Menu
فایل صوتی آموزشی ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده

مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟
ارتباط چشمی – پیام و زبان حرکات چشم


مذاکره،‌ زبان بدن و ارتباط چشمی

در نخستین درس از سلسله درس‌های زبان بدن به برخی از اشتباهات رایج در آموزش زبان بدن اشاره کردیم. پس از آن به اهمیت شرایط محیطی در تحلیل زبان بدن پرداختیم.  اکنون می‌خواهیم به طور دقیق‌تر به بحث ارتباط چشمی و کارکرد آن در تحلیل زبان بدن بپردازیم.

کم نیستند کسانی که بحث مذاکره را با زبان بدن آغاز می‌کنند و عموماً هم ارتباط چشمی را به عنوان یکی از محورهای اصلی بحث در مورد زبان بدن، در نظر می گیرند. اما سوال اینجاست که بحث ارتباط چشمی تا چه حد علمی است؟

از سالها پیش هم مشخص شده است که دو دقیقه ارتباط چشمی در یک گفتگوی دوستانه با فردی از جنس مخالف می‌تواند احساس محبت و شور قابل توجهی را ایجاد کند. همچنین مشخص گردیده که انسانها، در یک جمع دوستانه زمانی که یک شوخی جذاب می‌شنوند و می‌خواهند بخندند،‌ بلافاصله با کسی که بیشترین احساس محبت و نزدیکی را دارند، ارتباط چشمی برقرار میکنند! جالب اینجاست که در آزمایش مربوط به ارتباط چشمی، وقتی به یکی از طرفین گفته شد که با نگاه کردن به چشمهای طرف مقابل، تعداد پلک زدنهای او را بشمارد،‌ چیزی از آن احساس شور و محبت – که به استناد تجربیات قبلی، باید در طرف مقابل شکل می‌گرفت – مشاهده نگردید. به عبارت دیگر تحلیل ارتباط چشمی و انگیزه‌ی طرف مقابل از نگاه کردن، علاوه بر سطح خودآگاه، در لایه ناخودآگاه انجام می‌گیرد.

احتمالاً شنیده یا خوانده‌اید که تحقیقات نشان می‌دهد ارتباط چشمی با کودکان، از نظر تاثیر،‌ بسیار شبیه نوازش است و می‌تواند موجب رشد بهتر و متعادل‌تر کودک شود.

مذاکره، زبان بدن و ماجرای ارتباط چشمی

 بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه بریتیش کلمبیا، اگر در هنگام جر و بحث، به چشمان طرف مقابل خیره شویم،‌ احتمال عقب نشینی او از خواسته‌ها و مواضعش کاهش می‌یابد.

نکات دیگری هم در مورد ارتباط چشمی وجود دارد که احتمالاً با آنها آشنا هستید. از جمله اینکه در ارتباط چشمی با کسانی که برای ما جذابیت دارند و دوستشان داریم، مردمک چشم بزرگ‌تر می‌شود و اینکه کسانی که دروغ می‌گویند، معمولاً تلاش می‌کنند ارتباط چشمی مستقیم برقرار کنند.

عموم مردم بر این باور هستند که کسی که دروغ می‌گوید تلاش می‌کند ارتباط چشمی برقرار نکند. این حرف در مورد کودکانی که به بلوغ فکری کامل نرسیده‌اند درست است. اما یک انسان بالغ، در هنگام دروغ‌گویی ترجیح می‌دهد ارتباط چشمی دائمی برقرار کند تا مطمئن شود که دروغ‌های او را باور کرده‌اید و او می‌تواند به دروغ‌هایش ادامه دهد… (پل اکمن)

نشریه‌ی ‌Brain متعلق به دانشگاه آکسفورد در یکی از مقالات خود توضیح می‌دهد که «توانایی خیره شدن و ارتباط چشمی» یکی از قدیمی‌ترین توانمندی‌های مغز ماست که به دلیل نیاز تاریخی به آن (برای خیره شدن به شکار و تعقیب موقعیت آن) در یکی از قسمتهای قدیمی مغز (مخچه یا Cerebellum) شکل گرفته است. اگر بخواهیم از نگاه یک ورزشکار ماجرا را بررسی کنیم، می‌توان گفت این مخچه است که کمک می‌کند ما همزمان با دویدن،‌ یک شکار را شیء خاص را تعقیب کنیم (زمانی این کار با هدف تعقیب خرگوش انجام می‌شده و امروز با هدف تشخیص موقعیت توپ تنیس).

مذاکره، زبان بدن و ماجرای ارتباط چشمی

زمانی که ما به یک نقطه خیره می‌شویم و سرمان را برمی‌گردانیم، چشم به شکلی حرکت می‌کند که نقطه مورد نظر در مرکز حوزه دید ما باقی بماند.

یکی از دغدغه‌هایی که در دنیای دیجیتال امروز وجود دارد این است که ما به جای خیره شدن به چشم دیگران و پیگیری حرکات چشم و بدن آنها، به صفحات ثابت موبایل و مانیتورهای خود خیره می شویم (که کار بسیار ساده‌تری است) و نتیجه این می‌شود که پس از مدتی، مغز ما از لحاظ توانمندی حفظ ارتباط چشمی، ضعیف می‌شود.

بررسیها نشان می‌دهند که مهارت خیره شدن و حفظ ارتباط چشمی یک مهارت کاملاً فیزیکی است که مغز ما، با تمرین، در مورد آن توانمندتر می‌شود.

برای توسعه مهارت مذاکره پیشنهاد میکنیم سری به صفحه رادیو مذاکره در سایت محمدرضا شغبانعلی بزنید و فایل‌های صوتی رایگان آن را گوش بدهید.

لینک صفحه رادیو مذاکره

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: بهمن محمدی , محمد جهانیان , حسین گمار , کسری کفاشیان , مهران باقری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

29 نکته برای ارتباط چشمی – پیام و زبان حرکات چشم

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محسن نوری

  من فکر میکنم علم زبان بدن را بیش از اینکه برای تحلیل رفتار طرف مقابل بکار بگیریم باید برای اصلاح زبان بدن خودمان بکار بگیریم. تمرین ارتباط چشمی. تمرین با محبت دیدن. تمرین بروز احساسات از طریق زبان بدن (چه مثبت و چه منفی) می‌تواند ما را در مذاکره قوی تر کند. اما معمولا خیلی سخت است که در حین مذاکره و در گیر و دار امتیاز دادن و امتیاز گرفتن و تحلیل‌های متون و صحبت‌ها به زبان بدن هم توجه شود! آن هم با آن ضریب خطای بالایی که برای ما که تازه زبان بدن رو داریم یاد میگیریم وجود داره.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .