Menu

ثبت نام مالی در گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی، یک برنامه یک روزه‌ی اجتماعی - آموزشی از زیرمجموعه‌های برنامه آموزشی گروه متمم است که با هدف آشنایی بیشتر دوستان متممی با یکدیگر و نیز تبادل دانسته‌ها و آموخته‌هایشان، در بیست و ششم مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.جایگزینی برای پرسشنامه هالند (تطبیق شغل و شاغل)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۴۸۳۹۶

پیش نیاز مطالعه این درس:

این درس، صرفاً روایت دیگری از مدل سنجش ترجیحات شغلی هالند است. همان چیزی که گاهی به اشتباه، شخصیت شناسی هالند نامیده می‌شود. اما به علت شیوه‌ی بیان متفاوت و درک بهتری که از ابزار هالند ایجاد می‌کرد، تصمیم گرفتیم آن را در قالب یک درس مستقل خدمت شما ارائه کنیم.
پرسشنامه شخصیت شناسی هالند - سنجش ترجیحات شغلی

در درس‌های قبل، تا اندازه‌ای با تم های شغلی هالند آشنا شدیم.

دیدیم که مدل هالند را گاهی با عنوان مدل RIASEC می‌شناسند. چون شش ترجیح شغلی مختلف را مطرح می‌کند و بر این باور است که بر اساس این شش ترجیح، می‌توان انسان‌ها و آمادگی‌ها و استعدادهایشان را بهتر طبقه‌بندی کرد.

فرض کنید از شما بپرسند با توجه به تجربه شغلی‌تان، چه استعدادهایی را برای موفقیت در شغل خود ضروری می‌دانید؟

بگذارید به شکل دیگری این سوال را مطرح کنیم:

اگر مدتی است که در یک فعالیت شغلی و حرفه‌ای مشغول هستید و ما می‌خواهیم به تازگی وارد فضای شغلی شما بشویم، چه استعدادها و توانمندی‌هایی می‌توانند به ما در رشد و پیشرفت شغلی کمک کنند؟

احتمالاً هر یک از ما برای چنین پرسشی، پاسخ‌هایی داریم.

اما ویژگی ارزشمند کار هالند این است که یک چارچوب مشخص تعریف می‌کند و ما را وادار می‌کند در قالب آن چارچوب فکر کنیم و تجربیات خود را در ظرف هالند بریزیم و به دیگران ارائه دهیم.

ریچارد بولز در کتاب خود تحت عنوان What color is your parachute برای اینکه مخاطب، مفهوم مدل هالند را بهتر و عمیق‌تر درک کند، روشی ساده و زیبا را مطرح می‌کند.

با توجه به اینکه ما هم در بحث‌های مختلف متمم به مدل هالند احتیاج داریم، تصمیم گرفتیم روش ریچارد بولز را مطرح کنیم تا این مدل برای شما هم شفاف‌تر شود.

دوست عزیز.

درس‌های مرتبط با استعدادیابی (هم استعدادیابی مقدماتی و هم مجموعه درس‌های #پرورش استعدادها) برای کاربران متمم طراحی شده و برای شما به صورت کامل نمایش داده نمی‌شود.

در صورتی که کاربر متمم هستید، لطفاً‌ برای مشاهده‌ی محتوای این درس، ابتدا با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود، وارد شوید و اگر کاربر متمم نیستید، می‌توانید به سادگی با تعیین نام کاربری و رمز عبور، به جمع کاربران متمم بپیوندید. عضویت متمم به عنوان کاربر آزاد، هیچ هزینه‌ای ندارد و صرفاً چند ثانیه از وقت شما را می‌گیرد:

تمرین:

پاسخ شما برای تمرین مهمانی بولز چیست؟

حالا مجموع فعالیت‌های شغلی خود را در نظر بگیرید.

شغل شما و فعالیت‌های مرتبط با آن، برای چه کسی می‌تواند جذاب‌ باشد؟

اگر حوصله نوشتن پاسخ طولانی ندارید،‌ پاسخ کاملاً کوتاه هم، پذیرفتنی است.

مثلاً ممکن است بگویید پاسخ من به مهمانی RIA است. اما شغلی دارم اگر کسی ACE باشد، احتمالاً بیشترین لذت را از آن می‌برد.

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مفاهیم پرورش استعدادها به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

18 نکته برای جایگزینی برای پرسشنامه هالند (تطبیق شغل و شاغل)

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .