Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)

معرفی بهترین کتابهای اقتصاد رفتاری، مالی رفتاری،‌ سرمایه گذاری، پول و بانکداری

معرفی کتاب پول - داستان واقعی یک چیز الکی

پول - داستان واقعی یک چیز الکیجیکوب گلدستاین، کسی که او را معمولاً به واسطهٔ پادکست سیاره پول می‌شناسند، کوشیده داستان پول و تاریخچه شکل‌گیری و تکامل این ابزار شگفت‌انگیز را در کتابی نسبتاً کوچک (حدود ۲۰۰ صفحه)‌ روایت کند.

شاید دویست صفحه را کوچک در نظر نگیرید، اما برای روایت داستانی چنین طولانی و پر فراز و نشیب، واقعاً کوتاه است.

لحن ساده و روان گلدستاین، مهارت در داستان‌سرایی و روایت‌گری و دست‌چین کردن بخش‌های هیجان‌انگیز داستان پول، این کتاب را روان و خواندنی کرده است.

انتشارات راه پرداخت ترجمهٔ این کتاب را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

معرفی کتاب پول – داستان واقعی یک چیز الکی

معرفی کتاب دید اقتصادی

چگونگی رشد و افول اقتصاد

داستان و داستان‌گویی را یکی از شیوه‌های موفق در آموزش و یادگیری می‌دانند. به همین علت، نویسنده‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف، به سراغ داستان و داستان‌گویی رفته‌اند و کوشیده‌اند از این ابزار، برای بیان دیدگاه‌ها و دانسته‌های خود استفاده کنند.

پیتر شیف و اندرو شیف هم از جمله‌ی این نویسندگان هستند. آن‌ها در کتابی با عنوان How an Economy Grows and Why It Crashes کوشیده‌اند تاریخ اقتصادی آمریکا را در قالب یک داستان، برای مخاطبان خود تعریف کنند.

این کتاب دو بار به فارسی ترجمه شده است. یک مرتبه آقای سهند حمزه‌ئی این کتاب را با عنوان دید اقتصادی ترجمه کرده و با همکاری #انتشارات آریاناقلم آن را منتشر کرده‌اند و یک بار هم، آقای حمیدرضا ارباب همین کتاب را با عنوان چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد ترجمه کرده و به همت #نشر نی، به بازار عرضه کرده‌اند.

معرفی و جملاتی از کتاب دید اقتصادی

کتاب دردسرهای پول - میلتون فریدمن

کتاب میلتون فریدمنمیلتون فریدمن در کتاب Money Mischief یا دردسرهای پول به موضوعاتی مانند تورم و سیاستهای پولی پرداخته است.

فریدمن از جمله اقتصاددان‌هایی است که معتقد است تورم یک علت اصلی بیشتر ندارد و آن علت، سیاستهای پولی است. به عبارت دیگر، دولت با چاپ پول (افزایش عرضهٔ پول) ارزش پول را کاهش می‌دهد و در اثر این سیاست، سطح عمومی قیمت‌ها افزایش می‌یابد. او ایجاد تورم را یک نوع سیاست اعتیادآور می‌داند. به این معنا که دولت‌ها با چاپ پول، کسر بودجهٔ خود را جبران می‌کنند و وقتی اقتصاد بیش از پیش در تورم فرو رفت، چاره‌ای نمی‌بینند جز این‌که باز هم پول بیشتری عرضه کنند.

علت تورم چیست؟ از کتاب دردسرهای پول

معرفی کتاب کج رفتاری (شکل گیری اقتصاد رفتاری)

کتاب کج رفتاری (شکل گیری اقتصاد رفتاری)

کتاب کج رفتاری (Misbehaving) نوشته‌ی ریچارد تیلر برنده جایزه نوبل، کتابی ساده اما دقیق و معتبر در زمینه‌ی روانشناسی پول و اقتصاد رفتاری است. بحثی که از موضوعات روز مدیریت و اقتصاد محسوب می‌شود.

ریچارد تایلر در این کتاب با مثال‌های ساده و جذاب، مباحث اقتصاد رفتاری را به‌خوبی تشریح می‌کند. کج رفتاری را بی‌تردید می‌توان یکی از بهترین کتاب های اقتصاد رفتاری دانست.

معرفی کتاب کج رفتاری نوشته ریچارد تیلر 

معرفی کتاب سلقمه

کتاب سقلمهاگر بخواهیم سه یا چهار نمونه از بهترین کتابهای اقتصاد رفتاری نام ببریم، بی‌تردید کتاب سقلمه یکی از آن‌هاست.

ریچارد تیلر و همکارش کس سانستاین در این کتاب به این موضوع مهم پرداخته‌اند که چگونه می‌توان با ایجاد تغییراتی ساده و جزئی در طراحی محیط، رفتار انسان‌ها را به سمت الگوهای مطلوب تغییر داد؟

مثلاً فرض کنید به جای این‌که به انسان‌ها پیشنهاد کنیم کارت اهدای عضو بگیرند، کار دیگری انجام دهیم: به همه کارت اهدای عضو بدهیم و بگوییم هر کس خواست، با مراجعه به یک سایت یا ارسال یک پیامک، کارت خودش را باطل کند.

در هر دو حالت، اختیار با فرد است. اما در حالت دوم، شرایط به‌گونه‌ای طراحی شده که تعداد اهداکنندگان عضو بیشتر می‌شود.

در کتاب سقلمه هم با برخی از مهم‌ترین تحقیقات این حوزه آشنا می‌شوید، هم ترغیب خواهید شد به این سوال فکر کنید که: «آیا این شیوهٔ سیاست‌گذاری، قیّم‌مآبانه نیست؟» و اگر هست، آیا می‌شود رفتارها و سیاستهای قیم‌مآبانه را به خاطر دستاوردهای احتمالاً مثبت‌شان توجیه کرد؟

معرفی کتاب سقلمه

درس مرتبط: مالیات گناه

معرفی کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که این کتاب، به بیانِ ساده‌ی مفاهیم اقتصاد رفتاری پرداخته است.

اما نوع مثال‌ها و مطالعاتی که دن اریلی در آن‌ مطرح کرده باعث شده که کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر به یکی از کتابهای پیشنهادی و منابع کلی در آموزش تصمیم گیری و مذاکره تبدیل شود.

شیوه‌ی انتخاب کردن انسان‌ها از میان گزینه‌های مختلف، رفتار ما در مقابل پیشنهادهای رایگان (یا ظاهراً رایگان)، تغییر رفتارمان بر اساس الگوهای قیمت‌گذاری (مثلاً غذا خوردن در بوفه‌ها) و میل پنهان به تقلب کردن، از جمله موضوعاتی است که دن اریلی در این کتاب به آن‌ها پرداخته است.

معرفی و خلاصه کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر

معرفی کتاب روانشناسی پول

کتاب روانشناسی پولدر میان شاخه‌های مختلف روانشناسی و موضوعاتی که روانشناسان به آن علاقه نشان داده‌اند، روانشناسی پول موضوع نسبتاً جدیدی محسوب می‌شود. البته جدید به این معنا که عمر آن به زحمت به نیم‌قرن می‌رسد و اصطلاح «روانشناسی پول» یا «Psychology of Money» به ندرت در کتاب‌ها و مقالات روانشناسی پیش از دههٔ هشتاد به چشم می‌خورد. حتی اگر هم جایی اسم روانشناسی پول آمده، محتوای بحث بیشتر از جنس توصیه‌هایی برای پولدار شدن بوده است. در این فضا کتاب فرنهام یکی از موارد استثناء محسوب می‌شود.

فرنهام در کتاب روانشناسی پول توضیح می‌دهد که پول می‌تواند روی مغز ما تأثیر بگذارد. می‌تواند ما را خوشحال، ناراحت، هیجان‌زده یا عصبی کند. می‌تواند ریسک‌پذیری‌ و اعتمادبه‌نفس‌مان را تغییر دهد. می‌تواند ما را به خود معتاد کند. می‌تواند ما را به دنبال خود بکشاند و وادارمان کند کارهایی انجام دهیم که در حالت عادی انجام نمی‌دادیم. یا چنان‌که فرنهام می‌گوید (نقل به مضمون): «رویای پول بی‌حساب‌و‌کتاب می‌تواند انسان‌ها را به رفتارهای بی‌حساب‌و‌کتاب ترغیب کند.»

معرفی کتاب روانشناسی پول

کتاب هوش مالی (کارن برمن)

خلاصه کتاب هوش مالی (کارن برمن)کتاب هوش مالی نوشته‌ی کارن برمن (و البته همکارش جو نایت) نمونه‌ی خوبی از تعریف هوش مالی از از زاویه‌ای متفاوت است.
عنوان فرعی کتاب، تا حد زیادی تعریف هوش مالی از نگاه برمن و نایت را مشخص می‌کند: راهنمایی برای مدیران، برای اینکه بدانند معنای واقعی عددها چیست. این کتاب را می‌توان زیرمجموعهٔ کتاب های سواد مالی در نظر گرفت.
کتاب هوش مالی برمن، توسط انتشارات دانشگاه هاروارد منتشر شده است.

معرفی کتاب هوش مالی (کارن برمن)

معرفی کتاب جامعه پساصنعتی دانیل بل

جامعه پساصنعتی دانیل بلدانیل بل کتاب جامعه پساصنعتی را حدود نیم قرن پیش نوشته است.

این کتاب را هم به خاطر قدمت آن و هم به علت این که جریان‌ساز بوده، می‌توان یک کتاب کلاسیک در جامعه‌شناسی و مدیریت دانست. ما در متمم خلاصهٔ این کتاب را برایتان نقل کرده‌ایم تا هم با فضای فکری تحلیل‌گران نیم قرن پیش آشنا شوید و هم ببینید که صاحب‌نظرانِ اهل مطالعه، چگونه از نیم قرن پیش توانسته‌اند ویژگی‌های زندگی امروز ما را پیش‌بینی کنند.

در یکی از درس‌های مهارت یادگیری متمم، دربارهٔ اهمیت کتاب‌های قدیمی صحبت کرده‌ایم. این کتاب، نمونهٔ خوبی از یک کتاب مهم قدیمی است که خواندن آن هنوز هم می‌تواند آموزنده و الهام‌بخش باشد.

معرفی و خلاصه کتاب جامعه پساصنعتی دانیل بل

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     تعدادی از دوستان علاقه‌مند به این مطلب:    احمد س ، سجاد فدکی ، نیلوفر نظری ، محمدسهیل خوش‌نیت ، صمد احمدیان

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۰ نظر برای معرفی بهترین کتابهای اقتصاد رفتاری، مالی رفتاری،‌ سرمایه گذاری، پول و بانکداری