Menu


نقشه سفر مشتری و کاربرد آن در بازاریابی محتوا (قسمت اول)


نقشه سفر مشتری و استفاده از نقشه سفر در تدوین استراتژی محتوا و افزایش اثربخشی بازاریابی محتوا

نقشه سفر مشتری از جمله بحث‌های کلیدی و زیربنایی در بازاریابی محتواست.

در هیچ کسب و کاری، مشتری بالفعل از روز نخست وجود نداشته است.

همیشه تعدادی مشتری بالقوه وجود دارند که با طی کردن یک مسیر (گاهی کوتاه و عموماً طولانی و پیچیده) به مشتری واقعی کسب و کار تبدیل می‌شوند.

نقشه سفر مشتری در بازاریابی محتوا

کافی است با خودتان فکر کنید و ببینید کسی که امروز به عنوان کاربر ویژه متمم در حال مطالعه‌ی درس نقشه سفر مشتری از سلسله بحث‌های استراتژی محتوا است، چه مسیری را طی کرده است و به این نقطه رسیده است.

اجازه بدهید برخی مسیرهای محتمل را مرور کنیم:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین اول درس نقشه سفر مشتری

یک کسب و کار فیزیکی یا دیجیتال را که برای مخاطب خود به نوعی محتوا تولید می‌کند انتخاب کنید.

این محتوا ممکن است تیزر تبلیغاتی، آگهی در روزنامه، کتاب یا جزوه یا بروشور آموزشی، فیلم ویدئویی، عکس اینستاگرام یا هر چیز دیگری باشد.

سعی کنید نقشه سفر مشتری را برای آن کسب و کار تصور کنید و نقاط قوت و ضعف آن را تحلیل کنید.

تمرین دوم درس نقشه سفر مشتری

مسیر رسیدن خودتان به این درس را از زمانی که با متمم آشنا نبودید تا امروز شرح دهید.

انتظار نداریم که در این دو تمرین، نقشه‌ی استاندارد و تخصصی و حرفه‌ای ترسیم شود و همین‌که عادت کنیم به این مسیر فکر کنیم کافی است.

ترسیم نقشه‌ی حرفه‌ای موضوع درس آتی خواهد بود و البته صرفاً مختص کسانی است که یکی از دو تمرین این درس را انجام می‌دهند.

 

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: پویا شیخ حسنی , رزا , حمیدرضا شاکر , رضا شادامروز , ایمان میرزائی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استراتژی محتوا
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

436 نکته برای نقشه سفر مشتری و کاربرد آن در بازاریابی محتوا (قسمت اول)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد

  تمرین اول) برای این تمرین، من wunderlist رو مثال میزنم، که چند ساله برنامه ی محبوب من برای برنامه ریزی و ساماندهی امور مربوط به کارهای شخصی و حرفه ایم هست. نقشه سفر مشتری که من برای این اپلیکیشن تصور کنم، مثلاً میتونه به این شکل باشه: (سه حالت رو در نظر میگیرم که میتونه بیشتر از این سه حالت باشه)

  * حالت اول) سرچ عبارت "اپلیکیشنی برای برنامه ریزی شخصی" در اینترنت ---> وب سایت wunderlist ---> ساختن یک اکانت و علاقمند شدن به این برنامه ---> دانلود wunderlist بسته به Device ---> استفاده روزمره

  * حالت دوم) ممکنه کسی که خواننده ی روزنوشته های محمدرضا و در این مورد خاص، نوشته ها و مقاله های انگلیسی او هست، این مطلب خوب در مورد معرفی wunderlist به عنوان "One of the Best to-do apps for task management" رو خونده باشه و علاقمند و کنجکاو بشه (یا براش یادآوری بشه) که از طریق لینکی که در همین نوشته موجود هست، به این سایت سر بزنه ---> دانلود این اپ و ... (یا آشنایی با این اپ از طریق فایلهای "مدیریت توجه")

  * حالت سوم) کسی این اپ رو به دوستش معرفی می کنه و آدرس وب سایت و دانلود رو در اختیارش قرار میده ---> اون فرد هم بدون اینکه علاقه یا نیاز خاصی به این برنامه رو در خودش احساس کنه، حالا همینطوری! نصبش میکنه ببینه چطوریه ...

  * فکر میکنم نقشه سفر مشتری، تا رسیدن به مقصد این اپ، میتونه تا حد زیادی تعیین کننده باشه. اینکه مشتری در چه نقطه ای از لحاظ فکری، دغدغه هایی که داشته، نیازی که حس میکرده و ... قرار داشته، تا چه حد علاقمند به سازماندهی و مدیریت کارها، برنامه ها و وظایفش هست و چه مقایسه ها و تجربه هایی قبلا از بین اپ های مختلف از این نوع داشته و ... اینکه نهایتاً از چه مسیری به این اپ رسیده.

  تمرین دوم) یه روز با دوست خوبم تلفنی صحبت میکردیم و نمیدونم چی شد که بحث به مذاکره و این صحبتها کشید. دوستم گفت: "اگه بتونی مهارتت رو در مذاکره بالا ببری..." و قرار شد چند تا فایل صوتی از کلاسهایی که توی سازمانشون در رابطه با مذاکره برگزار شده بود برام ایمیل کنه. قبل از اینکه اون فایلها به دستم برسه، کنجکاو شده بودم بیشتر در مورد این موضوع بدونم ---> کلمه ی "مذاکره" رو توی گوگل سرچ کردم --->رسیدم به وبلاگی از محمدرضا---> از اون وبلاگ به روز نوشته های محمدرضا---> علاقمند شدن و مطالعه ی مرتب روزنوشته ها و گوش دادن به برنامه های رادیو اقتصاد فقط در اون ساعتی که محمدرضا برنامه داشت (یادم نیست مستقیماً به رادیو گوش میکردم یا از طریق فایلهای صوتی ضبط شده رادیو اقتصاد صحبتهای او) ---> یه روز از محمدرضا توی رادیو اقتصاد شنیدم که سایتی به نام متمم (محل توسعه مهارت های من) راه اندازی کرده و آدرسش رو در حال رانندگی! سریع توی دفترچه ای که توی ماشینم داشتم یادداشت کردم ---> از همون اول کاربر ویژه شدم (دقیقا یادم نیست نحوه ی عضویت از اون ابتدا به چه شکل بود!)---> درسهای متمم رو با ولع و اشتیاق میخوندم و تمرینها هم به ایمیلم ارسال میشد که متاسفانه اونموقع تا جایی که یادمه انجام نمیدادم!;) ---> فعالیت دائم در متمم به عنوان کاربر ویژه---> وقتی درس استراتژی محتوا ارائه شد گفتم wow!:) و داستان به اینجا رسید که الان، اینجا، در خدمتتون هستم.:)

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .