Menu


قضاوت، داوری، پیش‌داوری – ظرافت‌های کلامی (۸)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۹۰۰۸

بحث قضاوت کردن و قضاوت نکردن، به شکل‌های متفاوت در درس‌های مختلف متمم مورد بحث قرار گرفته است.

با این حال، تصمیم گرفتیم این موضوع را - به علت اهمیت بالای آن - در قالب یک درس مستقل ارائه کنیم تا مطمئن باشیم پس از مطالعه‌ی این درس:

 • دوستان متممی، واژه‌های قضاوت و پیش قضاوت و داوری و پیش داوری را با دقت بیشتری در گفتار و نوشتار خود به کار می‌برند.
 • زمینه‌ی بهتری برای مطالعه و درک درس‌های مانند درس مدل ذهنی و درس تفکر نقادانه فراهم شود. چون آن درس‌ها در ذات خود با مفهوم قضاوت سر و کار دارند.
قضاوت - داوری - پیش داوری - ظرافت‌های کلامی

یکی از رایج‌ترین توصیه‌ها در ارتباط و دوستی و گفتگو این است که: بکوشید قضاوت نکنید.

این توصیه هم با بسیاری از توصیه‌های اخلاقی، یک ویژگی مهم مشترک دارد: همه کلیات آن را قبول دارند. اما وقتی بحث به مصداق‌ها می‌رسد، دیگر اتفاق نظر چندانی وجود نخواهد داشت.

هر کس می‌کوشد اثبات کند که آنچه می‌گوید مصداق قضاوت نیست و هم‌زمان می‌کوشد به طرف مقابل اثبات کند که آنچه می‌گویی مصداق قضاوت است.

در این درس از سلسله درس‌های #ظرافت های کلامی به صورت کوتاه و مختصر به این واژه می‌پردازیم:

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد فعال و کاربران ویژه متمم که حامی این پروژه هستند انجام می‌شود.

کاربر آزاد فعال کسی است که حداقل بیست کامنت علمی با رعایت سیاست‌های کامنت‌گذاری متمم در این سایت داشته باشد. اگر هنوز کاربر آزاد متمم نیستند برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به این صفحه مراجعه نمایید.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری پرورش تسلط کلامی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

16 نکته برای قضاوت، داوری، پیش‌داوری – ظرافت‌های کلامی (۸)

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : سعید فعله گری

  متن تمرین :

  با توجه به فایل صوتی که آقای شعبانعلی در مورد پیش داوری و قضاوت بحث کرده اند من این نکته را متوجه شدم که تفاوتی  بین داوری و  قضاوت و همچنین بین پیش داوری و پیش قضاوت وجود دارد.

  تفاوت میان داوری و قضاوت : وقتی ما با یک نفر دوست هستیم حداقل بعضی از جنبه های اخلاقی و رفتاری  او را میشناسیم و درک میکنیم. اگر در مورد اخلاق یا رفتاری که از او سر زده نظری بدهیم، قضاوت کرده ایم نه داوری .

  1) داوری مربوط به زمانی است که ما که هیچ شناختی  از طرف مقابل نداریم یا آن مقدار شناختی که از طرف مقابل داریم آن قدر واضح نیست که در مورد آن نظر بدهیم.

  بگذارید این مطلب را با مثالی بیان کنم :

  ما معولا کسی را که در وسط زمین فوتبال سوت میزند را داور می گوییم .این در حالی است که ما به کسی که تمامی مشاهدات ثبت شده در پرونده های دو طرف را مطالعه کرده ،و آن وقت است که نظر خود را بیان میکند ، قاضی میگوییم.

  اطلاعاتی که قاضی  در مورد طرفین دارد قابل قیاس با  اطلاعت داور نیست.

  منظورم اینست که  که دو واژه فاضی و داور از لحاظ معنایی متفاوت هستند.

  2) پیش قضاوت هم مربوط به زمانی است که ما بدون درنظر گرفتن شرایط یک فردی که  آن را میشناسیم ،  زود نظر خود را بیان کنیم .

  اما پیش داوری به نظر من مربوط به زمانی است که ما ، نه از طرف مقابل شناختی داریم ،ونه شرایط آن را درک می کنیم و سریعا نظر خود را بیان میکنیم.

  جمله پایانی :

  به نظر من باید واژه های داوری و پیش داوری را باید زمانی به کار برد که شناختی از موضوع نداریم و واژه های قضاوت و پیش قضاوت را نیز باید زمانی به کار برد که از مسئله شناختی کم یا شناخت کافی داریم .

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .