Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


کاهش یا حذف تدریجی؛ مسئله این است!


حذف تدریجی

شب بود و انتظار می‌رفت شرکت‌کنندگان در بیست‌و‌هشتمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در هتل‌ها خواب باشند. اما اغلب شرکت‌کنندگان بیدار و در حال رایزنی بودند.

قرار بود توافق‌نامه نهایی در روز دوشنبه (دوازدهم دسامبر) اعلام شود. اما اکنون در بامداد سه‌شنبه، هنوز متن نهایی بلاتکلیف مانده بود (+). بیش از هفتادهزار نفر از نزدیک دویست کشور در دبی جمع شده و همهٔ توان خود را بسیج کرده بودند تا عبارت کلیدی مد نظرشان را در متن توافقنامه نهایی بگنجانند.

روزهای قبل جو کمی آرام‌‌تر بود.

سیاستمداران با ماشین‌های کوچک برقی در محیط اجلاس جابه‌جا می‌شدند. شرکت‌های فعال در حوزهٔ انرژی، محصولات و راهکارهای خود را معرفی می‌کردند. خبرنگاران مشغول عکاسی بودند و نمایندگان دولت‌ها این‌جا و آن‌جا دربارهٔ اثر گلخانه ای،  اهمیت گرمایش زمین و توجه به سقف ۱.۵ درجه مصاحبه می‌کردند (توافق‌نامهٔ پاریس می‌گوید اگر متوسط دمای زمین ۱.۵ درجه از متوسط دمای قبل از انقلاب صنعتی بیشتر شود، عملاً گرمایش زمین دیگر قابل‌کنترل و برگشت‌پذیر نخواهد بود).

جان کری سوار خودرو برقی در کنفرانس تغییرات اقلیمی

جان کری – نماینده ویژه رئیس‌جمهور و یکی از ده‌ها نمایندهٔ آمریکا در اجلاس (+)

بیل گیتس – نه به عنوان بنیان‌گذار مایکروسافت، بلکه در جایگاه رئیس هیئت مدیرهٔ شرکت هسته‌ای تراپاور – همان‌طور که در وبلاگش اعلام کرده بود به اجلاس آمده بود و با رهبران امارات برای فروش رآکتورهای هسته‌ای جدیدش رایزنی می‌کرد (+/+).

اندرو فارست، دومین ثروتمند استرالیا، صادرکنندهٔ قدیمی و بزرگ سنگ‌آهن که اخیراً از انرژی‌های سبز در صنعت حمل‌و‌نقل دفاع می‌کند، کشتی‌‌اش را از مالزی به امارات آورده و در دبی مارینا لنگر انداخته بود تا اهمیت سوخت‌های جایگزین نظیر آمونیاک سبز را به همه یادآوری کند (+). دایرهٔ سبز رنگ روی کشتی اهمیت انرژی‌های سبز را نشان می‌داد و به زبان عربی هم «قوه الحاضر» را روی بدنه نوشته بود تا عرب‌زبان‌ها هم این کشتی پیشتاز را به سرعت تشخیص دهند. البته مشکل کوچکی هم در این میان بود و آن این‌که کشتی سبز فارست با سوزاندن گازوئیل از سنگاپور به دبی رسیده بود (+/+).

کشتی اندرو فارست با دایره سبز رنگ بزرگ بر بدنه آن

حدود ۱۰۰ هزار نفر از نزدیک به دویست کشور جهان به مناسبت این اجلاس به دبی آمدند. اما تعداد نمایندگان رسمی دولت‌ها به یک‌چهارم این عدد هم نمی‌رسید (+). بقیهٔ جمعیت شرکت‌کنندگان را افراد مرتبط به دولت‌ها، نمایندگان شرکت‌های تجاری، لابی‌گرهای شرکت‌های نفتی و نمایندگان شرکت‌های مشاوره مدیریت تشکیل می‌دادند.

به گزارش واشنگتن‌پست، گروه مشاوران بوستون (BCG) ۱۰۸ نفر، شرکت ارنست اند یانگ ۷۴ نفر، مکنزی ۵۰ نفر، دیلویت ۳۷ نفر و شرکت KPMG هم ۴۱ نفر را به اجلاس اعزام کرده بودند (+).

بسیاری از این افراد آن‌جا بودند تا با فشار و رایزنی، نتیجهٔ اجلاس بیست‌و‌هشتم را که کاپ ۲۸ (COP 28) خوانده می‌شود به سود سازمان‌ها و کشورهای خود رقم بزنند. حاصل همهٔ این مذاکره‌ها و رایزنی‌ها باید در توافق‌نامهٔ نهایی منعکس می‌شد. همان توافق‌نامه‌ای که هر کلمه‌اش می‌توانست در آینده فرصت‌آفرین یا دردسرساز شود.

دور شدن از وضع فعلی یا حرکت به سمت وضع مطلوب؟ چالش بر سر یک عبارت

محدودیت در دسترسی به مجموعه‌ درس‌های ظرافت‌های کلامی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های ظرافت‌های کلامی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

اعضای ویژهٔ متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های تسلط کلامی، ظرافت‌های کلامی و چالش نوشتن به مجموعهٔ گسترده‌ای از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که دوستان پیگیر در‌س‌های تسلط کلامی معمولاً برای درس‌های زیر هم وقت می‌گذارند:

  خودشناسی | شخصیت شناسی | مذاکره

  مهارت ارائه | مهارت ارتباطی | زندگی شاد | عزت نفس

  پرسونال برندینگ | مشاوره مدیریت | کوچینگ

  دوره MBA (مطالعهٔ منظم همه‌ی درس‌ها)

تذکر: برای دسترسی به محتوای این درس، صرفاً‌ عضو شدن و پرداخت حق عضویت کافی نیست و باید تمرین ورود به بحث را هم انجام دهید. انجام این تمرین بسیار ساده است و کمتر از ده دقیقه از وقت شما را می‌گیرد.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری آشنایی با کلمات و ظرافت‌های کلامی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه آشنایی با کلمات و ظرافت‌های کلامی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۹ نظر برای کاهش یا حذف تدریجی؛ مسئله این است!

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مونا رضایی

  با خواندن مطالب یاد ماشین‌های برقی افتادم که برای کمتر آلوده شدن محیط‌ زیست طراحی شده‌اند، اما بیش از خودروهای دیزلی به محیط زیست آسیب می‌زنند و علت این امر فرایند مخرب تولید باتری آنهاست. یافته‌ها نشان می‌دهد که فرایند طی شده برای تولید باتری‌های برقی قدرتمند مورد استفاده در اتومبیل‌های برقی باعث انتشار مقدار زیادی گاز دی اکسیدکربن در جو کره زمین می‌شود. زیرا در این فرایند کارخانه‌ها انرژی زیادی را صرف می‌کنند و نتیجه این امر آلوده شدن بیشتر محیط زیست را در پی دارد.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .