Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


کتاب قبایل (قبیله ها) نوشته ست گادین


کتاب قبیله ها - نوشته ست گادین

بسیاری از کتابهای ست گادین، پست‌های وبلاگ‌هایش هستند که گردآوری شده در قالب یک مجلد در اختیار علاقه‌مندانش قرار گرفته‌اند.

به شکلی که می‌توانید آن‌ها را از هر جا که می‌خواهید شروع کرده و در هر نقطه هم که مناسب دیدید، رها کنید.

کتاب قبایل (Tribes) جزو معدود کتابهای اوست که تابع این قاعده نیست. واقعاً از نقطه‌ی مشخصی شروع شده و در نقطه‌ی مشخصی هم به پایان می‌رسد و حاصلِ خواندن منظم آن، می‌تواند با خواندن پراکنده‌اش متفاوت باشد.

تعریف قبیله از نگاه ست گادین

ست گادین در همان اوایل کتاب، تعریفی از قبیله را ارائه می‌دهد:

قبیله گروهی از افراد مرتبط با یکدیگر، مرتبط به رهبر، و مرتبط به یک ایده است.

میلیون‌ها سال است که انسان‌ها بخشی از این قبیله یا آن قبیله بوده‌اند.

هر گروه تنها به دو چیز نیاز دارد تا یک قبیله محسوب شود: علاقه‌ی مشترک و راهی برای برقراری ارتباط.

او در جای دیگری در همان اوایل کتاب توضیح می‌دهد که:

ما انسان‌ها ناگزیر از این هستیم که به چیزی تعلق داشته باشیم.

تعلق داشتن به یک قبیله، یکی از قدرتمندترین مکانیزم‌های بقای ماست.

این‌که به گروهی از افکار هم‌فکر کمک کنیم و از آن‌ها یاری بگیریم.

ما به سمت رهبران و ایده‌هایشان جذب می‌شویم؛ و نمی‌توانیم در برابر کششِ تعلق و نیز هیجان چیزهای تازه مقاومت کنیم.

رهبری می‌تواند فرصتی برای هر یک از ما باشد

ماکس وبر، اصطلاح رهبر را برای رهبران سیاسی و مذهبی به کار می‌بُرد و وقتی از کاریزما حرف می‌زد، معمولاً به این افراد توجه داشت.

وارن بنیس، سعی کرد ما را عادت بدهد که واژه‌ی رهبر را برای مدیرانی به کار ببریم که به جای حفظ وضعیت موجود، می‌کوشند سازمان و کسب و کار و مجموعه‌ی خود را به نقطه‌ای بهتر و فراتر، دعوت و هدایت کنند.

بدین ترتیب، وارن بنیس با تعریف خود، تعداد رهبران را در جهان افزایش داد.

اما ست گادین یک گام هم فراتر رفته و سعی می‌کند توضیح دهد که رهبر و پیرو بودن، نقشی است که هر یک از ما باید در مسیر زندگی یکی از آن‌ها را انتخاب کنیم.

واژه‌ی Leader برای ست گادین، به یک رهبر سیاسی یا مذهبی یا یک مدیر ارشد کسب و کار محدود نیست. او هر کسی را که می‌کوشد چیزی را در جایی از جهان بهتر کند و در این راه، تلاش می‌کند تا دیگران هم با او همراه شوند، یک رهبر می‌بیند.

می‌‌توان گفت ست گادین، مهم‌ترین ویژگی رهبران را آغازگر بودن می‌داند. کسانی که منتظر نیستند تا دیگران کاری انجام دهند؛ بلکه خود کار را آغاز می‌کنند.

به همین علت، کسی مثل جیمی ویلز از بنیان‌گذاران ویکی پدیا را یک رهبر می‌بیند. کسی که ایده‌ی ویکی و ویکی‌نویسی را گسترش داد و چیزی را به جهان افزود که امروز، بخشی از زندگی بسیاری از ماست.

رشد، سخاوت و کاریزما

اگر چه ست گادین چندان عادت ندارد به نظریه‌های دانشگاهی ارجاع دهد یا از دانشگاهیان نام ببرد، اما بخش قابل توجهی از کتاب قبایل با آن‌چه کسانی مثل جیمز مک گرگور برنز (James MacGregor Burns ) در مورد رهبران تحول گرا مطرح می‌کند، تطبیق دارد.

از این منظر می‌توان گفت با وجود لحن ساده‌ی ست گادین، نظریه‌های علمی رهبری هم حرف‌ها و توصیه‌هایی مشابه حرف‌های او مطرح می‌کنند.

ست گادین بر این نکته تأکید دارد که رهبران موفق قبیله‌ها، به دنبال رشد اعضای قبیله هستند و نه رشد جایگاه خود و اگر هم رشد می‌کنند، حاصل تلاشی است که برای رشد دیگران کرده‌اند.

هم‌چنین اشاره می‌کند که رهبران، سخاوتمندانه هر چه را در اختیار دارند برای قبیله‌های خود می‌گذارند و از همه‌ی داشته‌های خود برای ایجاد اتحاد و تقویت روحیه‌ی هدفمندی استفاده می‌کنند.

همان‌طور که در درس تفاوت مدیر و رهبر به این نکته اشاره کردیم، ست گادین کاریزما در نگاه دیگران را حاصل تلاش برای رشد دیگران می‌داند؛ نه برعکس.

در واقع ست گادین این باور را درست نمی‌کند که فکر کنیم من اگر برای به دست آوردن و تقویت کاریزما تلاش کنم، می‌توانم بعداً این کاریزما را برای رشد و پیشرفت و موفقیت دیگران خرج کنم.

کتاب قبایل ست گادین - ترجمه امیر انصاری - نشر آموخته

 کتاب قبیله ها برای چه کسانی خوب است؟

خواندن کتاب قبایل شما را به یاد دورانی می‌اندازد که کتابهای کارآفرین، اصرار داشتند که همه می‌توانند و باید کارآفرین شوند.

از این منظر، اگر همه حرف‌های ست گادین را جدی بگیرند، هیچ شخصی باقی نمی‌ماند تا نقش پیرو را برای فرد دیگر ایفا کند.

لحن کتاب هم در بخش‌هایی کاملاً انگیزشی است. اگر فایل صوتی کتاب را که با صدای خود ست گادین ضبط شده و در Audible عرضه می‌شود گوش بدهید، شیوه‌ی خواندن نویسنده بیش از پیش شما را مطمئن می‌کند که با یک متن انگیزشی روبرو هستید.

اما در عین این نقد‌ها که معمولاً درباره‌ی این کتاب مطرح می‌شود، اگر در جستجوی ایده‌گرفتن و آموختن باشید، بعید است از خواندن این کتاب پشیمان شوید.

هم‌چنین برای کسانی که به هر شیوه (مثلاً به واسطه‌ی #رسانه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی) مخاطبانی به دست آورده‌اند، کمک می‌کند تا به جای این‌که صرفاً از دور هم بودن یا مخاطب داشتن لذت ببرند، با کمک اطرافیان خود گام‌هایی اجرایی برای بهتر کردن گوشه‌ای از دنیای اطرافمان بردارند.

در کل، ارزیابی متمم این است که اگر سخت‌گیر باشید، با خواندن این کتاب، نقدهایی به نویسنده خواهید داشت، اما بعید است از اصلِ خواندن کتاب قبایل پشیمان شوید.

ترجمه کتاب قبایل

کتاب Tribes توسط امیر انصاری ترجمه شده و به همت #نشر آموخته منتشر شده است.

نثر کتاب روان است و به جرأت می‌توان گفت از متوسط کتاب‌های مدیریتی که به زبان فارسی ترجمه می‌شوند بالاتر است.

البته تیم متمم در تطبیق با متن انگلیسی، برخی زمینه‌های بهبود را هم در نسخه‌ی ترجمه تشخیص داد.

از جمله این‌که در ترجمه‌ی برخی اسامی و اصطلاحات خاص، کمی شتابزدگی وجود داشته است. مثلاً وقتی درباره‌ی گروه موسیقی Grateful Dead صحبت می‌شود و در ادامه از اصطلاح Deadhead استفاده می‌شود، طبیعی است خواننده انتظار دارد این واژه به «احمق» ترجمه نشده و با توجه به بستر بحث، مفهومِ علاقه‌مند گروه Grateful Dead را برساند (علاقه‌مندان این گروه خود را Deadhead با D بزرگ)‌ می‌نامند.

هم‌چنین کتاب می‌توانست با حفظ یکنواختی در ساختار، امانت‌دارانه‌تر هم باشد. مثلاً هم توضیحات مترجم و هم توضیحات نویسنده در پرانتز داخل متن آمده‌اند و اگر نسخه‌ی اصلی را در اختیار نداشته باشید، نمی‌توانید متوجه شوید که توضیحات داخل پرانتز را چه کسی گفته است.

اما در عین حال، این ویژگی که نثر کتاب روان است و شما را به سادگی از ابتدا تا انتها می‌کشاند، باعث می‌شود این موارد جزئی، چندان آزاردهنده نباشند.

[ لینک مرتبط: صفحه کتاب قبایل در نشر آموخته ]

[ لینک مرتبط: خرید و دانلود کتاب قبایل از فیدیبو ]

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری پرورش کاریزما به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه پرورش کاریزما
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۳ نظر برای کتاب قبایل (قبیله ها) نوشته ست گادین

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : حمید طهماسبی

  ست گادین کاریزما در نگاه دیگران را حاصل تلاش برای رشد دیگران می‌داند؛ نه برعکس

  چقدر که با این جمله موافقم.

  زمانی که برای رشد دیگران اهمیت قائل باشی و در راستایش برنامه و تلاش داشته باشی به رهبری می رسی، که می تواند یکی از فیچرهای جانبی اش هم کاریزما باشد.همانطور که اکثر پولدارترین آدم های جهان هرگز مستقیم به دنبال پول نبودند، آن ها به دنبال ارزش آفرینی و بهتر کردن چیزی بودند و پول برایشان به یک پاداش جانبی تبدیل شد.
  بزرگی یک رهبر به بزرگی مسئله ای است که می خواهد حل کند.
  رهبری چیزی نیست که یک روز صبح از خواب بلند شویم و بگوییم می خواهیم رهبر شویم. رهبری حاصل صدها خُرده فداکاری هست که حتی دیده نشده و شاید هم هرگز دیده نخواهد شد. کسانی که برای بهبود وضعیت تلاش می کنند (نه برای اینکه کاری کنند و آن را در چشم ما فرو کنند) تنها کافی است یکی از این خُرده فداکاری ها به هر شکل دیده شود، حالا نگاه ها به روی آن شخصی حساس تر و برداشت ها و ذهنیت ها مثبت تر است. اینجاست که پای پرسنال برند هم باز می شود.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .