Menu


فهرست شرح شغل و شرایط احراز شغل – قسمت اول


تنظیم شرح شغل و شرط وظایف شغل و شرایط احراز شغل

پس از بحث‌هایی که در مورد تجزیه و تحلیل شغل داشتیم و همینطور مطالبی که درباره‌ی شایستگی و شایستگی‌های کلیدی در سازمان مطرح شد، الان دیگر زمان آن رسیده است که به فهرست شرح شغل و شرایط احراز شغل فکر کنیم و در مورد آن صحبت کنیم.

اگر تجزیه و تحلیل شغل را درست و دقیق انجام داده باشیم و از طرف دیگر توانمندی‌ها و شایستگی‌های مورد نیاز برای یک شغل را به درستی تشخیص داده باشیم، عملاً تنظیم فهرست شرح شغل و شرایط احراز شغل، به سادگی تهیه یک گزارش خواهد بود.

البته گزارشی بسیار مهم که می‌تواند مبنای استخدام، برگزاری جلسات مصاحبه شغلی، ارزیابی عملکرد همکاران، برنامه ریزی برای آموزش، تهیه و تنظیم فهرست پاداش‌ها و پرداخت‌ها و حتی سیاست‌گذاری برای تعدیل و حذف نیروها قرار بگیرد.

اطلاعات حاصل از تجزیه و تحلیل شغل را نهایتاً می‌توان به دو دسته تقسیم کرده و در قالب یک گزارش ارائه کرد:

شرح وظایف شغلی و شرایط احراز شغلاطلاعات مربوط به شرح شغل و فهرست وظایف شغلی یا Job Description: اجرای موفق و اثربخش این شغل شامل چه مواردی است؟ کسی که در این شغل کار می‌کند به چه کسی پاسخ‌گوست؟ به طور کلی، مستقل از ویژگی‌های فرد شاغل، چه توضیحاتی در مورد این شغل وجود دارد؟ در این گزارش باید دقیقاً فعالیت‌های مربوط به این شغل، مشخص شده باشد. همچنین اینکه این شغل چه وظایفی را شامل می‌شود و چه مسئولیت‌هایی بر عهده‌ این شغل است.

اگر تفاوت دقیق مفاهیم: مسئولیت، وظایف و فعالیت‌ها را به خاطر ندارید، می‌توانید به درسی که در همین زمینه تحت عنوان تجزیه و تحلیل شغل ارائه شد، مراجعه کنید.

شرح وظایف شغلی و شرایط احراز شغلاطلاعات مربوط به ویژگی‌های فردی که می‌خواهد در این شغل مشغول به کار شود یا Job Specification: این اطلاعات که به آن شرایط احراز شغل هم می‌گویند، شامل همه‌ بحث‌هایی است که به نوعی به فرد شاغل باز می‌گردد. چه توانمندی‌هایی برای این شغل نیاز است. چه نوع و چه میزان دانش و تخصص می‌تواند به برآورده شدن نیازهای این شغل کمک کند. آیا مهم است که فرد شاغل در این موقعیت، زن باشد یا مرد؟ آیا محدوده‌ی سنی مشخصی برای احراز این شغل وجود دارد؟ آیا توانایی فیزیکی خاصی برای انجام درست وظایف و مسئولیت‌های این شغل مورد نیاز است؟ همه‌ی اینها در نهایت تحت عنوان شرایط احراز شغل، طبقه بندی و گزارش می‌شوند.

در تنظیم فهرست شرح شغل باید حتما به کارکرد نهایی آنها توجه داشته باشیم. فهرست شرح شغل با هدف شفاف‌سازی حیطه وظایف و فعالیت‌ها و مسئولیت‌ها تنظیم می‌شود. همچنین قرار است این فهرست‌ها کمک کنند تا همکاران سازمان ساده‌تر و دقیق‌تر ارزیابی شوند. چه در طی مصاحبه شغلی و استخدام و بدو ورود سازمان و چه در دوران همکاری و ترک سازمان

متاسفانه فرم‌های فرم های شرح شغل متعددی را می‌توان یافت که دامنه اختیارات و یا حدود وظایف یک شغل در آن مشخص شده اما در رده های مختلف همان شغل، تفکیک روشن و معینی وجود ندارد.

به عنوان مثال کارشناس ۳ اداره اجرای آموزش و کارشناس ۱ در تببین شرح شغل، تفاوت روشنی با هم ندارند. اگرچه ممکن است در مورد برخی نیازها و مزایا مانند تعریف دوره های آموزشی یا دسترسی به آنها، بسته به سنوات شرایط متفاوتی برای کارشناس رتبه بالاتر در نظر گرفته شود، اما در انجام وظیفه این تفکیک روشن نیست. ضمن آنکه گاه در تعاریف وظایف موازی با همپوشانی جدی دیده می‌شود.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست
  contributors-icon ابن متن با مشارکت م وحید تنظیم شده است.
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    امیرعلی نوری ، نیما اقوامی آملی | Nima Aghvami Amoli ، محمد حسین قاسمی ، علی مسعودی ، معصومه شیخ مرادی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت منابع انسانی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت منابع انسانی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

11 نکته برای فهرست شرح شغل و شرایط احراز شغل – قسمت اول

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : م وحیدنیا

  با درود
  متاسفانه فرم‌های فرم های شرح شغل متعددی را می‌توان یافت که دامنه اختیارات و یا حدود وظایف یک شغل در آن مشخص شده اما در رده های مختلف همان شغل، تفکیک روشن و معینی وجود ندارد.

  به عنوان مثال کارشناس ۳ اداره اجرای آموزش و کارشناس ۱ در تببین شرح شغل، تفاوت روشنی با هم ندارند. اگرچه ممکن است در مورد برخی نیازها و مزایا مانند تعریف دوره های آموزشی یا دسترسی به آنها، بسته به سنوات شرایط متفاوتی برای کارشناس رتبه بالاتر در نظر گرفته شود، اما در انجام وظیفه این تفکیک روشن نیست. ضمن آنکه گاه در تعاریف وظایف موازی با همپوشانی جدی دیده می‌شود. بنابر این نقش کارشناس خبره در تعریف شغل و ویژگی های شاغل مورد تاکید است.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .