Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


عادتهای کوچک زندگی | برای حفظ و عمیق‌تر کردن دوستی‌ها چه می‌کنید؟


عادتهای کوچک زندگی

تا کنون در عادتهای کوچک زندگی به موضوعات بسیار متنوعی پرداخته‌ایم.

از حیوانات خانگی و حفظ محیط زیست تا یاد گرفتن انگلیسی و مدیریت هزینه در زندگی.

از رستوران رفتن و سفر کردن تا فیلم دیدن و عکاسی کردن.

این بار می‌خواهیم به سراغ یکی از حوزه‌های مهمی برویم که کمتر در متمم به آن پرداخته‌ایم و آن، رابطه‌های دوستانه و گروه‌های دوستی است.

منظورمان از رابطه‌های دوستانه، رابطه‌هایی است که به صورت یک‌به‌یک با افراد دیگر داریم و منظور از گروه دوستی، زمانی است که یک حلقه‌ی سه نفره یا بزرگ‌تر از دوستان شکل گرفته است. دوستانی که یکدیگر را می‌بینیم، با هم در تماس هستیم و احتمالاً گروه‌های دیجیتالی‌ای هم در بسترهای پیام‌رسان‌ها مانند واتس‌اپ و تلگرام داریم و با این کار، به پیوستگی و عمق رابطه‌مان افزوده‌ایم.

در همه‌ی این دوستی‌ها، چه دوستی‌های دونفره و چه گروه‌های دوستی، رفتارهای سازنده و غیرسازنده مشاهده می‌شود.

رفتارهای سازنده‌ای که رابطه را عمیق‌تر می‌کنند و به دوستی معنا می‌دهند، و رفتارهایی که باعث می‌شوند دوستی‌ها کم‌رنگ شود و حتی کار به جایی برسد که فقط از روی خجالت یا رودربایستی و عادت، در یک رابطه‌ی دوستی یا گروه دوستی باقی بمانیم.

ما معمولاً تلاش‌های خودمان را برای حفظ و تقویت دوستی تشخیص می‌دهیم، اما نقاط ضعف خود را کمتر می‌بینیم. در مقابل، احتمالاً رفتارهای نادرست و مخربی که طرف مقابل ما یا سایر اعضای گروه دوستی انجام می‌دهند، بیشتر به چشم‌مان می‌آید.

به همین علت، به نتیجه رسیدیم که طرح این بحث در متمم می‌تواند فرصت خوبی باشد تا چشم و گوش‌مان نسبت به این رفتارها بیشتر باز شود.

به طور مشخص، سوال‌هایی که داریم این است که:

 • چه عادت‌های کوچک و ساده‌ای دارید که به نظرتان به تقویت رابطه‌ی دوستی کمک کرده است؟ یا چه عادت‌های سازنده‌ای را از دوستان خود مشاهده کرده‌اید؟
 • چه عادت‌ها و رفتارهای بعضاً ساده و کوچکی از دوستان‌تان مشاهده کرده‌اید که باعث شده گرمای رابطه به سردی گرایش پیدا کند؟ یا حتی رابطه‌ای که مبتنی بر شوق بوده، الان به یک رابطه‌ی معذب و ناکارآمد و ناگزیر تبدیل شود؟

امیدواریم طرح دیدگاه‌ها و مطالعه‌ی حرف‌های دوستان‌ متممی، کمک کند که رفتارهای خود را در روابط دوستانه، اصلاح کرده و بهبود ببخشیم.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سعیده احمدزاده ، عارف تاسا ، فواد انصاری ، حسینی ، مریم مرزبان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری عادتها و رفتارهای کوچک زندگی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه عادتها و رفتارهای کوچک زندگی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۳ نظر برای عادتهای کوچک زندگی | برای حفظ و عمیق‌تر کردن دوستی‌ها چه می‌کنید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : آفتاب

  یک دوستی دارم که هرشب برام یک موسیقی بی‌کلام می‌فرسته. چند ساله که داره این کار رو انجام میده. سکوت و گفتن حرف‌هاش از طریق انتخابِ یک آهنگ. گاهی دلتنگی رو می‌فهمم، گاهی عشق رو، گاهی تنهایی و گاهی شادی رو. جالبه که من هم این کار رو یاد گرفتم و تقریباً تبدیل به یک فرهنگ شده بین من و دوست‌هام که حرفهامون رو با آهنگ و انتخاب‌های خاص به هم القا کنیم. کار قشنگیه.

  کار دیگه‌ای که می‌کنم اینه که روز تولد دوستان شاعر و نویسنده رو یادداشت می‌کنم و روز تولدشون یک مطلبی ازشون در سایتم می‌گذارم. خیلی‌هاشون وقتی می‌بینن من تولدهاشون رو یادمه ذوق می‌کنند.

  اما دلسردکننده‌ها؛ دوستانِ من چون از خودم بشدت درونگراترند گاهی واقعا سرد هستند مثلا سه چهار ماه کلامی با من حرف نمی‌زنند، یا اگر من شروع می‌کنم به احوالپرسی، انقدر کوتاه و با استیکر جواب میدن که می‌فهمم معذبن. خیلی وقت‌ها کنارشون احساس تنهاییم بیشتر می‌شه.

  روز تولدم این حس خیلی دردناک‌تر بود. من تقریبا به همه‌شون تبریک گفته بودم ولی حتا یکنفر از دوست‌هام تولد من رو یادش نبود. یادمه از شدت احساس تنهایی اومدم توی متمم و نوشتم چقدر امروز احساس تنهایی می‌کنم که ناگهان چند ساعت بعد، با پیام تبریک فوق‌العاده با سلیقۀ دوست متممی عزیزم شهرزاد مواجه شدم.

  چقدر اون روز  پیام شهرزاد من رو خوشحال کرد. بنابراین من این تریبون و فرصت رو مغتنم می‌شمارم تا به شهرزاد جان اعلام کنم:

  درسته هیچ‌وقت ندیدمت ولی معتقدم تو یکی از ثروتمندترین و غنی‌ترین قلب‌های جهان رو داری دوستِ من!

   

   

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .