Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


HTML چیست و چه کاربردی دارد؟ تاریخچه HTML


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۹۴۳۰
از دوستان متممی که با مفهوم HTML و برنامه نویسی تحت وب آشنا هستند انتظار می‌رود: از سایر دوستان متممی انتظار می‌رود پس از پایان این درس:
 • با مفهوم Hypertext (هایپرتکست یا اَبَرمتن یا فرامتن) آشنا شوند و معنی این واژه را درک کنند.
 • نام‌های تد نلسون و بِرنِرز لی را به عنوان کسانی که ایده پردازی آنها سهم مهمی در فضای وب امروزی داشته، به خاطر بسپارند.
 • بدانند منظور از HTML چیست و HTML مخفف چه کلماتی است.
 • بتوانند برای کارهای ساده (در حد استخراج لینک یک عکس یا ویدئو یا فایل صوتی در حالت‌های ابتدایی) مستقیماً و مستقلاً اقدام کنند.
HTML چیست؟

به سختی می‌توان برای هر ایده‌، یک نقطه‌ی تولد و یک مبداء مشخص تعریف و تعیین کرد.

بسیاری از اختراعات و خلاقیت‌ها و کشفیاتی که ما امروز می‌شناسیم و به افراد مشخصی نسبت می‌دهید، قبل از آنها به شکل‌های مختلف (یا به شکل‌های ساده‌تر) توسط افراد دیگری کشف و ساخته و اختراع شده‌اند. اما نهایتاً یک نفر آخرین گام را برداشته و یا اینکه به علت قرار گرفتن در یک مکان و زمان مناسب، به عنوان مالک یا مبدع اصلی آن ایده شناخته شده است.

این حرف، اگر چه در بسیاری از حوزه‌ها مصداق دارد، اما فضای دیجیتال و اینترنت می‌تواند یکی از بهترین مثال‌هایش باشد.

به هر حال، همه‌ی این مقدمات را هم که بگوییم و بدانیم، Hypertext ایده‌ای است که آن را بیش از هر کس دیگر به تد نلسون نسبت می‌دهند.

کوین کلی (Kevin Kelly) در کتاب اجتناب ناپذیر (The Inevitable) اولین تجربه‌اش را در مواجهه با ایده‌ی هایپرتکست به این صورت بیان می‌کند:

تولد HTML

در سال ۱۹۸۹، تیم برنرز لی (Tim Berners-Lee) که یک فیزیک‌دان بود، یک زبان جدید برای نوشتن و علامت‌گذاری در هایپرتکست‌ها طراحی و پیشنهاد کرد. زبانی که او می‌گفت: می‌تواند در اینترنت مورد استفاده قرار گیرد (اگر تفاوت وب و اینترنت را به خاطر داشته باشید، الان برایتان درک این مسئله ساده است که اینترنت وجود داشته و هنوز وب اختراع نشده بوده).

برنرز لی، زبان پیشنهادی خودش را HTML نامید: HyperText Markup Language (زبان علامت‌گذاری ابرمتن‌).

این زبان به تدریج توسعه پیدا کرد و توانمندی‌های زیادی در آن گنجانده شد. اما ساختار امروزی آن هنوز هم با آنچه برنرز لی پیشنهاد کرد تفاوت چندانی ندارد.

مرورگر‌های وب (Web Browsers) در میان قابلیت‌های متعددشان، از این قابلیت مهم هم برخوردار هستند که می‌توانند زبان HTML را بفهمند.

همین درس متمم که الان شما در حال مشاهده‌ی آن هستید به زبان HTML برای مرورگر شما ارسال شده و مرورگر شما پس از خواندن و درک و تفسیر آن، صفحه‌ی درس را به شکلی ساده‌تر و تمیز‌تر به شما نمایش می‌دهد.

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌های سواد دیجیتال

دوست عزیز. دسترسی کامل مجموعه درس‌های سواد دیجیتال برای اعضای ویژه‌ی متمم در نظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۷۴ عدد

  دانشجویان این درس: ۶۷۴۱ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۳۷۷۰ مورد

 البته با عضویت ویژه، به مجموعه درس‌های بسیار بیشتری به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنید:

 فهرست درس‌های متمم

البته اگر به تسلط بر تکنولوژی و سواد دیجیتال علاقه دارید، احتمالاً مطالعه‌ی مباحث زیر برایتان در اولویت خواهد بود:

  آموزش CRMاتوماسیون بازاریابی

  استراتژی محتوا | آموزش بازاریابی محتوا | دیجیتال مارکتینگ

  آموزش سئو | ایمیل مارکتینگ | شبکه های اجتماعی

  شبکه های اجتماعی | تولید محتوا

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تمرین درس HTML چیست (روی دسکتاپ یا لپ‌تاپ انجام شود. روی موبایل کمی سخت‌تر است)

۱- ما در درس معرفی دیوید اتنبرو (مستندساز)، لینک دانلود فیلم را به شما نشان نداده‌ایم. به آنجا سر بزنید. Page Source را باز کنید. کمی بگردید و ببینید می‌توانید آدرس اصلی فیلم را پیدا کنید و آن را دانلود کنید؟ (اگر حوصله ندارید و می‌خواهید سریع‌تر عمل کنید و در HTML آن صفحه گم نشوید، یکی دو کلمه‌ی پایانی متن را به خاطر بسپارید و وقتی Page Source را می‌بینید با زدن Ctrl +F آن کلمات را جستجو کنید. قاعدتاً لینک فیلم‌ هم باید همان نزدیک‌ها باشد. (راهنمایی بیشتر: پسوند فایل mp4 است).

۲- سایت بهترین پاسخ متن‌های ساده‌تری دارد. یکی دو مورد از مطالبش را باز کنید و Page Source را ببینید و سعی کنید معنی بعضی عبارات را در کد HTML حدس بزنید.

۳- دست‌تان که به بهترین پاسخ راه افتاد، بعضی درس‌های متمم را باز کنید و کد HTML آنها را ببینید.

چیزهایی که برایتان جالب بود را برای ما هم بنویسید.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سواد دیجیتال به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سواد دیجیتال
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۶۳ نظر برای HTML چیست و چه کاربردی دارد؟ تاریخچه HTML

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : طاهره خباری

  من سواد دیجیتال بسیار ضعیفی دارم ولی همیشه اینکه بدانم تگ‌ها چه کاربردی دارند و در چه مواردی از آنها استفاده می‌شود، همیشه برای من جذابیت داشته و کنجکاو بوده‌ام در موارد ساده و کاربردی که می‌توانستم تگ‌ها را به‌کار ببرم، روش استفاده از آنها را یاد بگیرم.

  یادم می‌‌آید خیلی وقت پیش در روزنوشته‌ها می‌دیدم که تعدادی از دوستان به راحتی می‌توانند نوشته‌های مورد نظرشان را هایپرلینک کنند، در حالی که برای کامنت‌گذاری چنین ابزاری وجود نداشت.

  آن موقع کمی جستجو کردم تا به تگ <a href="link">name</a> رسیدم. به جای link آدرس مورد نظرم را می‌گذاشتم و به جای name، متنی که می‌خواستم به آدرس مورد نظرم لینک شود، می‌نوشتم.

  اما راستش زیاد به ساختار و فلسفه آن هم دقت نکردم. فقط این تگ را همراه با تگ بولد کردن و چند تگ دیگر، در یک فایل Text ذخیره کردم و هر موقع که به آنها نیاز دارم از آنها استفاده می‌کنم.

  اکثر اوقات هم که بخواهم از درست بودن تگ مورد استفاده‌ام مطمئن شوم از سایت 1code استفاده می‌کنم.
  ولی الان در جستجو میان تگ‌های صفحات متمم دیدم که عنوان درس درون تگ <title> قرار داشت و تگ <center> هم برای وسط چین کردن بعضی از نوشته‌ها استفاده شده بود.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .