Menu


دقیق ترین تعریف از استراتژی محتوا چیست؟


استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا برای دوستان متمم، واژه‌ی تازه‌ای نیست. تاکنون به اندازه کافی مطالب عمومی در حوزه مدیریت محتوا مطرح کرده‌ایم. زمانی گفتیم که «عصر محتوا» ایستگاهی جدید برای قطار توسعه است . از این به بعد به شکلی دقیق‌تر به بحث استراتژی محتوا می‌پردازیم. در این نوشته به طور خاص، صرفاً تعاریفی را که صاحب‌نظران در این حوزه مطرح کرده‌اند بررسی می‌کنیم.

از حدود سال ۱۹۹۰، اصطلاح «استراتژی محتوا» به صورت جدی رواج یافته است. راشل لاوینگر در کتاب «استراتژی محتوا: فلسفه اطلاعات»، بحث استراتژی محتوا را به نوعی، یک طراحی خلاقانه برای معماری اطلاعات می‌داند. به شکلی که ساختمانی زیبا و جذاب و کاربردی، از محتوای قابل استفاده و در دسترس بنا شود. نخستین و ساده‌ترین تعریف‌های استراتژی محتوا، این حوزه را به فضای وب محدود دیدند.

روبرت اشتریبلی، استراتژی محتوا را کشف و جمع آوری، ایده پردازی، اجرا و نگهداری همه انواع اطلاعات دیجیتال (شامل لینک، برچسب، ویدئو و …) می‌داند. مارک اوبراین، در کتاب «وبسایتی که کار می‌کند [یا شاید بهتر باشد ترجمه کنیم: وبسایتی که به درد می‌خورد!]» استراتژی محتوا را تا این حد ساده و فنی تعریف می‌کند: داشتن برنامه برای اضافه کردن محتوای تخصصی منحصر به فرد و قابل فهرست شدن در موتورهای جستجو به صورت منظم.

کریستنا هالورسون که از مطرح‌ترین افراد در حوزه استراتژی محتوا است، استراتژی محتوا را چنین تعریف کرده است:

برنامه ریزی برای تولید، تحویل (رساندن به دست مخاطب) و مدیریت محتوای مفید و کاربردی.

تعریف استراتژی محتوا از نظر کریستینا هالورسون

مارگوت بلومشتاین که شرکت او را در قسمت سایت‌های آموزنده در حوزه‌ی استراتژی محتوا معرفی کردیم، تعریف مشابهی دارد که کمی کامل‌تر از تعریف هالوورسون است:

استراتژی محتوا قرار است محتوای مناسب و مفید و کاربردی متناسب با «یک تجربه خاص» را تولید و گردآوری کرده و آنها را تحویل مخاطب داده و مدیریت کند.

نکته‌ای که بلومشتاین روی آن تاکید دارد بحث «توجه به فضا و تجربه» است. اینکه محتوا برای چه فضایی و چه برندی و چه مخاطبی تولید می‌شود و نهایتاً قرار است چه تجربه‌ای برای او ایجاد کند. حتی در یک پلتفرم مشخص هم، تجربه‌های مختلفی را می‌توان ایجاد کرد. ممکن است در یک صفحه فیس بوک،‌ من و شما بخندیم و لذت ببریم. اما با ورود به صفحه‌ی دیگری در همین شبکه اجتماعی، احساس کنیم وارد یک محیط آموزشی شده‌ایم.

مایکل برنر از شرکت SAP، همین فضا را با ادبیات متفاوتی تعریف کرده است:

استراتژی محتوا، تعریفی کاملاً متفاوت از روش سنتی بازاریابی است که در آن، با ایجاد و مدیریت منابع مناسب، جریانی پیوسته از محتوا همسو با نیازهای خریدار در کلیه مراحل خرید، به او ارائه می‌شود.

شاید تاکید بر تعریف راهل بیلی هم اینجا مفید باشد. او به ما یادآوری می‌کند که استراتژی محتوا، نه ربطی به فضای وب دارد و نه هیچ کار تکنیکال و فنی دیگر. بلکه الگویی برای مدیریت و فکر کردن است و متخصصان اجرایی چه در وب و چه در سایر رسانه‌های ارتباطی، عملاً مجری استراتژی محتوا هستند:

در بحث مدیریت محتوا، وقتی از استراتژی محتوا حرف می‌زنیم،‌ با قسمت برنامه‌ ریزی آن کار داریم. محتوا باید در تمام طول عمر خود مدیریت شود. همچنین باید دائماً با هدف‌های کسب و کار و تحلیل‌های مرتبط با آن،‌ همسو شود. استراتژی محتوا در مورد تمام مراحل مرتبط به زندگی یک محتوا نظر می‌دهد و بر روی آن تاثیر دارد. ایده‌های اولیه آن، تولید و توسعه آن، ارائه آن،‌ ارزیابی آن و در نهایت حذف و کنار گذاشتن آن. استراتژی محتوا مشخصاً هم ارز جنبه‌های اجرای فنی آن نیست.

ما در متمم، ضمن توجه به تمام تعاریف بالا، نگرش مایکل برنر که به صورت مختصر در فوربس مطرح می‌کند  را از فضای فنی دورتر و به فضای استراتژی کسب و کار نزدیک‌تر دیدیم:

مدیریت محتوا، یک مدل ذهنی، فرهنگ و رهیافت است که بر اساس آن، تلاش می‌شود اطلاعاتی که مشتری نیاز دارد در همه‌ی محل‌هایی که او به دنبال آنها می‌گردد و در کلیه‌ی مراحل خرید، در اختیار او قرار گیرد. این شیوه، یک نوع نگرش استراتژیک برای مدیریت محتوا به عنوان یک دارایی است و بر اساس آن، مدیریت به شیوه‌ای اعمال می‌شود که نرخ بازگشت سرمایه آن به صورت عددی،  قابل سنجش باشد.

البته، این تعریف هم جنبه‌های دیگری را نادیده گرفته است. به عنوان مثال، زمانی که یک شخص مشهور،‌ به استراتژی محتوا به عنوان ابزاری برای برندسازی نگاه می‌کند.

دوستان عزیز متمم

لطفاً اگر تعاریف دقیق و مناسب دیگری از حوزه استراتژی محتوا،‌ از بزرگان این حوزه در جهان دیده‌اید که در فهرست فوق ذکر نشده،‌ با ذکر منبع در قسمت پایین این نوشته برای ما نقل کنید تا به متن فوق افزوده شود.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: شهرزاد پاک گوهر , فاطمه باقریان , حسام مالمیر , محمد صداقت , سینا نفیسی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استراتژی محتوا
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

50 نکته برای دقیق ترین تعریف از استراتژی محتوا چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  محمد عزیز.
  احتمالاً می‌دونی که من و تو هم‌رشته‌ایم. من هم در کارشناسی مکانیک خوانده ام.

  شاید برای تو جالب باشه که من، اولین بار قبل از اینکه هنوز این اسامی رواج پیدا کنه، مصداق‌های استراتژی محتوا رو در صنایع غیرمرتبط با IT دیدم.

  دو مورد رو خیلی خوب یادم هست.
  یکی SKF از تولیدکنندگان بزرگ بلبرینگ و رولبرینگ در جهان که SKF Handbook رو چاپ می‌کنه و با قیمت پایین و به نوعی سوبسیدی عرضه می‌کنه و اکثر کسانی که در نقاط مختلف جهان، درس طراحی اجزا ماشین می‌خونند، از دوران دانشگاه یاد می‌گیرند که ضرایب دینامیکی واستاتیکی بلبرینگ‌ها رو چگونه از جدول‌های هندبوک SKF در بیارن.
  FAG به عنوان رقیب SKF و حتی شرکت‌هایی که من بعداً باهاشون کار کردم (مثل KRW) خیلی ضعیف‌تر نیستند. اما حضور SKF در فضای محتوا چنان جدی است که با وجود بودجه‌ی کمتر از لحاظ عددی، تاثیرگذاری بسیار بیشتری رو تجربه می‌کنه.

  مورد دوم هم در صنعت تعمیر و نگهداری ماشین‌های ریلی تجربه کردم. مثلاً دو تکنولوژی برای سنگ زنی ریل‌های راه‌آهن وجود داره. یکی رفت و برگشتی و دیگری دورانی.
  چنین دستگاهی نه تنها سالی یک بار فروش نمیره،‌ بلکه در هر ده سال حداکثر یک مورد فروش می‌ره.
  جالب اینجاست که شرکتی که ما باهاش کار می‌کردیم، از ما می‌خواست که طی چند سال، اونقدر مقاله و مطلب و تحلیل و محتوا در این زمینه تولید کنیم که هر کسی هر جایی در مورد سنگ زنی می‌خونه، اونقدر با روش مورد استفاده شرکت ما آشنا باشه که به گزینه دیگری فکر نکنه یا گزینه دیگر رو هم ارز و هم اندازه‌ی ما نبینه.
  شبیه همین نوع از تولید محتوا رو در رقابت بین بویینگ و ارباس هم می‌شود دید.
  یا شرکت‌های فعال در حوزه هیدرولیک مثل Rexroth و Denision
  یا حوزه پنوماتیک مثل Festo
  و یا حوزه اتوماسیون و کارهایی که Siemens و رقیبانش نه فقط در مورد محصولات عمومی، بلکه در مورد محصول خاص تیراژ پایین‌شون با دقت انجام می‌دهند.
  چند سال طول کشید تا من دیدم ظاهراًٍ اصل تمرکز دنیا در حوزه استراتژی محتوا در فضای IT است.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .