Menu


انواع محتوا چیست؟ (۱)-مستقل از استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا


انواع محتوا چیست؟

در درس‌های قبلی درباره استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا، بارها و بارها به بحث محتوا و کارکردهای آن پرداخته‌ایم. همینطور در درس قبل تحت عنوان نحوه سنجش موفقیت محتوا در بازاریابی محتوا، به شاخص‌هایی مانند نرخ مصرف، درگیر شدن، تولید مخاطب راغب و گروه شاخص‌های اقدام نهایی اشاره کردیم.

اما بد نیست در اینجا مروری بر فهرست برخی از انواع محتوا هم داشته باشیم. با این کار، هم ممکن است ایده‌های جدیدی در ذهن شما برای استفاده از بازاریابی محتوا در کسب و کارتان متولد شود و هم مسیر آینده‌ی ما در تحلیل محتوا و بحث‌های مرتبط با آن، هموارتر خواهد شد.

حتماً به این نکته توجه دارید که تقسیم بندی و طبقه بندی محتوا، یک مرزبندی خشک نیست:

وقتی در مورد قد انسانها حرف می‌زنیم، به سادگی می‌گوییم: انسانها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد. کسانی که قد آنها بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ سانتی متر است. کسانی که قد آنها بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است و کسانی که قد آنها بیش از ۱۸۰ سانتی متر است.اما وقتی در مورد محتوا، مثلاً می‌گوییم محتوای آموزشی یا محتوای سرگرم کننده. دیگر نمی‌توان به سادگی قبل این تقسیم بندی را انجام داد.

شما مطالبی مانند زنگ تفریح را که در متمم منتشر می‌شود، به سادگی نمی‌توانید در گروه محتوای سرگرم کننده قرار دهید و بگویید که جنبه آموزشی ندارند. اما نمی‌توانید آنها را مطالب آموزشی هم بدانید. بنابراین، هدف از تهیه فهرست انواع محتوا، تقسیم بندی قطعی نیست. به شکلی که یک محتوا فقط به یک دسته خاص تعلق داشته باشد. اما با این وجود، چنین فهرستی می‌تواند ایده‌های جدیدی برای تولید محتوا در ذهن ما ایجاد کند.

ضمناً توجه داشته باشید که در بررسی انواع محتوا، تاکید خاصی بر بستر محتوا نداریم. به عبارتی، وقتی از یک کاریکاتور صحبت می‌کنیم، برایمان مهم نیست که این کاریکاتور در اینستاگرام منتشر شده یا در یک مجله یا در یک تراکت منتشر شده و به رهگذران داده شده است. بحث انتخاب بستر مناسب، بحث گسترده و مستقلی است که در ادامه دروس استراتژی محتوا به آن خواهیم پرداخت.

همچنین لازم به تاکید است که فهرستی که در اینجا مطرح می‌شود، قطعاً فهرست کاملی هم نخواهد بود و این فهرست در آینده تکمیل‌تر خواهد شد:

انواع محتوا

فایل‌های صوتی: یکی از انواع محتوا که در سالهای اخیر بسیار رایج شده است، فایل‌های صوتی هستند. فایل‌های صوتی ممکن است به صورت فایل‌های mp3 مستقل روی وب سایت‌ها  (مانند رادیو مذاکره و رادیو متمم ) و یا به صورت پادکست‌های صوتی و یا به صورت CD و DVD‌های آموزشی منتشر شوند. نشریه‌ی فوربس در تحلیل پادکست‌ و آینده‌ی آن نکات جالبی دارد که می‌تواند برای هر کسی که علاقمند به عرضه‌ی فایل‌های صوتی است مفید باشد.

از جمله نکاتی که در این نشریه مطرح شده است این است که عرضه‌ی فایل‌های صوتی، بر خلاف نظر برخی تحلیل‌گران که آن را یک تب موقت ارزیابی می‌کنند، به نظر نمی‌رسد در آینده‌ی نزدیک متوقف شده یا رونق آن کاهش پیدا کند.

استراتژی محتوا

به نظر می‌آید که در آینده افراد و شرکت‌ها و برندهای بیشتری فایل‌های صوتی خواهند داشت. اما شاید در فضای جدید، نباید به تعداد بیشتر مخاطب فکر شود. بلکه باید کوشیده شود که پادکست‌ها نیازهای گروه خاصی از مخاطبان را به شکلی دقیق‌تر و عمیق‌تر برطرف کنند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

فهرست انواع محتوا بسیار طولانی‌تر است و در درس‌های بعدی مدل‌های بیشتری از آنها را خواهیم شناخت.

content_strategy_motamem_org

امیدواریم این نکته را که برخی از موارد فوق در خود متمم هم مورد توجه قرار نمی‌گیرند، بر ما خرده نگیرید. ما خودمان هم در حال یادگیری هستیم. از زمان دریافت این مطلب – و مطالب بعدی آن- و در تمام مدتی که تنظیم و ویرایش نهایی آن برای انتشار انجام می‌شد، خود ما هم به برخی ضعف‌ها و کمبود‌ها و اشتباهات خود در عرضه‌ی محتوا توجه داشتیم. به هر حال، متمم محل توسعه مهارتهای ما هم هست!

تمرین درس انواع محتوا چیست؟:

کسب و کار خودتان یا یک کسب و کار دیگر را که برایتان جذابیت دارد در یک سطر معرفی کنید. سپس یکی از انواع محتواهای فوق را انتخاب کنید و توضیح دهید که چگونه می‌توان از آن محتوا برای بازاریابی کسب و کار مورد نظر استفاده کرد (لطفاً به صورت دقیق توضیح دهید. به عنوان مثال اگر در مورد تنظیم فهرست، پیشنهادی دارید، چند عنوان فهرست را که فکر می‌کنید تهیه و تنظیم آنها می‌تواند مشخصاً کمک کننده باشد مطرح کنید. یا اگر به فایل صوتی اشاره می‌کنید، عناوین چند مورد از فایل‌های صوتی را بگویید).

contributors-icon  این  مطلب با مشارکت تاریاد تنظیم شده است.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

72 نکته برای انواع محتوا چیست؟ (۱)-مستقل از استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  كسب و كار مورد نظر: بازرگاني و پخش فرآورده ها و داروهاي گياهي در عطاري ها و مراكز طب سنتي
  نوع محتواي انتخاب شده :تهيه و تدوين فهرست
  پيشنهادات:
  1- صد محصولي كه بايد در هر عطاري بتوان پيدايش كرد!
  2-ده نوع بيماريي كه مردم براي درمان آن بيشتر به عطاري ها مراجعه ميكنند
  3-سيزده نسخه ساده گياهي كه تمام عطاران از آن باخبرند
  4-بيست و سه نسخه مجرب گياهي كه تنها متخصصين و عطاران باتجربه از آن آگاهند
  5-ليست يازده گياه دارويي كه براي كنترل قند خون استفاده ميشوند
  6-هفت بيماري شايع دستگاه گوارش و گياهان موثر در درمان آنها
  7-شش كار ضروري كه براي پيشگيري از بيمار شدن بايد رعايت كرد

  تشكر فراوان تر از لبريز براي گروه متمم بخاطر مطالب مفيد،دقيق و قابل تاملي كه براي ما آماده ميكنيد(مشخصاً در اين جمله آخر قوانين كامنت گذاري متمم رو در نظر نگرفتم،ضمن عذرخواهي بايد بگم كه ارزششو داشت!)

  **سامان جان هر موقع که یک نمونه از این فهرستها رو آماده کردی،خوشحال میشیم که برای ما هم روی سایت به صورت فایل pdf ویا هر فرمتی که خودت دوست داری ،قرار بدی

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .