Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
تهیه خلاصه مدیریتی در گزارش نویسی


گزارش نویسی و نقش خلاصه مدیریتی در آن

آیا همیشه، همه‌ی بخش‌های گزارش شما خوانده می‌شود؟ الزاماً نه.

طبیعی است که هر چه گزارش شما حجیم‌تر و دقیق‌تر باشد، احتمال اینکه تمام بخش‌های آن با کلیه جزییات، مورد توجه قرار گیرد کاهش می‌یابد. این مسئله خصوصاً در سند‌های سازمانی و گزارش‌های مربوط به حوزه کسب و کار، مشاهده می‌شود. چون معمولاً کسی که گزارش را دریافت می‌کند، نسبت به کسی که گزارش را می‌نویسد، از وقت و فرصت کمتری برخوردار است یا به هر دلیل دیگر، نمی‌تواند یا حاضر نیست وقت کافی به مطالعه گزارش اختصاص دهد.

به همین دلیل است که مفهوم خلاصه مدیریتی یا Executive Summary از جمله مفاهیم مهم مطرح در حوزه‌ی گزارش نویسی محسوب می‌شود.

در این درس از سلسله درس‌های مهارت گزارش نویسی قصد داریم به بررسی اصول و نکات مهم در تهیه و تدوین خلاصه مدیریتی برای گزارش‌ها بپردازیم:

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد فعال و کاربران ویژه متمم که حامی این پروژه هستند انجام می‌شود. کاربر آزاد فعال کسی است که حداقل بیست کامنت علمی با رعایت سیاست‌های کامنت‌گذاری متمم در این سایت داشته باشد. اگر هنوز کاربر آزاد متمم نیستید برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به این صفحه مراجعه نمایید. اگر علاقمند هستید که شما هم از متمم حمایت کنید می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید و به عنوان کاربر ویژه ثبت نام کنید.

چه نکات دیگری در مورد یک خلاصه مدیریتی خوب به ذهن شما می‌رسد که در فهرست بالا مورد اشاره قرار نگرفته است؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: مهران مداحی , پویا شیخ حسنی , زهرا نظری , مریم آستانه , محمد صمدی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مهارت گزارش نویسی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مهارت گزارش نویسی

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

75 نکته برای تهیه خلاصه مدیریتی در گزارش نویسی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : پیمان اکبرنیا

  سلام به همه دوستان متممي

  يكي ديگر از چيزهايي كه به نظر من خيلي كاربرديه استفاده از نمودارها، دياگرام‌ها و اينفوگرافيه. اين ابزارهاي تصويري به ما كمك مي‌كنند كه با نگاهي كوتاه به سرعت نكات مهم و كليدي را متوجه شويم. مثلا روز پيش گزارشي ديدم از يك تحقيق درباره اميد به زندگي در كشورهاي مختلف كه در اكونوميست چاپ شده بود.  كل اطلاعات اين گزارش در يك نمودار خلاصه شده بود:

  همان طور كه مشاهده مي‌كنيد كل اطلاعات مهم تحقيق از اين نمودار قابل فهمه. اين كه اميد به زندگي در كشورهاي مختلف در حال حاضر چقدره (مثلا ايران جايگاه پنجم رو داره!). يا اينكه اين شاخص تا سال 1990 چقدر بوده و بعد از اون تا سال 2013 چقدر افزايش پيدا كرده. چقدر از اين افزايش طول عمر(همون اميد به زندگي كه يك پيشبيني از طول عمره) سالهاي همراه با سلامتيه  و چقدر سالهاي همراه با بيماري.

  پس با استفاده از نمودارها، اينفوگرافي‌ها و انواع ابزارهاي گرافيكي، مي‌تونيم اطالاعات عددي را به راحتي و در كمترين زمان به مديران منتقل كنيم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .