Menu


پرورش استعدادها – آیا من آینده نگر هستم؟


آیا من آینده نگر هستم؟

دوست عزیز سلام.

درس‌های مرتبط با استعدادیابی (هم استعدادیابی مقدماتی و هم مجموعه درس‌های #پرورش استعدادها) برای کاربران متمم طراحی شده و برای شما به صورت کامل نمایش داده نمی‌شود.

در صورتی که کاربر متمم هستید، لطفاً‌ برای مشاهده‌ی محتوای این درس، ابتدا با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود، وارد شوید و اگر کاربر متمم نیستید، می‌توانید به سادگی با تعیین نام کاربری و رمز عبور، به جمع کاربران متمم بپیوندید. عضویت متمم به عنوان کاربر آزاد، هیچ هزینه‌ای ندارد و صرفاً چند ثانیه از وقت شما را می‌گیرد:

ما همچنان در درس پرورش استعدادها، در حال تکمیل دفترچه یادداشت خود هستیم و در این مسیر، به بهانه‌ی تکمیل این دفترچه، در مورد موضوعات مختلف صحبت می‌کنیم.

با این سوال شروع کردیم که داشته های من چیست و قرار شد در ادامه، بعضی از داشته‌هایی که ممکن بود از قلم افتاده باشند، یا لازم بود که در موردشان بیشتر فکر کنیم را به صورت جداگانه و مستقل، مورد بحث قرار دهیم. از آغازگر بودن شروع کردیم و در این درس به آینده نگر بودن می‌پردازیم.

آیا من در آینده نگری استعداد دارم؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: کاوه تمیجی , پرویز احمدزاده , مریم السادت جوادى , حسین اسدسنگابی , احمدرضا محمدی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مفاهیم پرورش استعدادها به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مفاهیم پرورش استعدادها
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

136 نکته برای پرورش استعدادها – آیا من آینده نگر هستم؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد

  سوال (۱) فکر میکنم گاهی نشانه هایی از این استعداد رو در خودم مشاهده میکنم. مثلا از بعضی تصویرپردازی ها در مورد آینده لذت می برم. یا گاهی مواردی را برای آینده (آینده ی نزدیک البته، نه خیلی دور) برای خودم یا دیگران پیش بینی کرده بودم، که با مشابهت زیادی، به واقعیت پیوسته. یا اینکه در مورد تغییرات آینده در موارد زیادی بوده که آمادگی و قدرت پذیرش بیشتری نسبت به اطرافیانم داشتم.
  اگر بخوام مثالی بزنم: مثلاً من و دوستانم، در اون روزها و ساعتهایی که به باشگاه میریم، مربی خودمون رو داریم که حرفه ای و دوست داشتنیه کارش. گاهی شده که مربی خودمون نتونسته در اون ساعت بیاد، مثلا میخواسته بره مسافرت یا به هرحال کاری براش پیش اومده بوده و نیومده. و مربی دیگری  در اون زمان هدایت کلاس رو در دست میگیره. بعد میبینم که خیلی از بچه ها یکدفعه حالشون گرفته میشه و تصمیم میگیرن که نمونن و لباس میپوشن که برن خونه. اما من با اینکه کمی حالم گرفته شده که مربی خودمون نیومده، اما میمونم و با اون مربی که موقتا در اون ساعت جایگزین مربی خودمون شده کار میکنم و سعی می کنم از اون ساعت استفاده کنم وحتی لذت ببرم. یعنی هر بار اگه احتمال بدم جلسه ی بعد، مربی خودمون به دلایلی نمیاد و کس دیگری به جاش کار میکنه، پذیرشم نسبت به برخی دوستانم بیشتره. (اگر چه امیدوارم این موارد به حداقل برسه:) ...)
  سوال (2)
  -- به نظر من صفاتی مانند صفات زیر می‌توانند مسیر پرورش این استعداد را تسهیل کنند:
  * خوش بین بودن
  * نگاه به جلو داشتن ("نگاه به آینده یا Foresight به معنای اینکه یک نفر،‌ صرفاً جلوی پای خودش را می‌بیند یا نقاط دورتر را هم نگاه می‌کند؟"
  * نگاه و تفکر ژرف و عمیق داشتن به اتفاقات و رویدادهایی که در پیرامون ما روی میده
  * تصویرپردازی کردن و مهارت در تجسم خلاق
  * کاوشگر و جستجو گر بودن
  * چشم و گوش تیز داشتن
  -- و صفاتی مانند صفات زیر می‌توانند مانع آن شوند:
  * تعصب ها
  * چسبیدن به یک سلیقه و باور و تفکر غیرقابل تغییر
  * انعطاف پذیر نبودن
  * منفی نگر بودن
  * ریسک نکردن
  * دید بلند مدت نداشتن
  * عدم علاقه به مطالعه
  * کنجکاو نبودن
  سوال (۳) فکر میکنم افردی که از این استعداد بهره مند هسند در شغلهایی که به نوعی با ماجراجویی ها یا با گسترده تر دیدن جهان و رویدادهای اون، مرتبط هست، موفق تر باشن. مثلا فضانوردها، خبرنگارها، نویسنده ها، داستان نویس ها...
  و فکر میکنم شغل های ثابت، روتین، تکراری، میتونن این استعداد رو سرکوب کنن. مثلا ماشین نویسی
  سوال (۴) گام بسیار کوچکی که من در راستای مجال دادن به این استعداد می خوام در هفت روز آینده بردارم، مطالعه ی روزانه مطالب این سایت هست:
  News of Future
  * راستی، وقتی این درس خوب رو میخوندم یاد این متن زیبا از فیلم قدرت بینش افتادم که خیلی دوستش دارم و فکر میکنم به این بحثها بی ارتباط نباشه:
  "بینش (به آینده) بی عمل، صرفا یک رویا است.
  عمل بی بینش، صرفا وقت گذرانی است.
  بینش به همراه عمل است که می تواند دنیا را دگرگون کند.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .