Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


تعریف سیستمهای پیچیده (۱): درباره تفاوت گربه و ماشین لباسشویی


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۸۷۱۱

پیش‌نیازهای مطالعه این درس:

از دوستان متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس بتوانند:
 • توضیح دهند که چرا نسیم طالب، برای توصیف سیستم‌های پیچیده از قیاس گربه و ماشین لباس‌شویی استفاده می‌کند.
 • ضعف موجود در تقسیم بندی ارگانیک / مکانیکی را شرح دهند و مثال‌هایی مطرح کنند که این تقسیم‌ بندی نمی‌تواند برای درک آنها مفید باشد.
 • برای مطالعه‌ی قسمت بعدی درس که به مقایسه‌ی دقیق و نظام‌مند بین سیستم‌های پیچیده و سیستم‌های غیرپیچیده می‌پردازد آماده شوند.
تعریف سیستم های پیچیده - نسیم طالب، گربه و ماشین لباسشویی

برای سیستمهای پیچیده تعریف‌های متفاوت و متنوعی ارائه شده است.

بخشی از این تعریف‌ها کمّی و بر پایه‌ی محاسبات و فرمول‌های ریاضی هستند و بخشی دیگر، بیشتر به جنبه های کیفی سیستمهای پیچیده می‌پردازند.

نسیم طالب، در کتاب Antifragile خود – همانگونه که از فضا و هدف کتاب انتظار می‌رود – سیستمهای پیچیده را از دیدگاه کیفی مورد بررسی قرار می‌دهد.

تمام تلاش او این است که ما با فضاهای مبهم بیشتر و بهتر آشنا شویم و آشتی کنیم و بتوانیم در این نوع فضاها بهتر زندگی کنیم و بیشتر رشد کنیم.

پس منطقی است به جای فرمول‌ها و محاسبات ریاضی، بکوشد جنبه‌های کیفی یک سیستم پیچیده را برای ما شرح دهد و توصیف کند.

عنوانی که برای این درس انتخاب کرده‌ایم، دقیقاً قیاسی است که خود نسیم طالب در کتابش به کار می‌برد: The cat and the washing machine.

تعریف یک سیستم پیچیده و تفاوت آن با سیستم‌های در هم تنیده و Complicated

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.
[پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: آیا اقتصاد جهانی یک سیستم پیچیده است؟ (روزنوشته‌ها)]

تمرین تفکیک گربه و ماشین لباس‌شویی

یک سیستم را که به نظر شما پیچیده است (در طیف مورد بحث بیشتر به سمت گربه نزدیک است) انتخاب کنید و بگویید چه تحلیل‌ها و نظرها و نظریه‌هایی دیده‌اید که آن سیستم را بیشتر شبیه ماشین لباس‌شویی می‌بینند و بررسی می‌کنند.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت در شرایط ابهام به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت در شرایط ابهام
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۱۹ نظر برای تعریف سیستمهای پیچیده (۱): درباره تفاوت گربه و ماشین لباسشویی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : پیمان اکبرنیا

  سلام به همه دوستان

  به نظرم بحث جرائم و چگونگی کاهش جرم در جامعه همیشه یکی از بحثهایی بوده که بسیاری از تحلیلگرها و تصمیم گیران بهش به چشم یک ماشین لباس شویی نگاه کرده اند و پیچیدگیهای اون به صورت جدی و همه جانبه بررسی نشده است.

  برای مثال در مبارزه با جرائم مربوط به مواد مخدر و اعتیاد، برخی راه حل رو تنها اعدام قاچاقچیان مواد میدونند که باعث ترس سایر قاچاقچیان و کاهش واردات میشه و معتقدند باید در مرزها جدی تر با قاچاق مواد مخدر برخورد کرد. برخی میگن این برخورد شدید باعث میشه قیمت مواد مخدر به دلیل بالا رفتن ریسک کار، افزایش زیادی پیدا کنه و این افزایش قیمت مواد باعث سود بیشتر برای فروشندگان و افزایش درآمد بازیگران این صنعت غیر قانونی میشه که علاقه به ورود به این صنعت رو افزایش میده و به مشکل دامن میزنه.

  برخی راه حل رو صرفا فرهنگی میدونن و معتقدند باید به آموزش به افراد ناآگاه پرداخت و از این طریق تقاضا برای مواد مخدر رو کاهش داد. برخی معتقدند باید از مبدا با کشت گیاهانی که ازش مواد مخدر به دست میاد مبارزه کرد و برخی میگن این کار باعث رواج تولید مواد مخدر آزمایشگاهی میشه. ده ها عامل و تحلیل دیگه هم دیدم و خوندم.

  اصلا تخصصی ندارم و نمیتونم بگم که کدوم کار درسته و کدوم کار غلط و چه ترکیبی از تصمیمات باید تو حوزه های مختلف گرفته بشه ولی برای اثر بخش بودن مبارزه با گسترش مواد مخدر، باید بدونیم با یک سیستم پیچیده طرفیم و نباید به صورت مکانیکی بهش نگاه کنیم.

  فکر میکنم مفاهیم این درس خیلی با درس مدل سازی ارتباط داره.

  در واقع اشتباه ما اینه که داریم سیستمهایی مثل گربه رو در حدی ساده مدل می کنیم که بتونیم مثل ماشین لباس شویی تحلیلشون کنیم. غافل از اینکه مدلی که ساختیم بیش از حد ساده سازی شده و بسیاری از پیچیدگیهای ناشی از وابستگی‌های متعدد درون سیستمی رو در نظر نگرفتیم. در نتیجه مدلمون اصلا مفید نیست.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .