خانه‌ به دوش های دیجیتال (Digital Nomads) | متمم
Menu


خانه‌ به دوش های دیجیتال (Digital Nomads)


خانه به دوش های دیجیتال

بیش از دو دهه از زمانی که ماکیموتو (Makimoto) و مَنِرز (Manners) کتاب خانه به دوش های دیجیتال یا Digital Nomads را منتشر کردند گذشته است.

نویسندگان در کتاب خانه به دوش های دیجیتال از آینده‌ای حرف زدند که هنوز نیامده بود. آن‌ها می‌گفتند: «الان برقراری ارتباط تصویری بین هر دو نقطه‌‌ی دلخواه از دنیا امکان‌‌پذیر نیست، اما قطعاً در آینده چنین خواهد شد و طی کمتر از ده سال، این خدمت، آن‌قدر ارزان‌قیمت خواهد بود که همه‌ی ما بتوانیم انسان‌ها، اسناد و عکس‌ها را از فاصله‌ی دور به تماشا بنشینیم.».

پیش‌بینی ماکیموتو و منرز این بود که وقتی چنین شرایطی به وجود بیاید، یک گروه جدید از افراد شاغل هم شکل خواهد گرفت: گروهی که می‌توانند به دور از مشتریان و کارفرمایان خود، حتی در کشور و سرزمینی دیگر، کار کرده و درآمد کسب کنند. «خانه به دوش دیجیتال» یا Digital Nomad اصطلاحی است که آن‌ها برای توصیف این گروه جدید به‌کار بردند.

تعریف خانه به دوش دیجیتال

خانه به دوش دیجیتال یا Digital Nomad کسی است که برای شغل خود یک دفتر کار ثابت ندارد و هر از چند گاهی، از جایی به جای دیگر می‌رود.

خانه به دوش‌های دیجیتال، ممکن است در کشور خود از شهری به شهر دیگر جابه‌جا شوند و یا این‌که دور دنیا بچرخند و در شهرها و کشورهای مختلف، سکوت بگزینند.

همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، انتخاب این سبک زندگی بیشتر برای فریلنسرها و کارآفرینانی امکان‌پذیر است که شغل‌های مرتبط با تکنولوژی یا مبتنی بر تکنولوژی دارند.

به عبارت دیگر می‌توانند کارهای خود را از طریق اتصال اینترنت و یک لپ‌تاپ یا موبایل پیش ببرند.

برخی منابع، دو اصطلاح خانه به دوش دیجیتال و شغل مستقل از موقعیت مکانی «Location-independent Job» را به عنوان اصطلاحات مترادف به کار می‌برند. اما این دو اصطلاح، یک تفاوت مهم با یکدیگر دارند.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  مدل کسب و کار

  طرح تجاری

  ارزش آفرینی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    زهره حسینی صفت ، علی اکبر شاه بهرامی ، داود عندلیب ، سامان اقبالی ، مائده معصوم زاده

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

6 نکته برای خانه‌ به دوش های دیجیتال (Digital Nomads)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مصیب گراوند

  میشه گفت لازمه خانه به دوشی دیجیتال، دورکاریه. و در کنار همه مزایای دورکاری، مهم ترین ضعفش،‌ تنهایی و عدم ارتباط بین تیمی است (از نگاه من البته طبق تجربه هفت ماه گذشته که دورکار بودیم)

  مشکل انزوا و تنهایی، اگر با گردش و خانه به دوشی حل بشه، خیلی عالیه، منتها برداشتم اینه که دوستان برنامه نویس (یکی از گروه هایی که مستعد این سبک زندگی هستند)، عمدتا درون گرا بوده و خیلی با گردش و سفر میانه خوبی ندارند.

  ‐-------------------

  البته خانه به دوشی دیجیتال رو تا زمانی که مجرد هستید، میتونید امتحان کنید، بعید میدونم این سبک زندگی، یک انتخاب بلند مدت برای افراد متاهل باشه :)

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .