Menu


یک تمرین برای تعریف شاخص و فکر کردن بیشتر به شاخص‌ها


تمرین برای تعریف شاخص‌ها و انواع شاخص‌ها

تا اینجا درس‌های متعددی را در مورد شاخص‌ها گذرانده‌ایم.

بحث شاخص‌ها و ویژگی‌ها و انواع آنها، بسیار مهم است و بر خلاف ظاهر آن، که چندان دشوار و پیچیده به نظر نمی‌رسد، در عمل می‌تواند چالش‌ها و مشکلات بسیاری را در زندگی و محیط کسب و کار برای ما ایجاد کند.

به همین علت، این درس را به دو تمرین در زمینه‌ی شاخص‌ها اختصاص داده‌ایم.

البته برای اینکه این تمرین‌ها را انجام دهید حتماً باید چهار درس زیر را به خوبی مطالعه کرده باشید:

پیشنهاد می‌کنیم حتماً برای تمرین این درس وقت بگذارید و مطمئن شوید که بر مفاهیم مطرح شده تا این مرحله به خوبی مسلط هستید.

تمرین اول: شاخص‌های سنجش موفقیت

برای سنجش موفقیت خودتان به عنوان یک فرد، چه شاخص‌هایی دارید؟ حداقل پنج شاخص را بنویسید. در مورد هر شاخص توضیح دهید که کمی است یا کیفی. پیشتاز یا تاخیری. طولی یا مقطعی؟

تمرین دوم: شاخص‌های مدیریت یک کتابخانه

فرض کنید شما به سمت مدیریت یک کتابخانه عمومی در شهرتان منصوب شده‌اید. به دلیل مشکل یا بیماری، به طور موقت، اداره کتابخانه را به کارکنان سپرده‌اید و می‌خواهید به صورت روزانه از آنها گزارش دریافت کنید. فرض کنید که گزارش شما قرار است صرفاً پنج شاخص عددی باشد و هر روز در پایان وقت اداری، این پنج عدد قرار است برای شما ارسال شود. چه شاخص‌هایی را طراحی و پیشنهاد می‌کنید؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: منیره مومیوند , علی معصومی , َآرش دلجو , کمیل مزرعی , محمد حسین قاسمی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری آشنایی با سیستم کنترل مدیریت به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه آشنایی با سیستم کنترل مدیریت
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

206 نکته برای یک تمرین برای تعریف شاخص و فکر کردن بیشتر به شاخص‌ها

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : حسین عسکری

  تمرین اول
  -رضایت: کیفی است! توجه به اینکه از زندگی کنونی حس خوبی دارم یا خیر؟ از آرامش کافی برخوردارم یا خیر؟ از تصمیم هایم لذت میبرم یا خیر؟ به علایقم میرسم یا خیر؟
  -درآمد: کمی ، طولی و مقطعی است .گاهی درامدم را با گذشته خود مقایسه میکنم و گاهی هم با شاخص های دیگر از جمله در آمد دیگران، میزان حداقل حقوق قانون کار، میزان حقوق باراک اوباما! به این خاطر ایت که هم طولی را نوشتم و هم مقطعی.
  -یادگیری : کیفی و کمی؛ کیفی به این شکل که ایا امروز چیز جدیدی یاد گرفته ام؟ و کمی به این شکل که امروز چند پست از متمم خواندم و یا چند صفحه کتاب خواندم
  -سلامت : کیفی، کمی،پیشتاز، تاخیری، مقطعی و طولی؛ همه شاخص ها به نوعی برای سلامت به کار می روند. دکتر سریع القلم میگوید در جامعه زنده شهروندان دندانهای سالم دارند(کیفی) . اینکه چند دندان سالم دارند شاخصی کمی است. وقتی در ازمایش میدهیم و میفهمیم که قندخونمان بالاست شاخصی تاخیری و در عین حال پیشتاز است.(از آن جهت که میتوان از دیابت در آینده جلوگیری کرد) هنگامی که وزنمان را نسبت به گذشته می سنجیم طولی و هنگامی که با استانداردها موجود نسبت قد و وزن و یا حتی با برادرمان میسنجیم شاخصی مقطعی است.
  انسانیت: هر شب به کارهای خوب و بدمان فکر میکنیم شاخصی کیفی است (فکر کردن و تحلیل رفتارهایمان برای تکرار نکردن اشتباهات و تکرار رفتارهای خوب)و برای بی اخلاقی هایمان که اتفاق افتاده است شاخصی تاخیری و همزمان برای بی اخلاقی هایی که در اینده اتفاق نمی افتد شاخصی پیشتاز است

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .