Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


عادت‌های کوچک زندگی | برای حفظ و عمیق‌تر کردن دوستی‌ها چه می‌کنید؟


عادتهای کوچک زندگی

ما در مجموعهٔ عادتهای کوچک زندگی همان‌طور که از نام آن پیداست، به سراغ حرف‌های سنگین و کارهای بزرگ نمی‌رویم. بلکه از رفتارها و عادت‌های ساده و کوچک حرف می‌زنیم. البته عادت‌هایی که گاه می‌توانند تأثیراتی بزرگ و ماندگار داشته باشند.

طبیعی است که چنین بحثی می‌تواند بسیار گسترده باشد و موضوعات متنوعی را پوشش دهد.

مثلاً دربارهٔ حیوانات خانگی حرف زده‌ایم و گفته‌ایم کسانی که با حیوانات خانگی زندگی می‌کنند،‌ از دیگران چه انتظاراتی دارند و متقابلاً دیگران انتظار دارند این افراد چه اصول و قواعدی را رعایت کنند.

یا دربارهٔ یاد گرفتن زبان انگلیسی حرف زده‌ایم و عادت‌ها و تکنیک‌هایی را که به کار می‌بریم با دوستان‌مان در میان گذاشته‌ایم.

مدیریت هزینه‌های زندگی، سفر کردن، رستوران رفتن، فیلم دیدن و عکاسی از جمله دیگر موضوعاتی بوده‌اند که دربارهٔ آن‌ها گفتگو کرده‌ایم.

این بار می‌خواهیم به سراغ یکی از حوزه‌های مهم زندگی برویم.

رابطه‌های دوستانه و گروه‌های دوستی

منظور از رابطه‌های دوستانه، ارتباطی است که به صورت یک‌به‌یک با افراد دیگر داریم؛ رابطه‌هایی که ممکن است بُعد عاطفی آن‌ها پررنگ یا کم‌رنگ باشد (از شریک عاطفی تا یک همکار یا همسایه که به دوست‌مان هم تبدیل شده است).

منظور از گروه‌های دوستی‌ هم جمع‌های سه‌نفره یا بزرگ‌تر است که بخشی از زمان خود را به شکل جمعی با یکدیگر می‌گذرانند. مثلاً چند دوست دوران دانشگاه که سال‌ها بعد از آن دوران هم‌چنان بعضی روزها دور هم جمع می‌شوند و یک گروه هم در واتس‌اپ یا تلگرام دارند. یا گروهی از همکاران که به تدریج پیوندهای دوستی بین‌شان شکل گرفته و اکنون با وجودی که مسیر شغلی‌شان از هم جدا شده، هنوز ارتباط‌شان را با هم حفظ کرده‌اند.

در همهٔ این نوع دوستی‌ها، چه رابطه‌های دو نفره و چه گروه‌های دوستی بزرگ‌تر، رفتارهای سازنده و غیرسازنده را تجربه کرده‌ایم. قاعدتاً خودمان هم یکی از افرادی بوده‌ایم که گاه به استحکام دوستی کمک کرده و گاهی به آن لطمه زده‌ایم.

رفتارهای سازنده‌ باعث می‌شوند رابطه عمیق‌تر شود و دوستی معنای بیشتری پیدا کند.

در مقابل،‌ رفتارهای مخرب دوستی‌ها را کم‌رنگ می‌کنند و از بین می‌برند. البته گاهی دوستی‌ها در ظاهر باقی می‌مانند. اما آن‌چه دوستی را حفظ کرده صرفاً‌ خجالت و رودربایستی است. وگرنه همه می‌دانند که دیگر آن‌چه زمانی یک دوستی عمیق و جدی بوده، امروز وجود ندارد.

از هر یک از ما بپرسند، می‌‌توانیم توضیح دهیم که چقدر برای حفظ و تقویت دوستی‌هایمان تلاش کرده‌ایم.

احتمالاً فهرستی از فداکاری‌ها و گذشت‌ها و تلاش‌ها در ذهن‌مان هست که باعث می‌شود حتی پس از ضعیف شدن و نابود شدن یک رابطه، هم‌چنان به خودمان حق بدهیم و مشکلات را گردن دیگران بیندازیم.

در مقابل، معمولاً اشتباهات و نقاط ضعف دیگران بیشتر به چشم‌مان می‌آید و رفتارهای نادرست مخرب آن‌ها برای مدت بیشتری در ذهن ما ماندگار می‌شود.

یک روش خوب برای این‌که ذهن‌مان کمی به روی رفتارهای سازنده و مخرب در دوستی‌ها بازتر شود این است که تجربه‌های یکدیگر را بخوانیم و بشنویم. اصلاً بعید نیست بعضی نکاتی که برای ما عادی و واضح است، به چشم دیگری نیامده باشد و برعکس. کاملاً‌ ممکن است دیگران حرف‌هایی بزنند که برای خودشان ساده باشد، ولی ما به آن‌‌ها توجه نکرده‌ باشیم.

اگر وقت بگذارید و به دو پرسش زیر پاسخ دهید، و مهم‌تر این‌که وقت بگذارید و پاسخ‌های دوستان‌تان را بخوانید، ممکن است فرصتی ایجاد شود که رفتارهای مثبت خود را تقویت کرده و اشتباهات رفتاری‌مان را کاهش دهیم:

  چه عادت‌های کوچک و ساده‌ای دارید که به نظرتان به تقویت رابطه‌های دوستی‌تان کمک کرده است؟ چه عادت‌های سازنده‌ای را در دوستان خود دیده‌اید که میل داشته باشید با دوستان‌تان در میان بگذارید؟

  چه عادت‌ها و رفتارهای بعضاً ساده و کوچکی از دوستان‌تان مشاهده کرده‌اید که باعث شده گرمای رابطه به سردی گرایش پیدا کند؟ یا رابطه‌ای که مبتنی بر شوق بوده، الان به یک رابطهٔ معذب و ناکارآمد و ناگزیر تبدیل شود؟

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

بعد از خواندن این درس چه کار کنم؟

  می‌توانید پنج گام تدریجی خراب شدن رابطه‌ها را بخوانید: نشانه‌های خراب شدن یک رابطه چیست؟

  خواندن درس چگونه یک دوست خوب باشیم هم مفید است و به نوعی به همین بحث مربوط می‌شود.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری عادتها و رفتارهای کوچک زندگی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه عادتها و رفتارهای کوچک زندگی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۶۷ نظر برای عادت‌های کوچک زندگی | برای حفظ و عمیق‌تر کردن دوستی‌ها چه می‌کنید؟

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .