راه اندازی کسب و کار | دردسرهای شباهت شرکا و تیم کارآفرین همگن | متمم
Menu


راه اندازی کسب و کار | دردسرهای شباهت شرکا و تیم کارآفرین همگن


شباهت شرکا و تیم کارآفرین

بسیاری از پروژه‌های کارآفرینی میان کسانی کلید می‌خورد که با یکدیگر شباهت‌هایی دارند. این شباهت‌ها می‌تواند در جنسیت، زادگاه، سابقه‌ی تحصیلی، سن، تخصص و یا تجربه‌ی کاری باشد.

مثلاً زیاد می‌بینیم که دو یا چند نفر از دانشجویان یک دانشکده (مثلاً مدیریت یا نرم‌افزار) تصمیم می‌گیرند که یک استارتاپ راه‌اندازی کنند و گمان می‌کنند که زمینه‌ی تحصیلی و تخصصی مشترک، می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت آن‌ها باشد.

یا بسیار پیش می‌آید که ببینیم افرادی که کمابیش سن و سال مشابه دارند، با یکدیگر شریک شده‌اند و یک کسب‌و‌کار راه‌اندازی کرده‌اند.

این پدیده که می‌توان آن را تشکیل تیم همگن نامید، مزیت‌ها و معایبی دارد. اما غالبِ مطالعات و بررسی‌ها نشان می‌دهند که معایب آن بر مزایایش می‌چربد (+).

ما در این درس ابتدا درباره‌ی مزیت‌های تیم همگن صحبت می‌کنیم. این مزیت‌ها همان جذابیت‌های فریبنده‌ی شباهت میان شرکا است که باعث می‌شود از شکل‌گیری تیم همگن استقبال کنند.

در ادامه درباره‌ی دردسرها و مشکلات بلندمدت یک تیم همگن صحبت می‌کنیم و در پایان، به این نکته می‌پردازیم که تفاوت و تنوع، همیشه و همه‌جا هم خوب نیست و شرکا بهتر است در برخی زمینه‌ها، شبیه یکدیگر باشند.

مزیت‌های تیم همگن با اعضایی شبیه به هم

به نظر می‌رسد تیم همگن، لااقل در کوتاه‌مدت، مزیت‌های فراوانی داشته باشد.

نخستین مزیت این است که تشکیل یک تیم همگن ساده‌تر و سریع‌تر است. فرض کنید چند دانشجوی MBA بخواهند با یکدیگر یک کسب‌و‌کار جدید راه‌اندازی کنند. تشکیل یک تیم بنیان‌گذار بسیار ساده به‌نظر می‌رسد. فقط کافی است سر کلاس درس، دور و بر خود را نگاه کنند و ببینند دوست دارند با چه کسانی شریک و همکار باشند. از نظر آن‌ها، برگزاری چند جلسه‌ و انجام هماهنگی‌های اولیه برای تصمیم‌گیری درباره‌ی شروع کسب‌و‌کار کافی به‌نظر می‌رسد.

اما حالا فرض کنید این افراد تصمیم بگیرند فردی با تخصص مدیریت مالی یا تخصص برنامه‌نویسی را به تیم خود اضافه کنند یا به این نتیجه برسند که می‌خواهند فردی را که ده تا بیست سال از آن‌ها بزرگتر است پیدا کنند و به عنوان مدیر اجرایی شرکت خود منسوب کنند.

واضح است که انتخاب چنین افرادی بسیار دشوار خواهد بود و چالشی جدی محسوب می‌شود.

تیم همگن مزایای دیگری هم دارد. مثلاً رابطه‌ی کاری در یک تیم همگن، بهتر شکل می‌گیرد. شباهت، بی‌تردید زبان مشترک می‌آورد و زبان مشترک باعث می‌شود که رابطه‌ی کاری سریع‌تر شکل بگیرد. در یک تیم همگن به نظر می‌رسد که همه آماده‌ی شروع کار هستند و به سرعت می‌توان فعالیت را کلید زد.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  مدل کسب و کار

  طرح تجاری

  ارزش آفرینی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تمرین و مشارکت در بحث

شما در زمینه‌ی شباهت‌ها و تفاوت‌ها میان شرکا چه تجربه‌ای داشته‌اید؟ آیا واقعاً تفاوت‌ها را همیشه و بی‌قید و شرط، مفید دیده‌اید؟ یا به نظر شما در تفاوت‌ها هم حد و حدودی وجود دارد و اگر تفاوت از حد بگذرد، می‌تواند مخرب و آسیب‌آفرین باشد؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علی رسولی ، حسن پیوسته گر ، ، سامان عزیزی ، علی قربانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

10 نکته برای راه اندازی کسب و کار | دردسرهای شباهت شرکا و تیم کارآفرین همگن

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : امین

  یکی از پایه‌ای‌ترین موارد هنگام ایجاد یک کسب و کار جدید به زعم من، داشتن دید همه جانبه هست.

  خب این دید همه جانبه از کجا و چطور بدست می‌آید و اصلا چرا باید وجود داشته باشد؟

  در تجربه کسب و کار خودم، که به تازگی شکل گرفته، تیمی از هم سن و سالانم را جمع کرده‌ام و در حال انجام فعالیتی هستیم. در جلساتی که با سرگروه های مختلف برقرار میکنیم. گاها بعد از پایان جلسه و هنگام تدوین صورت جلسه میبینم که چقدر از یک جنبه به موضوع پرداختیم؛ پس جنبه دیگر چی؟

  و همانجا به مغزم خطور میکند که اگر یک آدم 30 ساله در تیم ما بود، شاید این مورد را به ما متذکر می‌شد. البته که فی نفسه سن یک فرد تاثیر گذار نیست و اتفاقا هست مواردی که در جلسات خودم یا یکی از اعضا به موردی اشاره میکند که تحسین برانگیز برای خود او و قابل توجه برای شرکت است.

  ساده‌ترین راه برای پیدا کردن افرادی با دید متفاوت از هم ، تفاوت سنی هست. اگر شما بخواهید بین هم ردیفان خود فردی یا افرادی پیدا کنید که از شما متفاوت باشند نیاز به متریک و معیار های زیاد و گاها نامشخصی دارید که به سادگی نمیتوانید این کار را انجام دهید.
  اما بودن در کنار افرادی با ضریب تغییرات سنی بالا و علی‌القاعده از مکان‌ های مختلف در نگاه اول و شاید هم در نگاه های بعدی باعث دیده شدن همه ابعاد یک موضوع بشود.

  کار تیمی با افرادی که با آن‌ها تفاوت زیادی داریم در ابتدا باید با سازی افراد و کوتاه آمدن عده‌ای آغاز شود. احتمال اینکه در تصمیم گیری های اساسی و جزئی، اختلاف نظرها خودی نشان بدهند و باعث سو برداشت و تشویش خاطر اعضا نسبت به هم شوند خیلی خیلی بالاست.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .