Menu
راهنمای خرید و خواندن کتاب

در انتخاب یک کتاب به چه نکاتی دقت کنیم و کتاب را چگونه بخوانیم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد؟




چگونه برای یک مهارت شناسنامه تنظیم کنیم؟


توسعه مهارتهای فردی و تهیه شناسنامه مهارت

در درس سوم برنامه ریزی برای توسعه مهارت، در مورد مفهوم سبد مهارت صحبت کردیم و گفتیم که رشد و موفقیت در دنیای امروز، بیش از آنکه به داشتن یا نداشتن یک مهارت خاص مربوط باشد، به در اختیار داشتن سبدی ارزشمند از مهارتهای مختلف مربوط است. این سبد از یک سو باید به اندازه‌ی کافی تنوع داشته باشد تا از نگاه بسیار متمرکز و صلب و مکانیکی به دنیای اطراف فاصله بگیریم و از طرف دیگر باید به اندازه‌ی کافی مرتبط باشد تا به «همه کاره و هیچ کاره» تبدیل نشویم.

قبل از اینکه به صورت دقیق‌تر به بررسی مفهوم سبد مهارت بپردازیم، لازم است تعاریف خود را درباره‌ی هر مهارتی مشخص کنیم. چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم، عموماً تعریف دقیق و مشخصی از یک مهارت، طوری که مورد اتفاق نظر همه‌ی بزرگان یک حوزه باشد وجود ندارد.

اگر امروز بگویید که من می‌خواهم در مهارت مذاکره، به برترین فرد کشور تبدیل شوم، هیچکس جز خود شما نمی‌داند که دقیقاً منظورتان چیست (به فرض اینکه خودتان بدانید که دقیقاً چه می‌خواهید!). آیا قرار است تمام مردم کشور من را به عنوان بزرگترین فرد کشور در زمینه مذاکره بشناسند؟ آیا قرار است در گران‌ترین مذاکره‌های کشور مشارکت داشته باشم؟ آیا می‌خواهم در بخش خصوصی درگیر مذاکره‌ها باشم؟ آیا به بخش دولتی فکر می کنم؟ آیا به مذاکره های فنی فکر می‌کنم؟ آیا مذاکره‌های بازرگانی یا مذاکره‌های حقوقی را مد نظر دارم؟ آیا قرار است در حوزه مذاکره خوش نام باشم؟ آیا قرار است ترسناک‌ترین چهره‌ی مذاکره باشم؟ به شکلی که بگویند اگر او بر سر میز بیاید، همیشه برنده بیرون خواهد رفت. آیا قرار است در مذاکره‌های عاطفی، مرجع مردم کشور باشم؟ آیا می‌خواهم در دانشگاه‌ها  حرف‌های من را تدریس کنند؟ آیا می‌خواهم در مذاکره‌ها بیشترین امتیاز را بگیرم؟ آیا می‌خواهم در مذاکره‌ها بهترین و عمیق‌ترین رابطه را بسازم؟

اگر کمی دقت کنید، بسیاری از موارد فوق حتی ممکن است با هم در تضاد باشند. ضمن اینکه عمر هیچکس برای دستیابی به تمام موارد فهرست فوق – به فرض اینکه با هم در تعارض هم نباشند – کافی نیست.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

تمرین:

یکی از شناسنامه‌هایی را که تنظیم کرده‌اید برای بقیه بچه‌های متمم هم بنویسید. حتماً در مطالعه درس فوق، دقت داشته‌اید که شناسنامه مهارت تا حد زیادی به فاکتورهای شخصی بستگی دارد. بنابراین ممکن است سه نفر، سه شناسنامه با یک عنوان یکسان، اما با مشخصات و توضیحات کاملاً متفاوت تنظیم کنند و چنین چیزی اصلاً ایراد نخواهد داشت.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    ریو ، مائده ، ایمان نظری ، مریم ، سید علی شعیبی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری توسعه مهارتهای فردی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه توسعه مهارتهای فردی

قوانین کامنت گذاری در متمم

242 نکته برای چگونه برای یک مهارت شناسنامه تنظیم کنیم؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه :

  شناسنامه مهارتی که من برای «مهارت جستحو در اینترنت» تهیه کردم را اینجا به اشتراک می زارم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .