Menu

ثبت نام مالی در گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی، یک برنامه یک روزه‌ی اجتماعی - آموزشی از زیرمجموعه‌های برنامه آموزشی گروه متمم است که با هدف آشنایی بیشتر دوستان متممی با یکدیگر و نیز تبادل دانسته‌ها و آموخته‌هایشان، در بیست و ششم مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.نظریه شش درجه جدایی


نظریه شش درجه جدایی

وقتی فریگیس کارینسی نویسنده‌ی مجارستانی، در داستان کوتاه خود به نام ارتباط زنجیری در سال ۱۹۲۹، در مورد کوچکتر شدن جهان و کره‌ی زمین در اثر گسترش ارتباطات و ابزارهای ارتباطی صحبت می‌کرد، احتمالاً کمتر کسی در دنیا، دغدغه‌هایی شبیه او داشت و هیچکس فکر نمی‌کرد حرفهای او، منشاء نظریه‌ای شود که امروز به نام نظریه شش درجه جدایی یا Six Degrees of Separation در دنیا مطرح است.

البته او در حرفها و نوشته‌هایش، مشخصاً به عبارت نظریه شش درجه جدایی اشاره نکرد. اما به وضوح در مورد افزایش به هم پیوستگی انسانها و دنیایی که در آن همه به یکدیگر متصل هستند صحبت کرد. او افزایش سرعت انسان در مسافرتها و توسعه تکنولوژی‌های ارتباطی را مهم‌ترین ریشه‌ی کوچک‌تر شدن دنیا می‌دانست.

نظریه شش درجه جدایی در دنیای مدرن و با در نظر گرفتن نقش شبکه های اجتماعی، اهمیت بیشتری پیدا کرده است

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تقریباً همه‌ی دانشمندان حوزه‌ی #شبکه های اجتماعی، قبول دارند که ایده‌ی او، به صورت مستقیم و غیرمستقیم، تاثیر زیادی بر مسیر تفکر و تحلیل در مبحث شبکه های اجتماعی داشته است. حتی کریستاکیس هم که کتاب معروف و تاثیرگذار Connected را نوشته است، قبل از مطرح کردن نظریه‌ی خود درباره‌ی سه درجه‌ی تاثیرگذاری، به تفصیل به شرح بحث شش درجه جدایی می‌پردازد.

به این منوال، فرضیه شش درجه جدایی، همچنان در حد یک فرضیه باقی ماند. اما هیچکس نیست که نقش این ایده‌ی ارزشمند را در الهام بخشیدن به فعالان حوزه‌ی تکنولوژی و شکل گیری دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، انکار کند.

منابع تکمیلی: فایل Pdf داستان کوتاه اما تاثیرگذار کارینسی را می‌توانید از طریق این لینک دانلود کنید.

تمرین:

شما چه دانسته‌ها یا مطالعات یا مفروضات یا تجربیات دیگری دارید که می‌توانید آن را به کوچکتر شدن جهان نسبت دهید؟

لطفاً به خاطر داشته باشید که در صورت علاقمندی به بحث شبکه های اجتماعی و ریشه‌های آنها، با علامتگذاری در زیر این مطلب و اعلام اینکه این نوع مباحث، در حوزه‌ی علاقه‌ی شما قرار دارند، به متمم می‌گویید که اطلاعات بیشتری در این زمینه برای شما تنظیم و ارائه کند.

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری شبکه های اجتماعی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

35 نکته برای نظریه شش درجه جدایی

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .