Menu


فایل صوتی رادیو متمم: استعدادیابی


قبل از تست استعدادیابی به مفهوم استعدادیابی فکر کنیم

همان‌طور که در نقشه راه استعدادیابی و شناسایی استعدادها اشاره شد، پیشنهاد ما این است که درس استعدادیابی و شناخت و پرورش استعدادها را با گوش دادن به فایل صوتی زیر آغاز کنید.

در این فایل صوتی، چند نکته به شرح زیر مورد اشاره و بحث قرار گرفته است:

چرا استعدادیابی مهم است؟

 تفاوت استعداد با مفاهیم دیگری مانند شخصیت و مهارت چیست و چه نوع بی‌دقتی‌هایی در به کارگیری این واژه وجود دارد؟

استعدادیابی چگونه می‌تواند به ما در دست‌یابی به تمایز کمک کند؟

 معرفی برخی فاکتورهای تست استعدادیابی اوکانر

نقشه ذهنی زیر، موضوعات مطرح شده در فایل را نمایش می‌دهد تا آمادگی بیشتری برای گوش دادن به فایل صوتی داشته باشید. با کلیک بر روی تصویر، می‌توانید نسخه‌ی با کیفیت‌تر را مشاهده کنید:

تست های استعدادیابی کافی نیستند. باید ابتدا مفهوم استعداد را بفهمیم

فایل صوتی سی دقیقه‌ای استعدادیابی را می‌توانید از طریق لینک زیر هم دانلود کند:

 دانلود فایل صوتی  استعدادیابی (رادیو متمم)

توضیح تکمیلی: سایر فایل‌های رادیو متمم را می‌توانید از آرشیو رادیو متمم دانلود کنید.

  
  

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استعدادیابی و شناخت توانمندی ها به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استعدادیابی و شناخت توانمندی ها

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

85 نکته برای فایل صوتی رادیو متمم: استعدادیابی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سید محمد مهاجر

  سلام بر محمدرضای عزیز و دوستان خوبم در سایت متمم

  همانطور که محمدرضا در این فایل صوتی توضیح داد، مبحث توجه به استعداد و استعدادیابی یک مدل ذهنی است. این مسئله خصوصا هنگامی واضح تر می شود که توجه کنید و ببینید که مبنای تصمیمات شما بر اساس استعدادهایتان است یا چیز دیگر؟

  برای اینکه بتوانم صحبتم را واضحتر بیان کنم باید عرض کنم که هر کدام از ما بر اساس مدل ذهنی ای که داریم، روش تصمیم گیری مان با دیگران فرق می کند. منظوراز روش تصمیم گیری آن قواعد، فرضیات و مطلوبیت هایی است که هر کدام با ضرایب خاص خودشان در اتخاذ تصمیم نهایی نقش بازی می کنند. مثلا ما با اصالت دادن به چند چیز مختلف و مبنا قرار دادن آنها می توانیم مسیر آینده زندگی مان را انتخاب کنیم، مثلا:

  1) کسی ممکن است با اصالت دادن به استعدادهایش و بر مبنای آنها مسیر آینده زندگی اش را تعیین کند.

  2)کسی ممکن است بر اساس مهارت ها و توانایی هایش این کار را بکند. مثلا اگر حتی استعداد موسیقی ندارد، اما از آنجا که تا به امروز بنا به دلایلی (درست یا غلط) مسیر موسیقی را تا به اینجا طی کرده است و در این زمینه صاحب مهارت شده است، لذا تصمیم می گیرد که از اینجا به بعد زندگی اش را هم با همان فرمان جلو برود تا تصمیم اشتباه گذشته (اگر واقعا اشتباه بوده باشد!) با تصمیم اشتباه دیگری دنبال نشود و همه سرمایه گذاری های سالیان گذشته عمرش باد هوا نشود!!

  3)کسی ممکن است بر اساس علایق اش مسیر زندگی اش را تعیین کند. یعنی با اینکه به ادعای برخی آزمون ها و موسسات استعدادیابی، او استعدادی در زمینه علایقش ندارد، اما به خاطر علاقه داشتن به همان زمینه خاص، هزینه بیشتری پرداخت می کند و در عوض علایقش را دنبال می کند، حتی اگر مجبور باشد بیش از دیگرانی که در این زمینه فعالند، انرژی، زمان و هزینه پرداخت کند.

  4) کسی ممکن است بر اساس امکاناتش مسیر زندگی اش را تعیین کند. مثلا چون پدرش پولدار است، از علایقش، استعدادهایش و توانایی هایش می گذرد و می رود با پول پدر یک مغازه می خرد و در آنجا به کسب ثروت می پردازد

  5) کسی ممکن است بر حسب روحیاتش مسیر زندگی اش را تعیین کند. یعنی مثلا ببیند چون آدم درونگرا و متفکری است، پس بر این اساس با اینکه استعداد و علاقه و امکانات و مهارت فلان کار را ندارد، اما چون روحیاتش را دارد، پس فرمان ماشین زندگی اش را به فلان سمت می چرخاند و در آن جاده رو به جلو حرکت می کند.

  6)و ...

  همه اینها را گفتم تا بدانید: اگرچه محمدرضای عزیز در این فایل صوتی گفت که استعداد شغل نیست، علاقه نیست، درس نیست، روحیه و شخصیت نیست و ... اما اینها الزاما به این معنا نیست که شما باید برای انتخاب مسیر زندگی تان فقط به استعدادهایتان توجه کنید. آنچه نهایتا معیار تصمیم گیری شما خواهد بود، مدل ذهنی شماست که یکی از این مدل های ذهنی هم بحث استعدادها و توجه به آنها و اصالت دادن به آنهاست. اینکه شما کدام مدل ذهنی یا چه ترکیبی از همه این مدل های ذهنی را انتخاب می کنید بستگی به همه اینها (امکانات، استعدادها، مهارت ها، علایق و ..) در شما دارد و همچنین اینکه روش تصمیم گیری در شما چگونه است؟ یعنی به هر کدام از اینها چه وزنی می دهید.

  حتما به این نکته توجه داشته باشید که خواندن متونی در باب استعداد و استعدادیابی، شما را از علایق تان، مهارت هایتان، امکانات تان و روحیات تان منحرف و توجه شما را از آنها کم نکند.

  پوزش بابت تصدیع...

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .