Menu


طراحی کمپین تبلیغاتی – تعیین ماموریت


سوالاتی که باید قبل از طراحی کمپین تبلیغاتی پرسیده شود

کمپین تبلیغاتی، این روزها ورد زبان فعالان حوزه‌ی بازاریابی، فروش و تبلیغات است. به نظر می‌رسد کمپین تبلیغاتی، غول بی شاخ و دمی شده است که همیشه تشنه‌ی پول و سرمایه‌گذاری است. بعید است با یک مشاور بازاریابی و تبلیغات صحبت کنید و بودجه تبلیغاتی خود را بگویید، و او اعلام کند که این بودجه کافی است یا حتی زیادتر از حد ضروری است. مستقل از اینکه چه مبلغی را به طراحی و اجرای کمپین تبلیغاتی اختصاص دهید، احتمالاً در نهایت چنین پاسخی را خواهید شنید که: «اگر کمی بیشتر بودجه در اختیار داشتیم، می‌توانستیم واقعاً یک کار تاثیرگذار انجام دهیم.»

اما نقطه شروع طراحی یک کمپین تبلیغاتی کجاست؟ قبل از اینکه قسمت قابل توجهی از نقدینگی خود را، برای کمپین‌های گسترده‌ی تبلیغاتی هزینه کنیم، به چه سوالهایی باید پاسخ بدهیم؟ در تعریف کمپین تبلیغاتی، گفتیم که پنج المان اصلی، باید در طراحی کمپین تبلیغاتی مورد توجه قرار بگیرد. در این مطلب و نوشته‌های آتی، می‌خواهیم به تدریج هر یک از این پنج عامل را به صورت دقیق‌تر بررسی کنیم.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان تبلیغات مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت فروش

  دیجیتال مارکتینگ

  سیستمهای کنترل مدیریت (برای سنجش اثربخشی تبلیغات)

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

هدف همه‌ی کمپین‌های تبلیغاتی، در نهایت برانگیختن مشتریان بالقوه و بالفعل به هزینه کردن بیشتر و استفاده کردن بیشتر از محصولات و خدمات یک سازمان است. تنها تفاوت در این است که برخی از کمپین‌ها ممکن است برای دستیابی سریع‌تر به این هدف، و برخی کمپین های تبلیغاتی، برای دستیابی میان مدت و بلندمدت به این هدف،‌ طراحی می‌شوند. اما همچنان اولویت اولشان در هر حالت، دستیابی این اهداف است. بنابر این، در طراحی کمپین تبلیغاتی، صرف دستیابی به تعداد بالای بازدیدکنندگان یک بیلبورد، یا تعداد ویزیت‌های روزانه‌ی یک وب سایت، یا تعداد لایک‌های یک صفحه در فیس بوک، یا تعداد فالورهای یک اکانت اینستاگرام، هیچ کدام نمی توانند به عنوان هدف نهایی و دستاورد کمپین تبلیغاتی و یا شاخصی دقیق و مناسب برای ارزیابی اثربخشی یک کمپین تبلیغاتی به کار گرفته شوند.

کمپین تبلیغاتی اگر با نتایج ملموس و مشهود قابل اندازه‌گیری و همراستا با ماموریت کمپین،‌ سنجیده نشود، فقط می‌تواند ابزاری برای هزینه کردن و از دست دادن دارایی‌های شرکت باشد.
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    پیوند فلاح نژاد ، محمد حجی ، امیر فضائلی ، آرش سعادت نیا ، mohammad yaghoubi

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تبلیغات به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تبلیغات
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

12 نکته برای طراحی کمپین تبلیغاتی – تعیین ماموریت

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد رمضانی

  با سلام
  خیلی ممنون از درس های خوبتون
  وقتی داشتم درس رو میخوندم، یاد ی مقاله افتادم که در مورد کمپین تبلیغاتی استارت آپ شیپور بودش و به بررسی این کمپین تبلیغاتی پرداخته شده بود.
  تو بخشی از متن، به صحبت هایی از مدیر عامل این شرکت در مورد ماموریت کمپین اشاره میشه:
  " کمپین طوری طراحی شد که در این مرحله از آن که  اکنون به پایان رسیده است، مخاطب به سرزدن به وب سایت و گشت‌وگذار در آن دعوت می‌شد که تغییر رتبه الکسا از 130 به 57 نشان‌دهنده تحقق این هدف اولیه است".
  و در ادامه متن بیان میشه که براورد میشه که حدود 8 میلیارد تومان هزینه چنین تبلیغاتی شده است که به روش سنتی با بیلبورد و زیرنویس و ... پیش برده شده است.
  و در پایان نظر چند کارشناس رو در مورد اون کمپین اورده بود که متن کاملش رو میتونید اینجا ببینید.
   
  اما واسه خود من جالب بود که هزینه خیلی زیاد اینجوری، فقط برای سر زدن به سایت اخه؟؟!!
  شاید و تنها شاید باید یکم در مورد ماموریت کمپین بیشتر فکر می شد؟
  و شاید هم ماموریت کمپین بعد از انجام کمپین تغییر کرده است؟!
  به هر حال به نظرم یکم هدف گذاریه و ماموریت کمپین، با هزینه ای که براش شده با هم نمی خونه و میشد کلی کارهای دیگه کرد و خیلی جورهای دیگه این هزینه رو خرج کرد و حتی بهتر به نتیجه رسید که البته احتمالا زمان بر تر، کم هزینه تر و اثربخش تر می بود.
  البته هنوز یک درصد احتمال میدم که چیزهایی رو دیده اند و براورد کرده اند که از دید بنده غافل مونده است و بعدا متوجه اش خواهیم شد.
  و البته ی نکته رو هم نباید از یاد ببریم که برای بعضیا زمان خیلی خیلی مهمه، اونم به هر قیمتی.
  و ی نمونه بارزشم همین شیپور هستش که تو این کمپین تبلیغاتیشون انقد عجله داشته اند که حتی کیفیت تبلیغاتشون رو هم تحت تاثیر خودش قرار داده و عکس های زیر نمونه هایی از این عجله هستش:

  اما این همه عجله برای چی؟ واقعا نمیدونم!!
  شاید بعدا فهمیدیم!!
  موفق و شادکام باشید.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .