Menu


بازاریابی و تبلیغات با استفاده از محتوا


بازاریابی با استفاده از محتوا - طرح متمم - محل توسعه مهارتهای من

شاید محصولات دکتر اوتکر (Oetker) را در سوپرمارکتها دیده باشید. بیش از یک قرن پیش، اوتکر برای فروش محصولات خود کار جالبی کرد. او یک کتاب آشپزی منتشر کرد و در آن دستورالعمل تهیه انواع غذاها را ارائه کرد. در پشت جلد کتاب نوشته شده بود: «همه ی این غذاها، حاصل آزمون و خطاهای آشپزخانه شرکت اوتکر هستند». کتاب آشپزی او صد سال است که منتشر می‌شود و بیش از نوزده میلیون نسخه فروخته شده است.

ماجرای اوتکر را اولین نمونه جدی «بازاریابی با استفاده از محتوا» می‌دانند. او به جای اینکه از مردم بخواهد که محصولاتش را بخرند، به مشتریهای بالقوه، اطلاعاتی را ارائه می‌داد که لازم داشتند. مردم پول می‌دادند و کتاب آشپزی را می‌خریدند و در عین حال در معرض تبلیغ غیرمستقیم اوتکر هم قرار می‌گرفتند.

شرکت میشلن را هم احتمالاً می‌شناسید. یکی از محصولات این شرکت، لاستیک‌های اتوموبیل است. در سال ۱۹۰۰ شرکت میشلن، «راهنمای مسافرت میشلن» را عرضه کرد. کتابی که اصول تعمیرات خودرو را آموزش می‌داد. در مورد مسافرت به نقاط مختلف توضیحات کامل و مفیدی ارائه می‌کرد و محل‌های مناسب برای اقامت را معرفی می‌کرد. در همان سال سی و پنج هزار نسخه از این کتاب به صورت رایگان برای دارندگان خودرو توزیع شد.

شاید زمانی این سبک از بازاریابی، یکی از ده‌ها سبک خلاقانه تبلیغات و بازاریابی محسوب می‌شد. اما امروز که مردم بیشتر از هر زمان دیگری نسبت به تبلیغات بی توجه و کم حوصله شده‌اند، به نظر می‌رسد که این شیوه بازاریابی، یکی از معدود روشهای موثر در بازاریابی و تبلیغات باشد. شیوه‌ای که آن را «بازاریابی با استفاده از محتوا» نامگذاری کرده‌اند.

بازاریابی با استفاده از محتوا را اینطور تعریف می‌کنند:

بازاریابی با استفاده از محتوا یک تکنیک بازاریابی است که در آن، با استفاده از تولید و توزیع اطلاعات ارزشمند، مرتبط و همجهت، برای جذب و حفظ یک گروه مشخص از مشتریان هدف تلاش می‌شود. هدف نهایی این تکنیک ایجاد تعامل با مشتری با هدف کسب سود است.

اجازه بدهید ابتدا این تعریف را ساده‌تر کنیم و سپس به استراتژی های اجرای آن فکر کنیم:

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان تبلیغات مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت فروش

  دیجیتال مارکتینگ

  سیستمهای کنترل مدیریت (برای سنجش اثربخشی تبلیغات)

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

سیسکو، مایکروسافت و P&G تنها نمونه‌هایی از شرکت‌های بزرگ در دنیای امروز هستند که از بازاریابی با استفاده از محتوا استفاده می‌کنند.

اساساً در حوزه تبلیغات دو نگاه وجود دارد: «خرید رسانه» و «ایجاد رسانه و مالکیت بر آن». کسی که بیلبورد اجاره می‌کند یا آگهی در یک روزنامه منتشر می‌کند یا تیزر تلویزیونی پخش می‌کند، در واقع بخشی از فضای یک رسانه دیگر را خریده است. اما کسی که محتوای آموزشی تولید می‌کند، اگر این محتوا واقعاً مفید و کاربردی باشد، عملاً یک رسانه تبلیغاتی برای خود ایجاد کرده. رسانه‌ای که در بلندمدت، ارزان‌تر و اثربخش‌تر است.

 
تمرین:

یک کسب و کار مشخص یا یک محصول یا خدمت مشخص را در نظر بگیرید. بر اساس سه مرحله جلب توجه، جدی گرفته شدن و اقدام کردن، استراتژی‌های خود را برای بازاریابی با استفاده از محتوا، بیان کنید. پاسخ‌های شما برای تنظیم مثال‌های نوشته‌های بعدی این سری بسیار مهم است.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شبنم ، مینا سالاری ، نوشین محمدی ، معصومه شیخ مرادی ، مجید عصاری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تبلیغات به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تبلیغات
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

48 نکته برای بازاریابی و تبلیغات با استفاده از محتوا

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  سلام-وقت بخير
  كسب و كار مورد نظر :بازاريابي و فروش فرآورده ها و داروهاي گياهي
  محصول مورد نظر : عرق سه گياه

  مرحله جلب توجه : سال 2011 شعار سازمان جهاني بهداشت عبارت بود از "مقاومت به داروهاي ضد ميكروبي،يك تهديد جهاني" . درواقع تبليغات اين سازمان متمركز بر اين بود كه استفاده بي رويه از آنتي بيوتيك ها در سراسر جهان باعث شده كه بدن ما نسبت به تاثيرگذاري اين داروها مقاوم بشه و اين مسئله زمينه ساز بروز بيماريهاي مختلف ديگه بشه و ....
  كاري كه ما انجام داديم تدوين يك مقاله كوتاه و مفيد در زمينه اين شعار و هشدار بود كه به اين موضوع به طور خاص پرداخته بود (و تكثير و توزيع اون توي بازار مقصدمون كه در دسترس مون بود)

  مرحله جدي گرفتن : محصولي كه ما قصد داشتيم به اين طريق بشناسونيم يك عرق تركيبي گياهي بود به اسم عرق سه گياه(و با تاييد مراجع رسمي و دانشگاهي ايران و يكي از دانشگاه هاي آمريكا اين محصول به عنوان آنتي بيوتيك گياهي پتانسيل عرضه داشت)
  البته پشتوانه بزرگتري هم داشت كه تاثير گذاري اون روي صدها بيماري كه پرونده شون تو شركت توليدكننده موجود بود
  تو اين مرحله تبليغاتمون رو روي اين ويژگي محصولمون متمركز كرديم و در واقع تو اين مرحله هم سعي كرديم كه بيشتر به مقاله و شعار سازمان بهداشت جهاني توجه بشه

  مرحله اقدام : چون گزينه هاي زيادي تو بازار براي رقابت با اين محصول نبود كار ما تو اين مرحله بسيار ساده تر بود (البته به سختي تونستم اين دو مرحله آخر(لايه جدي گرفتن و اقذام) رو تفكيك كنم!)

  اين طرح فرضي نبود و ما تو شركت كاملاً عمليش كرديم البته بديهيه كه در سطح توانايي و امكانات خودمون و خوشبختانه امروز عرق سه گياه يكي از محصولات پرفروش ماست و خيلي از مشتريهاي ما هنوز سه گياه رو با اسم آنتي بيوتيك گياهي ميشناسن!

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .