Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
شرایط دریافت هدیه نوروزی متمم: دوره صوتی آموزش هدف‌گذاری (کلیک کنید)


پایان الکسا و دغدغهٔ افزایش و کاهش رتبه | جایگزین و مشابه الکسا چیست؟


جایگزین الکسا

وقتی سایت‌های بین‌المللی، خبر پایان کار الکسا را اعلام می‌کردند، مجبور بودند توضیح دهند که: «نگران نباشید. دستگاه الکسا هنوز کار می‌کند و این چیزی که متوقف شده، صرفاً یک سایت است.»

اما از آن‌جا که ما در ایران ارتباط بسیار محدودی با سرویس‌های فراگیر پرداخت و حمل بین‌المللی داریم، عملاً ابزارهایی مثل دستیار صوتی آمازون الکسا برایمان کاربرد چندانی نداشته‌اند و ندارند. به همین علت، اتفاقاً الکسا برای بیشتر ایرانیان صرفاً یک سایت است.

سایت الکسا به آدرس alexa.com در سال ۱۹۹۶ تأسیس شد و حدود رُبع قرن فعالیت کرد. برای این‌که تصور بهتری از سال ۱۹۹۶ داشته باشید، کافی است به خاطر بیاورید که گوگل دو سال بعد، لینکدین شش سال بعد و فیس‌بوک هشت سال بعد تأسیس شد.

الکسا – که آمازون آن را در سال ۱۹۹۹ خرید و تا آخرین روز در مالکیت این شرکت بود – پایان فعالیت بیست‌و‌پنج سالهٔ خود را با پیامی کوتاه اعلام کرد. پیامی که اگر بخواهید در سایت ثبت نام کرده و اشتراک الکسا را بخرید آن را خواهید دید:

جایگزین الکسا چیست

الکسا می‌‌خواست چیزی فراتر از یک «رتبه» باشد

ما معمولاً الکسا را با رتبه‌بندی الکسا می‌شناسیم. مثلاً‌ [در زمان انتشار این درس] می‌گوییم سایت متمم در جهان رتبه‌ای حدود ۶۷۰۰ و در ایران رتبه‌ای در حدود ۲۰۰ دارد:

این رتبه‌‌بندی اگر چه برای سایتی مانند متمم که مدل فعالیت‌شان مبتنی بر پرداخت حق عضویت (Subscription) است چندان اهمیت ندارد، اما دغدغهٔ روزانه‌ٔ سایت‌هایی است که درآمد خود را از تبلیغات کسب می‌کنند. چون وقتی رتبه‌شان بهتر می‌شود، می‌توانند تعرفهٔ تبلیغات خود را افزایش داده و پول بیشتری از آگهی‌دهندگان بگیرند (تقریباً شبیه کارکرد تعداد فالوئرها در شبکه‌های اجتماعی).

اما الکسا با وجودی که همواره رتبهٔ سایت‌ها محاسبه و اعلام می‌کرد، کوشید خدمات بیشتر و کامل‌تری ارائه دهد و به رتبه‌بندی محدود نباشد.

الکسا در نخستین‌ سال‌های فعالیت خود به بازدیدکنندگان هر سایت چند سایت مشابه معرفی می‌کرد و می‌گفت اگر مطالب این سایت را دوست دارید،‌ می‌توانید چند سایت پیشنهادی من را هم ببینید.

در سال‌‌های بعد، سرویس‌های دیگری هم اضافه شد. سرویس‌هایی که غالب آن‌ها را می‌شد با عنوان تحلیل رقبا یا Competitor Analysis توصیف کرد. موارد زیر از جمله گزارش‌هایی هستند که الکسا دربارهٔ هر سایت ارائه می‌کرد:

 • مخاطبان این سایت چه سایت‌های دیگری را می‌بینند
 • مخاطبان این سایت به طور کلی به چه موضوعاتی علاقه دارند
 • چند درصد از مخاطبان این سایت از موتورهای جستجو می‌آیند و وضعیت سایت‌های رقیب از این نظر چگونه است
 • چند درصد از ترافیک این سایت ناشی از بازدید مستقیم است (سایت را می‌شناسند و با آدرس مشخص به سایت می‌رسند)
 • کلمات کلیدی این سایت (که رتبهٔ خوبی در موتورهای جستجو دارند) چه هستند؟
 • چه سایت‌های دیگری به این سایت ارجاع داده‌اند؟ (بک لینک)
 • هر مخاطب به طور متوسط چند صفحه از سایت را می‌بیند و چند دقیقه را در سایت می‌گذراند؟

حتی اگر پیام پایان کار الکسا را هم که کمی بالاتر آوردیم مرور کنید، می‌بینید که الکسا فعالیت خود را «یافتن و کسب مخاطبان دیجیتال و تبدیل مخاطب به مشتری» توصیف کرده و جمله‌بندی به شکلی است که گویی رتبه‌بندی سایت‌ها در هستهٔ فعالیت‌های الکسا نیست (این کار را زیرمجموعهٔ فعالیت‌های بزرگ‌تر و مهم‌تر در نظر گرفته است).

چرا الکسا به نقطهٔ پایان رسید؟

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌های سواد دیجیتال

دوست عزیز. دسترسی کامل مجموعه درس‌های سواد دیجیتال برای اعضای ویژه‌ی متمم در نظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۷۴ عدد

  دانشجویان این درس: ۶۶۳۱ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۳۶۷۶ مورد

 البته با عضویت ویژه، به مجموعه درس‌های بسیار بیشتری به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنید:

 فهرست درس‌های متمم

البته اگر به تسلط بر تکنولوژی و سواد دیجیتال علاقه دارید، احتمالاً مطالعه‌ی مباحث زیر برایتان در اولویت خواهد بود:

  آموزش CRMاتوماسیون بازاریابی

  استراتژی محتوا | آموزش بازاریابی محتوا | دیجیتال مارکتینگ

  آموزش سئو | ایمیل مارکتینگ | شبکه های اجتماعی

  شبکه های اجتماعی | تولید محتوا

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

مشارکت در بحث

تحلیل شما از توقف الکسا چیست و فکر می‌کنید این تعطیلی تا چه تبعات جدی و محسوس داشته باشد؟

آیا پیش از این به رتبهٔ الکسا توجه داشتید؟ اکنون به سراغ چه جایگزین‌هایی خواهید رفت؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     تعدادی از دوستان علاقه‌مند به این مطلب:    عرفان کاملی ، جلیل شجاع زاده ، طاهره خباری ، یوسف شیخه ، مجید

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سواد دیجیتال به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سواد دیجیتال
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۲ نظر برای پایان الکسا و دغدغهٔ افزایش و کاهش رتبه | جایگزین و مشابه الکسا چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : یعقوب دلیجه

  رتبه الکسا را همچنان که قبلا در یکی از درس‌های متمم اشاره شد، می‌توان یک متریکس موقتی در نظر گرفت. یعنی الکسا شاید شاخصی مناسب  و دم دستی برای تشخیص سایت‌های ضعیف است اما قطعا نمی‌تواند شاخصی برای بررسی قدرت و جایگاه سایت‌های قوی و منسجم باشد.

  اما رفتن الکسا چه اثراتی می‌تواند حداقل در ایران داشته باشد؟

  با شرایط اکوسیستم کسب و کارهای دیجیتال در سایر کشورها آشنایی چندانی ندارم. اما این اتفاق حداقل در ایران، سیگنال‌های زیر را می‌تواند به فعالان اکوسیستم و دوستانی که سودای نقش آفرینی پر رنگ‌تر در کسب و کارهای آینده آن دارند، در بر داشته باشد:

  1

  تمرکز روی روح کسب و کار و ارزش‌هایی که برای مخاطبان ایجاد می‌کنیم. با حذف الکسا از اکوسیستم، درمی‌یابیم که وقتی برای مخاطب ارزشی ایجاد نمی‌کنیم، در اکوسیستم یک عضو اضافی هستیم.

  2

  ارتقای کیفی شاخص‌های موفقیت چه به عنوان متخصص محتوا، چه به عنوان متخصص سئو یا فاندر یک کسب و کار کوچک. سابق بر این برخی از تیم‌ها (حتی خودم در سال‌های شروع فعالیت)، رتبه الکسا و نمودار تغییرات آن را به عنوان یکی از متریکس‌های مهم در نظر می‌گرفتند. اما با این اتفاق تلنگری به ماست تا دقت بالاتری در انتخاب شاخص‌های موفقیت داشته باشیم.

  3

  شفاف شدن هرچه بیشتر سازوکارهای رتبه بندی و قویتر شدن قوانین بازی. با این ترتیب افرادی که با رویکردهای بلند مدت و تحت سازوکارهای اصولی، سیستمی و استراتژیک فعالیت می‌کنند، به دانه درشت‌های این اکوسیستم تبدیل خواهند شد. 

  4

  حذف الکسا با وجود اینکه نقش آفرین بزرگی در صنعت خدمات وب نبود، اما حذف یک نام بزرگ بود که افراد بسیاری در سراسر جهان آن را می‌شناختند. از دید سیستمی، وقتی یک نقش آفرین که آورده‌ای برای اکوسیستم ندارد و حتی جزو چرخه غذایی هم نیست، برای اکوسیستم مفید بوده و می‌تواند یکی از نشانه‌های تکامل سیستم باشد. پس می‌توان این اتفاق را به فال نیک گرفت.

  و در آخر

  قضاوت جایگاه تمامی سایت‌ها از روی رتبه الکسا، مانند قضاوت شخصیت آدم‌ها از روی مدل ماشین‌شان یا قیمت لباس‌هایشان بود. حالا پرده‌ها فرو می‌ریزند و اصل ماجرا هویدا خواهد شد (البته با چاشنی بزرگنمایی)

   

  روبه رشد باشید؛ پایدار و مستمر 

  یعقوب دلیجه

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .