Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


رام کردن غولها – درباره تاثیر شبکه های اجتماعی بر جامعه


نقد شبکه های اجتماعی

دستاوردهای تکنولوژی و ابزارهای ارتباطی جدید، همواره شاهد مدافعان و منتقدان بسیاری بوده‌اند.

با این حال ظاهراً طی سال‌های اخیر، روندِ جدیدی در حال شکل‌گیری است: تعدادی از کسانی که در گذشته در نقشِ طراح، مدیر و کارآفرین به خلق ابزارهای نوین پرداخته‌اند، به صف منتقدانِ ساخته‌ی خود پیوسته‌اند.

نمی‌توان نقطه‌ی شروع مشخصی را برای این روند تعیین کرد. اما احتمالاً انتخاب شدن ترامپ که بخشی از مردم آن را به رسانه های اجتماعی نسبت می‌دهند، در شدت گرفتن این نقدها – یا لااقل در بازنشر گسترده‌ی آنها – بی‌تأثیر نبوده است.

چون در گذشته وقتی از مضرات تکنولوژی‌های ارتباطی نوین و شبکه های اجتماعی صحبت می‌شد، معمولاً اعتیادآور بودن یا اتلاف وقت و مواردی از این دست در صدرِ فهرستِ نارضایتی‌ها قرار می‌گرفت. اما این روزها تعبیر دودستگی و تکه تکه شدن جامعه را زیاد می‌شنویم و می‌بینیم که می‌توان حدس زد چرا و چگونه به فهرست نارضایتی‌ها اضافه شده‌اند.

یکی از مواردی که اخیراً در رسانه‌ها انعکاس فراوان یافت، صحبت‌های یکی از مدیران ارشد فیس بوک بود که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ در سمت معاون در امور رشد کاربران فعالیت می‌کرد. او در سال ۲۰۱۱ از فیس بوک جدا شده و کسب و کار خود را آغاز کرده است.

چاماث پالیها پیتیا از تکه تکه شدن جامعه گله‌مند بود و حتی توضیح می‌داد که به خاطر همکاری با شرکتی که به پاره پاره شدن جامعه کمک کرده احساس گناه می‌کند (نشریه Verge).

انعکاس خبر آن‌قدر زیاد بود که فیس بوک مجبور به موضع گیری شد و البته بدون رد آنچه در گذشته در فیس بوک وجود داشته،‌ صرفاً تأکید کرد که اطلاعات ایشان به روز نیست و ما در این شش سال خیلی تغییر کرده‌ایم.

گاردین یک بار در روایت وضعیت جدید و نقدهایی که درباره تکنولوژی دیجیتال و ابزارهای ارتباطی مدرن مطرح می‌شوند، به این نکته اشاره کرد که شاید بنیان گذاران و مدیران این فناوریها، اکنون به سنی رسیده‌اند که بچه‌هایشان بزرگ شده‌اند و به تدریج نگرانی‌های جدی پیدا کرده‌اند (مقاله گاردین).

قطار منتقدان هر روز مسافران جدیدی را سوار کرده و یکی از آخرین آنها هم، تیم کوک مدیر ارشد اجرایی اپل است:

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

بحث تاثیر شبکه های اجتماعی بر جامعه برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان مدیریت رسانه مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تحول دیجیتال

 استراتژی محتوا

  اقتصاد دیجیتال

  تفکر سیستمی

  سواد دیجیتال

بعید است شما هم – که این مطلب را می‌خوانید – در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی بر جامعه، تجربه‌ و دیدگاهی نداشته باشید. خوشحال می‌شویم اگر دیدگاه خود را با دوستان‌تان هم به اشتراک بگذارید.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت رسانه به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت رسانه
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۵ نظر برای رام کردن غولها – درباره تاثیر شبکه های اجتماعی بر جامعه

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمدرضا حسن پور

  پیش ‎نوشت ۱: این کامنت دیدگاه شخصی من است و از مشاهدات و درک من از شبکه‎های اجتماعی گرفته شده‎است.

  پیش نوشت ۲: من از علاقه‎مندان شبکه‎های اجتماعی هستم اما در این کامنت می‎خواهم قسمتی از نقدها و نگرانی‎هایی که نسبت به شبکه‎های اجتماعی دارم را بنویسم و این گونه نیست که فضای شبکه‎های اجتماعی را کاملا منفی ببینم.

  پیش نوشت ۳: شبکه‎های اجتماعی مصداق بارز یک سیستم پیچیده هستند و برای درک بهتر آن‎ها باید به حوزه پیچیدگی تسلط پیدا کرد، با این حال من با وجود دانش اندک خودم این اجازه را به خودم می‎دهم که همان‎گونه که در بالا گفتم از مشاهداتم در شبکه‎های اجتماعی بنویسم.

  در شبکه‎های اجتماعی این رویدادها هستند که بیشتر دیده و بازنشر می‎شوند، نه روندها:

  اگر همین الان به قسمت اکسپلور اینستاگرام یا دیگر شبکه‎های اجتماعی خود سر بزنید خواهید دید که اخبار و اتفاق‎های روز بخش اعظم محتوا را تشکیل داده‎اند. درواقع من فکر می‎کنم اخباری مثل “اینکه فلان سیاست مدار چه حرفی زده است” یا “فلان میکروسلبریتی چه کاری کرده است” یا “اینکه امروز دوستمان چه ناهار و شامی می‎‎خورد” همه از جنس اخبار روز هستند و در یک خصوصیت مشترک هستند، آن هم اینکه آگاه شدن از این اخبار نه تنها برای ما سودی ندارد بلکه به عنوان یک خوراک ذهنی ضررهای زیادی برای ما دارند. از طرف دیگر در شبکه‎های اجتماعی خیلی کم محتوایی در رابطه با بستر گذشته‎ی خبرها و روندهایی که طی شده تا یک رویداد رخ دهد می‎بینیم و این خود باعث می‎شود که ما درکی به دور از واقعیت از رویدادها داشته باشیم.

  شبکه‎های اجتماعی و حلقه‎های بسته‎ای‎ که گرفتار آن می‎شویم:

  یکی دیگر از اتفاق هایی که می‎اُفتد این است که ما در حلقه‎های بسته گرفتار می‎شویم، به طور مثال من در شبکه اجتماعی دوستان و صفحه‎های هم فکرهای خود را دنبال می‎کنم و فرد دیگری که عقایدی متفاوت نسبت به من دارد نیز شبکه اجتماعی خود را می‎سازد. پس از مدتی شبکه‎های اجتماعی با الگوریتم‎هایی که دارند با توجه به اطلاعاتی که از رفتار ما به دست می‎آورند، به ما فقط آن بخشی از محتوا را که ما علاقه داریم نشان می‎دهند. در نهایت امکان دارد هر یک از ما در حلقه‎های بسته (نه به معنای مطلق) گرفتار بشویم و زاویه نگاه ما به رویدادها تنگ‌تر ‎شود.

  لایک‎هایی که به رفتار ما جهت می‎دهند:

  به نظر من نمی‎شود از شبکه‎های اجتماعی حرف زد اما نقش بازخورد مخاطب که به صورت لایک، کامنت یا شکل‎های دیگر نمود پیدا می‎کند را نادیده گرفت. در شبکه‎های اجتماعی امکان دارد به جای اینکه محتوای خود را تولید کنیم و مخاطب محتوای خود را جذب کنیم، در دام تولید محتوا با توجه به بازخورد دنبال کننده‎گان فعلی خود بیفتیم، دنبال کنندگانی که شاید مخاطب‎های ما نباشند و فقط ما را از گذشته می‎شناسند. لایک‎هایی که خود باعث خودسانسوری می‎شود و از طرف دیگر روند تغییر در رفتار ما را (اگر مخالف با جهت لایک‎ها باشد) کند می‎کنند.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .