Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


ماز چیست؟ لابیرنت به چه معناست؟ این دو با هم تفاوت دارند؟


ماز چیست؟ لابیرنت چیست؟

ما معمولاً در درس ظرافت‌های کلامی به سراغ واژه‌های فارسی و عربی می‌رویم. اما این‌ بار دو واژه را انتخاب کرده‌ایم که تقریباً با تلفظ انگلیسی خود وارد زبان فارسی شده‌اند و بارها آن‌ها را در متن‌های مدیریتی، مهارتی و روانشناسی فارسی دیده‌اید: ماز و لابیرنت.

با وجودی که این دو کلمه برای بسیاری از فارسی‌زبان‌ها ناآشنا و لااقل نامأنوس هستند، اما به این علت که در مباحث مختلف از این دو واژه استفاده می‌شود، ناگزیریم درسی را به شرح تفاوت آن‌ها اختصاص دهیم.

پیش از هر چیز باید توضیح دهیم که ماز معادل فارسی کلمهٔ  Maze در زبان انگلیسی است. در واقع ما دقیقاً همان واژه را به کار می‌بریم. اما آن را با سبکی نزدیک به ذائقهٔ فارسی‌زبان‌ها تلفظ می‌کنیم.

لابیرنت هم وضعیت مشابهی دارد. ما در زبان فارسی آن را تقریباً به همان شکلی که در انگلیسی تلفظ می‌شود می‌گوییم و می‌نویسیم:  Labyrinth

گروهی از نویسندگان و مترجمان فارسی‌زبان برای هر دو واژه از معادل هزارتو استفاده کرده‌اند. اما چنان‌که در ادامه خواهیم دید،‌ این دو واژه یکسان نیستند و نمی‌توان در زبان فارسی برای هر دو از یک معادل استفاده کرد. به همین علت، ما پیشنهاد می‌کنیم هزارتو به عنوان معادل لابیرنت در نظر گرفته شود و ماز هم‌چنان به همان شکل ماز باقی بماند.

ماز چیست

مازها و لابیرنت‌ها در یک ویژگی مشترک هستند و آن وجود «مسیرهای پیچ‌در‌پیچ» است. این مسیرها را ممکن است در یک باغ، کاخ، غار، معبد و یا حتی کتابچهٔ معما ببینیم.

اما تفاوت میان ماز و لابیرنت در این است که:

  ماز معمولاً جنبهٔ معمایی دارد. به این معنا که شما داخل ماز گاهی بر سر یک دو راهی قرار می‌گیرید و نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید. حتی احتمال دارد با انتخاب یکی از راه‌ها به بن‌بست برسید و مجبور شوید مسیر را برگردید.

  در لابیرنت ما صرفاً‌ با مسیری پیچ‌‌درپیچ روبه‌رو هستیم و هیچ‌جا حق انتخابی وجود ندارد. یعنی هنگام حرکت داخل لابیرنت حرکت شاید بارها به این سو و آن سو بپیچید، اما سرگردان نمی‌شوید و در نهایت به مقصد می‌رسید.

تصویر زیر تفاوت ماز و لابیرنت را بهتر نشان می‌دهد. آن‌چه در سمت راست می‌بینید لابیرنت است و در سمت چپ هم یک ماز را مشاهده می‌کنید:

لابیرنت چیست؟

محدودیت در دسترسی به این درس

این درس برای کسانی در نظر گرفته شده که عضو آزاد فعال یا عضو ویژه متمم باشند. برای ثبت‌نام در متمم یا کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ درس‌ها می‌توانید از گزینه‌های زیر استفاده کنید:

ثبت‌نام | اطلاعات بیشتر     فهرست درس‌ها

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

برخی از درس‌های متمم:

مهارت یادگیری | تفکر سیستمی | گزارش نویسی

هوش هیجانی | تصمیم گیری | مذاکره | رابطه عاطفی

عزت نفس | برندسازی شخصی | گفتگوهای دشوار | دوره MBA

کوچینگ | مشاوره مدیریت | دیجیتال مارکتینگ | تولید محتوا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری آشنایی با کلمات و ظرافت‌های کلامی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه آشنایی با کلمات و ظرافت‌های کلامی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۶ نظر برای ماز چیست؟ لابیرنت به چه معناست؟ این دو با هم تفاوت دارند؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سعید صلاحی

  با دیدن کلمه "لابیرنت" برای من حلزون گوش داخلی تداعی شد. همانطور که می دانید حلزون گوش دو و نیم دور به دور خودش چرخیده و یک لابیرنت استخوانی را ساخته است. داخل این لابیرنت استخوانی هم مجددا یک لابیرنت غشایی وجود دارد که گیرنده های حس شنوایی در داخل آن وجود دارد و با لرزش مایع داخل این لابیرنت ها، گیرنده ها تحریک می شوند و حس شنوایی ایجاد می شود.

  پس با این حساب در کتاب های مرجع ادیولوژی و شنوایی شناسی از این کلمه به دقت استفاده شده چون مسیر حلزون پیچ در پیچ است ولی هیچ دو راهی وجود ندارد.

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .