حق‌الزحمه و رشوه و هر اسم دیگری که دوست دارید برای آن بگذارید) می‌تواند درآمد خوبی کسب کند.

اما در نهایت، کیفیت زندگی هیچکس غیر از خودش بهتر نشده است.

این را از اینجا می‌توان فهمید که او همیشه یک «حلقه زائد» در زنجیر رابطه است.

باید مواظب باشد که خریدار او را دور نزند. فروشنده او را دور نزند. نماینده بانک با آشنای او در فلان سازمان،‌ رابطه‌ی مستقیم برقرار نکند.

در معاملات بعدی، او را حذف نکنند و …

  چنین فردی، درآمد دارد اما کسب و کار ندارد.  

تغییر یک دولت، تغییر یک مدیر، به هم خوردن یک رابطه‌ی شخصی، طمع یک فرد دیگر، کمی بی‌دقتی و دور زده شدن، همه و همه، می‌توانند زمینه کار او را تغییر دهند.

به همین دلیل،‌ تیم اطراف او به سرعت تغییر می‌کند.

زمینه‌ی فعالیت او مدام تغییر می‌کند.

هر لحظه باید نگران تغییر چیدمان مدیران در سازمان‌های دولتی و خصوصی باشد و همیشه هم باید منتظر باشد که دیر یا زود، وجه‌المصالحه‌ی یک درگیری یا جنگ قدرت قرار بگیرد و موقعیت خود را از دست بدهد.

value-creation

به همین دلیل، بیایید همین‌جا توافق کنیم که  بین واژه‌ی دلال یا Dealer و مدیر کسب و کار یا Businessman تفاوت قائل شویم.  

بسیاری از کسانی که با غرور می‌گویند کار ما تجارت و Business است، در واقع دلال هستند.

شاید درآمد دلالی کنار خیابان با دلالی پروژه و منابع ملی در هتل‌های شیک جهان فرق داشته باشد، اما اعتبار و دوام آنها تفاوت چندانی ندارد.

 البته در درس‌های آتی خواهیم دید که دلال (Dealer) با واسطه (Intermediary) تفاوت دارد. اولی یک عضو زائد در چرخه‌ی اقتصاد و دومی بخشی از زنجیره‌ی ایجاد ارزش است. 

کسی که هدف خود را بهبود زندگی دیگران قرار می‌دهد، نه تنها از کار خود رضایت دارد، بلکه اگر هوشمند باشد،‌ باید بتواند و می‌تواند دیگران را متقاعد کند که برای این بهبود کیفیت زندگی، هزینه هم پرداخت کنند!

برای بهبود کیفیت زندگی دیگران، مثالهای عجیب و غریب در نظر نگیرید:

گروهی که تلفن همراه را اختراع کرده و آن را جایگزین تلفن‌های ثابت کردند، کیفیت زندگی دیگران را بهتر کردند.

آن کسی که لیوان یک بار مصرف تولید می‌کند و کمک می‌کند یک مهمانی کوچک خانگی، با زحمت و هزینه‌ی کمتر تمام شود هم، نقشی در بهبود کیفیت زندگی دیگران داشته است.

آن منشی و مسئول دفتری که برنامه‌های یک شرکت را بسیار منظم و بر اساس زمان‌بندی خاص اداره نموده و سازماندهی می‌کند نیز، در بهبود کیفیت زندگی همکارانش تاثیر می‌گذارد.

همان تاثیر است که نهایتاً برای او به حقوق و درآمد تبدیل می‌شود و مدیرش می‌گوید: اگر فلانی نباشد، کار شرکت ما لنگ می‌شود.

ارزش آفرینی

طبیعی است که در مدیریت و اقتصاد، ارزش آفرینی، کمی خاص‌تر می‌شود و معمولاً منظور ما از ارزش آفرینی، آفرینش ارزش اقتصادی است.

ارزش اقتصادی هر نوع بهبودی در زندگی دیگران است که دیگران حاضر باشند برای آن در قالب پول، هزینه پرداخت کنند.

کسی که در بخش خصوصی کار می‌کند، این پول را مستقیم از مشتری می‌گیرد و کسی که در بخش دولتی کار می‌کند، با استفاده بهتر از بودجه‌ی تخصیص داده شده، رضایت مردم را به عنوان کسانی که با مالیات خود، هزینه دولت را تامین می‌کنند،‌ کسب می‌کند.

البته ما در مدیریت و کسب و کار، بیش از ارزش اقتصادی، به ارزش افزوده فکر می‌کنیم.

 ارزش افزوده به معنای اینکه: مردم چقدر حاضر هستند بیشتر از مجموع هزینه‌ای که ما برای کار خود انجام داده‌ایم به ما پرداخت کنند؟ 

ارزش آفرینی

مقایسه برند Apple و محصول آیفون با سایر گوشی‌های مشابه شاید درک بهتری از ارزش افزوده به شما بدهد.

همه می‌دانند که قیمت تمام شده آیفون با بسیاری از گوشی‌های مشابه تفاوت چندانی ندارد اما حاضرند برای آن پول بیشتری بدهند و احساس خوبی هم دارند و در مقابل دیگران هم ساعت‌ها از تصمیم خود دفاع می‌کنند.

به عبارت دیگر، اگر ما با انحصار و فشار، مشتری را وادار به پرداخت هزینه بیشتر بکنیم،‌ ارزش افزوده به معنای واقعی آن را ایجاد نکرده‌ایم. یا ارزش افزوده‌ی ما پایدار نخواهد بود.

تمرین درس تعریف ارزش

۱- برای درک بهتر تعریف ارزش و مفهوم واقعی ارزش در کسب و کار، اگر با مفهوم  پایداری در مدیریت کسب و کار آشنا نیستید، لطفاْ در یک فرصت مناسب درس مربوط به آن را مطالعه کنید.

۲- به تمام پول‌هایی که دیروز و امروز هزینه کرده‌اید فکر کنید. به نظر شما، بیشترین درصد ارزش افزوده را کدام تولید کننده کالا یا خدمت برای خودش ایجاد کرده بود؟ تا چه حد آن شیوه ایجاد ارزش افزوده را برای او پایدار ارزیابی می‌کنید؟

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت.

فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  دوره MBA

  فنون مذاکره

  تصمیم گیری

  مدیریت بازاریابی

  سواد دیجیتال

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: عادل طالبی , مرضیه نامجو , فهیمه محمدرضائی , امیر , غزل ایزدی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری ارزش آفرینی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه ارزش آفرینی
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

893 نکته برای ارزش چیست؟ | تعریف ارزش و ارزش آفرینی در کسب و کارها

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : عـــلامه

  بعد از حادثه‌ی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، و تسخیر افغانستان توسط آمریکا، مؤسسات خارجی (NGO - Non-governmental organization) برای بازسازی و کمک‌رسانی به اینجا آمدند. مؤسسات نیاز به نیروی انسانی داشتند و اولویت بالا به کسانی داده می‌شد، که به زبان انگلیسی صحبت کرده می‌توانست. تحت تأثیر شرایط گذشته، در این کشور، تعداد کسانی که انگلیسی بلد بود به مراتب کمتر از تعداد مورد نیاز بود. برای رفع این نیازمندی، تعدادی زیادی کلاس ها و موسسه‌های آموزش زبان (Language Learning Institute) با تاکید به افزایش مهارت مکالمه و صحبت کردن به فعالیت آغاز کرد. این موسسه‌ها در اوایل درآمد بالای داشتند.

  اما دیری نپایید که تعداد موسسات امداد رسان خارجی به طور قابل توجه کاهش یافت و تعداد کسانی مهارت صحبت کردن به انگلیسی را داشت افزایش یافت. این امر باعث شد که اکثر موسسه‌ها و کلاس‌های آموزش از فعالیت باز بماند.

  در این میان اما، یک موسسه‌ی آموزش زبان، با تاکید بر آموزش اکادمیک انگلیسی و استفاده از کتاب‌های معتبر آموزش زبان، دانشجویان را هدف قرار داده بود. سیستم‌ آموزشی این موسسه، در نخست کمتر مورد استقبال قرار گرفت. اما امروز، با زیاد شدن دانشجویان و افزایش نیازمندی یادگیری اکادمیک زبان انگلیسی برای آن‌ها، این موسسه به یک برند ارزشمند در شهر کابل، تبدیل شده است. زیرا عوامل آن در نخست به دنبال ایجاد ارزش بودند، نه فقط درآمد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .