Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


اهمیت ساختار در یادداشت برداری


گزارش نویسی و نقش مهارت یادداشت برداری در آن

در درس قبلی توضیح دادیم که اگر بخواهیم در مهارت گزارش نویسی توانمندتر شویم، لازم است بر مهارت یادداشت برداری مسلط باشیم.

همینطور توضیح دادیم که برای درک بهتر مفاهیم یادداشت برداری، کلیه مثال‌ها و بحث‌ها را به فرض یادداشت برداری بر روی کاغذ مطرح می‌کنیم. چون جدای از مزایای یادداشت برداری روی کاغذ – که هنوز هم باعث می‌شود به سراغ آن برویم – شناخت دقیق الگوی یادداشت برداری کاغذی، در انتخاب ابزارهای یادداشت برداری دیجیتال و استفاده بهتر از آنها هم بسیار موثر است.

یکی از نکات ساده و کاربردی در یادداشت برداری، تعریف ساختار برای برگه یادداشت است. تمام کسانی که به صورت حرفه‌ای یادداشت برداری می‌کنند، بعد از مدتی به یک سبک اختصاصی در ساختار یادداشت‌هایشان می‌رسند و اگر پای صحبت آنها بنشینید، خواهید دید که به صورت جدی از ساختار مورد استفاده‌شان دفاع می‌کنند.

محدودیت در دسترسی به این درس

این درس برای کسانی در نظر گرفته شده که عضو آزاد فعال یا عضو ویژه متمم باشند. برای ثبت‌نام در متمم یا کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ درس‌ها می‌توانید از گزینه‌های زیر استفاده کنید:

ثبت‌نام | اطلاعات بیشتر     فهرست درس‌ها

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

برخی از درس‌های متمم:

مهارت یادگیری | تفکر سیستمی | گزارش نویسی

هوش هیجانی | تصمیم گیری | مذاکره | رابطه عاطفی

عزت نفس | برندسازی شخصی | گفتگوهای دشوار | دوره MBA

کوچینگ | مشاوره مدیریت | دیجیتال مارکتینگ | تولید محتوا

یادداشت برداری و نقش آن در گزارش نویسی

تمرین:

علاوه بر موارد فوق، شما چه نکته‌ای را در سبک یادداشت برداری خود به کار می‌گیرید که ما هم بتوانیم آن را بیاموزیم و مورد استفاده قرار دهیم؟ مهم نیست که این نکات چقدر ساده یا جزئی باشند. رعایت همین نکات کوچک است که در نهایت تفاوت‌های بزرگ را ایجاد می‌کند.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارت گزارش نویسی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارت گزارش نویسی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه دوره هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۴۳ نظر برای اهمیت ساختار در یادداشت برداری

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  سلام

  چند روز قبل، بعد از اینکه کامنت‌های دوستانم در مورد اپلیکیشن های مورد استفاده در موبایل را دیدم، حدود نیم ساعت وقت گذاشتم و از روی آن برای خودم یادداشت برداری کردم.

  اصلاً معتقد نیستم نمونه یک یادداشت خوب است، اما از همکارانم خواهش کردم که شاید به عنوان ترغیبی به یادداشت برداری، تصویر آن را در متن این درس قرار دهند. فقط سه توضیح در این مورد داشتم:

  1) این درس برای من اهمیت خاصی داشت و حتماً باید تمام یادداشت‌ها را می‌خواندم. چون حدود بیش از چهار ساعت از وقت من در روز با موبایل می‌گذرد و اگر با تغییر نرم افزارها یا بهبود آنها بتوانم کارایی خودم را 20% بهتر کنم، در طول ده سال، 4 ماه به عمرم اضافه کرده‌ام.

  2) همانطور که در کامنت خودم روی مطلب اپلیکیشن‌ها نوشتم، برای اینکه گرفتار زمان خاکستری نشوم، از اپلیکیشن Tomatina استفاده می‌کنم. این برنامه هر 25 دقیقه را یک پومودور نامگذاری کرده و بعد از 25 دقیقه کار فشرده، 5 دقیقه فرصت استراحت به من می‌دهد. کم کم پومودور به واحد اندازه گیری زمان برای من تبدیل شده و کمک می‌کند براورد بهتری از زمان مورد نیازم و همینطور تقسیم بندی زمان روزانه‌ام داشته باشم.

  اگر می‌بینید در کنار یادداشت نوشته‌ام که 5 پومودور زمان می‌خواهم برای همین مسئله است.

  3) من علاوه بر توصیه‌های داخل متن، یک نکته دیگر را هم در یادداشت‌هایم به کار می‌برم (این در واقع جواب تمرین درس محسوب می‌شود)

  همیشه در گوشه یادداشت‌هایم، می‌نویسم که چه زمانی باید آن را دور بیندازم.

  بسته به موضوع و کاربرد، گاهی تاریخ می‌زنم:

  بعد از 31/5/95 دور انداخته شود.

  گاهی اوقات آن را منوط به کار دیگری می‌کنم:

  بعد از تماس با ... دور انداخته شود.

  یا همانطور که در این یادداشت می‌بینید، برآورد من این است که جمع و جور کردن موبایل بر اساس چیزهایی که در این تمرین دیدم و از دوستانم یاد گرفتم و برایم تداعی شد، 5 پومودور زمان می‌خواهد. هر روز با دیدن این یادداشت به خاطر دارم که باید این 5 پومودور را اختصاص دهم. بعداً این کاغذ را دور می‌اندازم.

  اگر در 5 پومودور نتوانم کار را جمع کنم باز هم یادداشت را دور می‌اندازم، چون فکر می‌کنم که گاهی گرفتار این بازی‌ها می‌شویم و روزها و هفته‌ها غرق در بازی نصب برنامه‌های جدید و پاک کردن برنامه‌های قبلی می‌شویم که خودش خطر بزرگتری است و زمانمان را بیشتر قربانی می‌کند.

  محمدرضا

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .