Menu
راهنمای خرید و خواندن کتاب

در انتخاب یک کتاب به چه نکاتی دقت کنیم و کتاب را چگونه بخوانیم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد؟
تعریف محتوا چیست؟ محتوای دیجیتال چیست؟


تعریف محتوا چیست؟ سه هدف از تولید محتوا

منطقی است هر بحثی با تعریف کلیدواژه‌های آن آغاز شود و طبیعی است برای صحبت از استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا هم، ابتدا به تعریف محتوا (و به طور خاص: محتوای دیجیتال) بپردازیم.

اما مشکل این‌جاست که تقریباً هیچ توصیف مشخص و شفافی به عنوان تعریف محتوا یا تعریف محتوای دیجیتال وجود ندارد که بتوانید ادعا کنید صاحب‌نظران بر سر‌ آن اتفاق‌نظر دارند.

کافی است به فهرستی که TopRank منتشر کرده نگاه کنید و تنوع تعریف‌ها را ببینید تا مطمئن شوید نمی‌شود به یک جمع‌بندی مشخص از تعریف محتوا رسید.

این نکته‌ای است که CMI هم در یکی از مطالب خود با عنوان Content Definition به آن اشاره می‌کند.

البته اگر اهل مطالعات دانشگاهی هستید و بخواهید در مقالات و پایان‌نامه‌های خود، توضیحاتی «دانشگاه‌پسند» درباره‌ی محتوا مطرح کنید، کتاب باب بویکو (Bob Boiko) با عنوان The Content Management Bible می‌تواند منبع مناسبی باشد (درست است که کتاب در سال ۲۰۰۴ منتشر شده؛ اما طی این سال‌ها صرفاً بسترهای ارائه‌ی محتوا تغییر کرده‌اند و نه خود محتوا).

بویکو اصطلاحات داده (Data)، اطلاعات (Information)، محتوا (Content) و دانش (Knowledge) را از یکدیگر جدا می‌کند می‌کوشد حد و مرز هر یک از آن‌ها را مشخص کند.

تعریف محتوا در درس‌های متمم چیست؟

با توجه به توضیحات بالا، مناسب‌تر است وقتی کسی از محتوا صحبت می‌کند، تعریف محتوا از نگاه خود او را بپرسیم و بدانیم تا بتوانیم حرف‌هایش را بهتر بفمیم و اصرار هم نداشته باشیم در دنیای گسترده و متنوع فعالان عرصه‌ی محتوا، به تعریف واحدی دست پیدا کنیم.

ما در متمم – تا حدی با الهام از حرف‌های باب بویکو – تعریف زیر را برای محتوا در نظر می‌گیریم:

تعریف محتوا

شکلی از اطلاعات که ساختار مشخص دارد؛

برای انسان به عنوان مخاطب قابل درک و استفاده است؛

و فرایند ویرایش (حداقل پیش از عرضه و ترجیحاً حتی پس از عرضه) در مورد آن معنا دارد و قابل اعمال است.

محتوای دیجیتال دارای همه‌ی ویژگی‌های بالا است. اما یک ویژگی دیگر هم دارد و آن این است که برای انتقال و ذخیره‌سازی و مصرف آن از بستر و زیرساخت دیجیتال استفاده می‌شود.

چنین تعریفی می‌تواند مواردی مانند کتاب‌ها، مقالات، فایل‌های صوتی و پادکست‌ها، ویدئو‌ها و انیمیشن‌ها، بسته‌ها و محصولات آموزشی، پست‌های منتشر شده در شبکه های اجتماعی و ایمیل‌ها دیجیتال را پوشش دهد.

ما – به عنوان یک سلیقه – این تعریف را برای درک بهتر مباحث استراتژی محتوا، بازاریابی محتوا، تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ در متمم مناسب و کاربردی می‌دانیم و هنگام استفاده از اصطلاح محتوا یا Content ویژگی‌های مطرح شده را مد نظر داریم.

ویژگی‌های این شکل از تعریف محتوا چیست؟

تعریف محتوا و سه ویژگی اصلی محتوا در بازاریابی محتوا

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

مجموعه درس‌های تولید محتوا و استراتژی محتوا برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده‌اند. هم‌چنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  شبکه های اجتماعی

  گیمیفیکیشن

 سواد دیجیتال

  دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA

این نوع تعریف محتوا بسیار سخت‌گیرانه، محدود و اصطلاحاً Narrow محسوب می‌شود. اما با این حال، کمک می‌کند در درس‌های مختلف مربوط به محتوا در متمم، از حاشیه‌ها دور بمانیم و بهتر بر روی جنبه‌های اقتصادی استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا متمرکز شویم.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سمیه جهانی ، علی بابایی ، آرش عطاری ، سینا شهبازی ، علیرضا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی محتوا

قوانین کامنت گذاری در متمم

23 نکته برای تعریف محتوا چیست؟ محتوای دیجیتال چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : امین طاها

  درود

  * اخیر روی فروشگاهی مشغول کار شدیم و برنامه های برای ایجاد یک بستر بزرگ برای فارسی زبانان و عرب زبانان داریم، موردی که برای ما در #تحقیقاتمان از دوستان عرب زبان جمع آوری کردیم، علاقه آنها به محتوای کوتاه و مفید است. طبق این گزارش معرفی محصولی در 10 دقیق برای آنها #پخش شده و آنها زیر نظر گرفته شده است، بعد از حدود 7 دقیقه با تمام جذابیت آنها به سراغ گوشی خود رفته و یا خود را با یک چیزی سرگرم کرده اند. خواستار خرید آن #محصول هم در بسیار موارد نشدن.

  * همین داستان در 59 ثانیه آماده شده است و میزان درخواست آن محصول معرفی شده نسبت به فیمل 10 دقیقه تقریبا دو برابر بدوه است.

  - این تحقیق در ابعاد کوچک 10 نفری انجام شده است. یعنی 20 نفر .

   

  پایدار باشید(متممی های بر جان نشسته)

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .