Menu


فهرست شبکه های اجتماعی بر اساس تعداد کاربران فعال


شبکه های اجتماعی بر اساس بیشترین تعداد کاربران فعال

برای بسیاری از ما جالب است که بدانیم کدامیک از شبکه های اجتماعی دارای بیشترین تعداد کاربر هستند.

شرکت‌ها و سازمان‌های متعددی در سطح جهان، آمارهای مختلفی را در این زمینه گردآوری، استخراج و ارائه می‌کنند. اما یکی از جامع‌ترین و معتبرترین منابع در این زمینه، سایت Statista است که با ترکیب آمارهای چند منبع معتبر، آمار نسبتاً جامعی از تعداد کاربران شبکه های اجتماعی ارائه می‌کند.

اعتبار آمار Statista در حدی است که مراکزی مانند مجمع جهانی اقتصاد هم در گزارش‌های خود، معمولاً آمار این سایت را نقل می‌کنند.

آخرین گزارش منتشر شده درباره تعداد کاربران فعال شبکه های اجتماعی مختلف را می‌توانید در این‌جا ببینید. اما پیشنهاد می‌کنیم حتماً توضیحات پایین نمودار را هم بخوانید و مد نظر قرار دهید.

Statistic: Most famous social network sites worldwide as of January 2018, ranked by number of active users (in millions) | Statista

  شبکه های اجتماعی یا پلتفرم های اجتماعی؟

برخی آمارها صرفاً به شبکه های اجتماعی به معنای خاص آن اشاره می‌کنند: «رسانه‌هایی با قابلیت شبکه سازی بین مخاطبان.»

در این نوع آمارها، نرم افزارهای پیام رسان لحاظ نمی‌شوند.

اما اگر از اصطلاح شبکه اجتماعی به معنای عام‌تر استفاده کنیم، نرم‌افزارهای پیام رسان هم جزو آن‌ها لحاظ می‌شوند. ما در متمم زمانی که معنای گسترده‌‌تر شبکه های اجتماعی را مد نظر داریم، از اصطلاح پلتفرم اجتماعی (Social Platform) استفاده می‌کنیم.

[ درس مرتبط: پلتفرم های اجتماعی ]

[ درس مرتبط: شبکه سازی ]

  کاربران ثبت شده یا کاربران فعال؟

وقتی شبکه های اجتماعی را بر اساس تعداد کاربران آن‌ها مقایسه می‌کنیم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که آیا از کاربران ثبت شده حرف می‌زنیم یا کاربران فعال؟

کاربران ثبت شده یا Registered Users کسانی هستند که در یک شبکه اجتماعی، پروفایل تعریف کرده‌اند. این افراد حتی اگر هرگز پس از ثبت نام به سایت سر نزنند، هم‌چنان در آمار Registered Users شمرده می‌شوند.

اما کاربران فعال یا Active Users کسانی هستند که به صورت منظم از یک سرویس اجتماعی استفاده می‌کنند. تعریف یکسانی از کاربر فعال وجود ندارد. اما اگر در یک گزارش توضیحی ارائه نشده بود، می‌توانید فرض کنید منظور از کاربران فعال، کسانی هستند که طی یک ماه اخیر حداقل یک بار به آن شبکه اجتماعی سر زده‌اند.

Statista هم آمار خود را بر اساس همین معیار استخراج می‌کند.

می‌توانید به سادگی حدس بزنید که تعداد کاربران ثبت شده بیشتر جنبه‌ی تبلیغاتی دارد و رسانه هایی که قصد دارند حجم و قدرت خود را زیاد نشان داده یا ارزش اقتصادی خود را بزرگتر از آن‌چه هست جلوه دهند، به سراغ این شاخص می‌شوند.

البته بسیاری از شبکه های اجتماعی شاخص‌های خاص خود را برای اندازه گیری Engagement دارند و صرفاً به تعریف کاربران فعال به شکل ساده‌ی آن اتکا نمی‌کنند. اما کسانی که از بیرون شبکه‌ها را می‌بینند، معمولاً به جزئیات بیشتر چندان علاقه‌مند نیستند.

[ درس مرتبط: منظور از Engagement چیست؟ ]

  تعداد کاربران مهم است یا تعداد مخاطبان؟

این نکته‌ی مهم را هم نباید فراموش کنیم که کاربر (User) با مخاطب (Audience) تفاوت دارد.

از دید مدیران یک شبکه اجتماعی، تعداد کاربران (و به طور دقیق‌تر: تعداد کاربران فعال) مهم است. اما از دید شما به عنوان کسی که به استراتژی محتوا و تولید محتوا برای آن شبکه فکر می‌کنید، مهم است که چه تعداد از مخاطبان شما (به طور دقیق‌تر: مخاطبان هدف) در آن شبکه حضور دارند.

مثلاً وقتی در ایران تعداد کاربران Telegram بیشتر از WhatsApp است، طبیعی است این‌که تعداد کاربران WhatsApp چند نفر است برای ما چندان مهم نیست.

یا اگر یک شبکه اجتماعی تخصصی در حوزه‌ی کاری شما فقط دو‌هزار نفر عضو دارد، الزاماً نمی‌‌توان گفت که این شبکه از یک شبکه اجتماعی دیگر با صدهزار عضو کوچک‌تر است. مگر این‌که مطمئن شوید تعداد افرادی که در شبکه‌ی شلوغ‌تر عضو هستند و به حوزه‌ی کاری شما هم مربوطند، از دوهزار نفر بیشتر است.

[ درس مرتبط: شبکه اجتماعی تخصصی ]

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    رعنا کرمانشاهی ، علیرضا پژوهش ، فاطمه کریمی ، محمد مقیمی ، هادی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری شبکه های اجتماعی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه شبکه های اجتماعی

قوانین کامنت گذاری در متمم

7 نکته برای فهرست شبکه های اجتماعی بر اساس تعداد کاربران فعال

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مختار راد

  خب من به شخصه حدس های جالبی زدم که چرا ما برخلاف دنیا! از تلگرام بیشتر استفاده میکنیم و از فیسبوک کمتر:

  اولین چیزی که به ذهنم میرسه اینه که در شرایطی استفاده از پیام رسان ها برای ما محیا شد که شبکه های اجتماعی پرطرفداری چون فیسبوک (با 10 سال قدمت!) و لینکداین (با 12 سال عمر!) و توییتر (با 8 سال سابقه!) همگی فیلتر بودند. حدود سالهای 93 و 94 یعنی 15-2014 میلادی، سرعت اینرتنت ADSL در ایران هم آنقدر زیاد نشده بود که بدون دردسر از فیلتر شکن استفاده کنیم (اون موقع به تازگی داشتیم به دوران بلوغ فیلترشکن های حرفه ای بدون قطعی و بدون افت سرعت نزدیک میشدیم! تازه اون موقع ها فیلترشکن ها رو هم فیلتر میکردند! ) بنابراین اولین جاذبه ای که پیامرسان ها برای ما داشتند امکان استفاده و اشتراک مدیا بدون دردسر و به دفعات در روز بود. مزیتی که در این سرزمین نسبت به سرزمین های غربی، فاکتور برجسته تری می نمود.

  ایجاد پیج یا گروه در فیسبوک ، یکی از معدود گزینه هایی بود که برای اطلاع رسانی ها، اشتراک غیر عمومی مدیا ها و هماهنگی های جمعی بین هم دانشجویی ها و گروه های ورزشکاری و دوستانه و گاهی فامیلی استفاده میشد. که البته باز هم مشکلات بالا دامنگیر پیشگامان Private page و closed group در فیسبوک بود! تازه در این روش مخاطب ها همیشه دچار محدودیت زمانی و مکانی برای دسترسی به کامپیوتر شخصی بودند.

  وبلاگ ها هم برای اطلاع رسانی های جمعی چندان جذابیتی نداشتند.مثلا وبلاگ گروه های دانشگاهی ، گروه های ورزشی ، و ... وقتگیر بودن بارگذاری برای نویسنده و اطلاع نداشتن مخاطب از زمان آپدیت شدن وبلاگ، دلیلی بود که به زنگ نوتیفیکیشن های پیامرسان ها (همونطور که در مورد نوتیفیکیشن فیسبوک!) علاقه وافری پیدا کنیم. ضمن اینکه در وبلاگ ها همه چیز public بود و برخلاف امکاناتی که تنظیمات فیسبوک به ما میداد ، همه بدون اجازه میتوانستند وبلاگ را مشاهده کنند بنابراین در ایجاد محتوا و حرف هایی که در اون نوشته میشد محدودیت هایی وجود داشت.

  دومین چیزی که یادمه، هزینه کاهش یافته پیامک ها بود. حذف دردسر و سرعت کم سرویس هایی چون MMS و علاقه نداشتن (یا بلد نبودن بسیاری از مردم) به کارکردن با ایمیل هم مزید بر علت بود که بخواهیم ارتباطات را از طریق پیامرسان ها ادامه بدهیم. یادم میاد اون موقع ها چقدر نسبت به اینکه دیگه مخابرات نمیتونه از sms هامون پول دربیاره شعفناک شده بودیم و احساس پیروزی میکردیم! مخابرات تا مدت ها بعد از رواج پیامرسان ها، در تمنای گسترش سرویس MMS توان فرسایی میکرد!

  بنابراین امکان ایجاد گروه در واتساپ و وایبر دلیل مهم دیگری بود که  استفاده بیشتر از پیامرسان ها و کاهش مخاطبان شبکه های اجتماعی را سبب شد.

  اما دو مورد مهم باعث گذار از واتساپ به تلگرام شد توان انتقال فایل و دیگری امکان ایجاد کانال.

  همین دو قابلیت باعث شدند از واتساپ کمتر استفاده کنیم.(آن موقع واتساپ هنوز کانال نداشت. البته نمیدونم الان هم دارد یا خیر؟) امکان انتقال فایل توسط ایمیل محدودیت حجمی داشت و هنوز هم دارد (تا حداکثر 50 مگ) از طرفی رد و بدل کردن فلش و رایت CD هم نگرانی ها و هزینه های خودش را داشت. ما در دورانی به استقبال انتقال فایل در تلگرام رفتیم که انتقال داده در فضای ابری به سرعت در سرزمین های غربی رواج پیدا میکرد. تلگرام همین الان هم حکم cloud و هم فلش usb رو برای ما داره. نه؟

  اما اعتراف میکنم که نمیدانم چرا در آن سالها محیط تلگرام که به تازگی دوران رشد و تکامل خود رو سپری میکرد برای ما جذاب تر بود. بخاطر محیط جذاب تر واتساپ نسبت به وایبر بود که دسته جمعی به واتساپ کوچ کردیم و همینطور هم کم کم به تلگرام مهاجرت کردیم اما این بار دوتابعیتی شدیم! هرچه رفت و رفت و تلگرام بیشتر پویش و توسعه داشت، بیشتر هم در تلگرام ماندگار شدیم. فکر میکنم الان واتساپ برای همه ما در حکم یک پیامرسان زاپاس! باشه. درست مثل وقتی که از ترس قطعی شبکه یکی از اپراتور ها از دو اپراتور سیم کارت داشته باشیم!

   

  همه تفاوت های بالا باعث شدند که ما ایرانی ها به نوع دیگری از شبکه های اجتماعی استقبال کنیم. البته حدس هایی هم در مورد اینکه "چرا بیزینس های ما بیشتر به اینستاگرام مشغولند" دارم.دقت کردید که بیزینس های  اروپایی و امریکایی بیشتر در فیسبوک فعال هستند و دیجیتال مارکتر های معتبر جهانی هنوز همه مخاطبانشون رو تشویق به فعالیت در فیسبوک میکنند و هنوز هم کمپین های بزرگ برند های مطرح جهانی متمرکز بر فیسبوک هست؟ اما نگاه های غلطی ما ایرانیان داریم که انگار همه چیز اینترنت کم کم در اینستاگرام و تلگرام و قابلیت های گوشی موبایل خلاصه میشه. بعدا در جای مناسب حتما در این موارد هم خواهم حدس زد 😜

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .