Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


استراتژی باندلینگ (Bundling) | فروش مجموعه‌‌ای از محصولات


باندلینگ

اکثر فست‌فودها، علاوه بر پیشنهاد جداگانه‌ی ساندویچ و سالاد و نوشیدنی، گزینه‌های ترکیبی هم به مشتریان خود ارائه می‌دهند. مثلاً به مشتری می‌گویند که در صورت سفارش مجموعه‌ی «ساندویچ / سالاد / نوشابه» می‌توانند قیمت کمتری پرداخت کنند.

بسیاری از فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی، دو یا چند محصول خود را در یک بسته‌بندی قرار می‌دهند و در قالب یک مجموعه می‌فروشند.

فروشندگان پوشاک، برخی محصولات خود را با هم ست می‌کنند و مجموعه‌ی آن‌ها را با قیمتی پایین‌تر در اختیار مشتری قرار می‌دهند.

آژانس‌های مسافرتی، بلیط هواپیما و هزینه‌ی ویزا و مبلغ ترانسفر و بهای اقامت در هتل را ترکیب می‌کنند و در قالب یک «بسته‌ی مسافرتی» به مشتریان خود عرضه می‌کنند.

همه‌ی این‌ها در ادبیات مدیریت بازاریابی با عنوان استراتژی باندلینگ (Bundling Strategy) یا فروش مجموعه‌ای از محصولات شناخته می‌شوند.

مثل بسیاری از موضوعاتی که در بازاریابی مطرح می‌شوند، درباره‌ی باندلینگ هم حکم‌های قطعی وجود ندارد و طراحی بسته‌هایی از محصولات و قیمت‌گذاری آن‌ها، بیشتر تابعِ تشخیصِ بازاریابان و طراحان محصول است.

بنابراین در درس حاضر هم قصد نداریم توصیه‌ها و تجویزهایی را در زمینه‌ی باندلینگ ارائه دهیم. بلکه صرفاً می‌خواهیم به شرح کلی این مفهوم و مرور نکات و توضیحاتی درباره‌ی آن بپردازیم.

تعریف باندلینگ چیست؟

بسیاری از کسب و کارها، بیش از یک کالا یا خدمت را عرضه می‌کنند. اگر این کسب و کارها تصمیم بگیرند تعدادی از کالاها و خدمات خود را در قالب یک «بسته» به مشتریان عرضه کنند، اصطلاحاً گفته می‌شود که از استراتژی Bundling استفاده کرده‌اند.

بعضی از مثال‌های باندلینگ را در ابتدای درس مطرح کردیم. به عنوان یک مثال دیگر، می‌توان به بسته‌هایی که اپراتورهای تلفن همراه به مشتریان اعتباری خود عرضه می‌کنند اشاره کرد.

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس‌های بازاریابی

دسترسی کامل به درس‌های مدیریت بازاریابی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۵۹ عدد

  دانشجویان این درس: ۴۰۲۷ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۱۸۸۹ مورد

با عضویت ویژه‌ی متمم علاوه بر بازاریابی به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که علاقه‌مندان به مارکتینگ و بازاریابی معمولاً از میان درس‌های متنوع متمم بیشتر مطالب زیر را پیگیری می‌کنند:

  مذاکره | فروش | آموزش CRM | بازاریابی محتوا

  ارزش آفرینی | تصمیم گیری | برندسازی

  استراتژی | تفکر استراتژيک | تفکر سیستمی

  دیجیتال مارکتینگ | سئو | تولید محتوا

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تمرین و مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از باندلینگ چیست؟ به عنوان مشتری، موفق‌ترین نمونه‌ی باندلینگ که به ذهن‌تان می‌رسد و شما را راضی کرده چه بوده است؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    پـوریـا‌پـرهـیزکـار ، زهرا کریمیان ، مهدی رمضانی ، سعید رنجبر ، م.عباسیان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت بازاریابی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت بازاریابی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۱ نظر برای استراتژی باندلینگ (Bundling) | فروش مجموعه‌‌ای از محصولات

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مهدی جلالی

  یک نمونه از باندلینگ را ما در حرفه‌ی خودمان (فروش درب ایمنی آپارتمان) تجربه کردیم. معمولا وقتی مشتری این نوع از دربها را خرید می‌کند، نیاز به یک نصاب هم دارد. سالها قبل، در یک مقطع زمانی تصمیم گرفتیم هزینه‌ی نصب را هم به قیمت محصول اضافه کنیم، و با درنظر گرفتن یک حاشیه سود حدودا 20 درصدی برای نصب، مجموع قیمت را در قالب یک محصول به مشتری ارائه بدهیم. هدف ما ایجاد راحتی بیشتر برای خریدار بود؛ آنها با خرید محصول ما، دغدغه‌ای برای حمل تا محل ساختمان، حمل در طبقات، و نصب و حتی تمیزکاری مختصر بعد از نصب، نداشتند. اما این استراتژی شکست خورد. به این دلیل که از باندلینگ نوع Pure استفاده کرده بودیم، و مشتری نمی‌دانست چه مقدار از مبلغ کل مربوط به خود محصول اصلی، و چه مقدار مربوط به خدمات جانبی است. بنابراین قیمت ما را با قیمت رقبا، که هیچ خدماتی ارائه نمی‌دادند و فقط درب ایمنی را میفروختند، مقایسه میکرد. در نتیجه، این تجربه باعث شد بعد از آن باندلینگ نوع Mixed را مورد استفاده قرار دهیم. یعنی مشتری قیمت محصول اصلی را می‌داند، و برای خرید خدمات جانبی که هرکدام قیمت مشخصی دارد تصمیم‌گیری می‌کند.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .