Menu


شناخت برند یا Brand Recognition (بازشناسی برند)


شناخت برند و بازشناسی برند یا Brand Recognition

شناخت برند یا Brand Recognition در کتاب مدیریت استراتژیک برند به این صورت تعریف شده است:

شناخت برند به این معناست که مصرف کننده یا مشتری برند، به محض برخورد با نشانه‌های برند، تایید کند که قبلاً با این برند مواجه شده و آن را می‌شناسد.

اجازه بدهید این تعریف را با یک مثال ساده بررسی کنیم.

فرض کنید در یک نمایشگاه، با چنین منظره‌ای مواجه می‌شوید:

شناخت برند با استفاده از مثال IBM

مهم نیست که یادتان بیاید کجا این اسم را شنیده‌اید. مهم نیست که یادتان بیاید لوگوی IBM را روی بیلبوردی در نزدیکی خانه‌ی خود دیده‌اید یا در بنری کنار یک سایت. شاید هم روی جعبه‌ای در انباری خانه‌ی خودتان. حتی مهم نیست که بدانید IBM چه کار می‌کند. یک ساندویچی معروف است یا تولید کننده‌ی لپ‌تاپ. مهم نیست که آن را تولید کننده‌ی کامپیوتر بدانید یا ارائه دهنده‌ی راهکارهای جامع برای مدیریت سیستم‌های سازمانها.

سوال مهم این است که: آیا به خاطر می‌آورید که قبلاً در معرض این برند قرار گرفته باشید؟

شناخت برند یا Brand Recognition به این مسئله توجه دارد.

با توجه به تاکید متمم بر حوزه #تسلط کلامی و ظرافت‌های کلامی، شاید مناسب باشد به این نکته اشاره کنیم که اگرچه Brand Recognition عموماً به شناخت برند یا تشخیص برند ترجمه می‌شود، اما اگر این کلمه به بازشناسی برند ترجمه شود، دقت بالاتری خواهد داشت.

Cognition خود به شناخت و شناختن دلالت دارد و با پیشوند Re در ابتدای آن، معنای دوباره شناختن یا بازشناسی می‌دهد. بنابراین بازشناسی برند، دقیقاً همان معنای علمی این مفهوم را در خود مستتر خواهد داشت.

دیوید آکر در یکی از کتابهای قدیمی خود تحت عنوان ساختن برندهای قدرتمند یا Building Strong Brands در بحث شناخت برند به این نکته اشاره می‌کند که بر اساس مطالعات انجام شده، انسانها، برندی را که قبلاً بیشتر در معرض آن قرار گرفته باشند، بیشتر از سایر برندها دوست دارند.

شناخت برند یا Brand Recognition

شاید به همین دلیل است که هنوز هم، رستوران‌های مختلفی را در سطح کشور می‌توان یافت که اگر احساس کنند که بودجه ندارند تا خودشان را به عنوان برندی مستقل و بزرگ تثبیت کنند، ترجیح می‌دهند با سوار شدن روی موج برندهای قدیمی‌تر مانند «اکبر جوجه» به پیش برانند!

این مطلب، به صورت بسیار کلی و خلاصه و فقط به عنوان بخشی از #واژه نامه متمم در نظر گرفته شده است و شکل‌ها و تعریف دقیق‌تر مفهوم شناخت برند (یا بازشناسی برند) و نحوه مدیریت آن را در درس‌های مرتبط با #برندسازی در متمم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    رحیم خورشیدی علی کردی ، مسعود احمدی ، حمید صادقی ، امیرجواهری ، حمید حاجتی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری برند و برندسازی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه برند و برندسازی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟