Menu


سوال کلیدی خریدن یا ساختن


تفکر استراتژیک و سوال کلاسیک خریدن یا ساختن

سوال Make or Buy (خریدن یا ساختن) یکی از سوال‌های کلیدی در زمینه‌ی استراتژی است و کسانی که تفکر استراتژیک بر ذهن و تحلیل آنها حاکم است، بارها این پرسش‌ را در شرایط مختلف و قبل از اتخاذ تصمیم‌های مهم از خود می‌پرسند.

حتی اگر اصطلاح Make or Buy را نخوانده و نشنیده باشید، حتماً مفهوم آن را بارها تجربه کرده‌اید.

اجازه بدهید با طرح چند پرسش که تقریباً از ساده به سخت مرتب شده‌اند، این مفهوم را مرور کنیم:

آیا بهتر است غذایی را که هر روز ظهر در محل کار میل می‌کنید، خودتان درست کنید و از خانه ببرید یا این‌که‌ آن را از رستوران نزدیک شرکت بخرید؟

 آیا بهتر است پروژه فارغ التحصیلی خود را،‌ خودتان بنویسید یا این‌که آن را از کس دیگری که شغلش نوشتن پروژه‌های فارغ‌التحصیلی است بخرید؟

 آیا یک رستوران، باید ماست و خیار و سالاد و دسر و مخلفات را هم خودش تولید کند یا بهتر است آنها را از جای دیگری بخرد و خود بر روی تهیه غذا متمرکز شود؟

 آیا بهتر است یک شرکت تولیدکننده گز در اصفهان، بسته بندی گزها را هم خودش تولید کند یا این‌که آنها را از شرکت دیگری بخرد؟

 آیا بهتر است یک خودروساز، صندلی خودرو را هم در داخل مجموعه خود تولید کند یا این‌که آنها را از شرکت دیگری خریداری نماید؟

 آیا بهتر است سامسونگ یا اپل؛ صفحه نمایش گوشی‌هایشان را خودشان بسازند یا آن‌ها را از شرکت دیگری خریداری کنند؟

 آیا بهتر است به عنوان یک کشور، خودروی مورد نیاز خودمان را بسازیم یا آن را از کشور دیگری خریداری کنیم؟

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان تفکر استراتژیک مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مدل ذهنی | تفکر سیستمی

  تصمیم گیری | مدیریت در شرایط ابهام

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تمرین و مشارکت در بحث

یکی از سوالهای Make or Buy را که در زندگی شخصی مصداق دارند مطرح کنید و توضیح بدهید که بر اساس چه فاکتورهایی می‌توان در مورد آن تصمیم گرفت.

یکی از سوالهای Make or Buy را که در محیط کار خود یا در شرکتهای دیگر یا در برندهای بین‌المللی مشاهده می‌کنید را انتخاب کرده و تحلیل کنید. آیا آن تصمیم را درست می‌دانید یا خیر؟ بر اساس چه مواردی چنین تصمیمی را تحلیل می‌کنید؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محمدحسین بیک پور , محمدنوری , مهدی کیوانی , محمود شیرازی , مهدی بابایی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری تفکر استراتژیک به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه تفکر استراتژیک
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

101 نکته برای سوال کلیدی خریدن یا ساختن

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سعید عباسپور

  در حوزه شخصی و در خانواده یکی از دغدغه‌های بسازم یا بخرم مساله پختن غذاهای فست‌فود و شیرینی‌جات است.
  1- اگر بسازیم نیازمند هزینه ثابت عملیاتی (فر و لوازم آشپزی و قنادی) است البته استهلاک خیلی پایینی وجود داره و سرمایه‌گذاری مطلوبی به نظر میرسه. از لحاظ هزینه متغیرعملیاتی (مواد اولیه) فقط در برخی موارد ساختن در خانه مقرون به صرفه نیست اما عموما بسیار ارزانتر از بازار است در غالب موارد با اختلاف زیاد حدود 50درصدی مواجهیم (یک پیتزا با بیشترین و مرغوبترین مواد مصرفی در خانه حداکثر 10-12هزار تومن هزینه‌ متغیر دارد که با کیفیت مشابه در بازار کمتر از 20-25هزار تومن نیست و یا یک کیلو زولبیا که در خانه تهیه بشه حدود 5-6 هزار تومن هزینه داره درصورتی که قیمت زولبیا بامیه مشخصه!)
  2- اگر بسازیم زمان و انرژی بالایی از فرد گرفته میشه که میتونه برای اهداف دیگه نظیر مطالعه یا توسعه زمانش رو صرف کنه اما اگر بخریم زمان برای فرد تامین میشه.

  3- اگر بسازیم خروجی بسیار بسیار سالمتر و بهینه‌تر تهیه میشود درصورتی که مواد غذایی آماده‌شده در بازار حتی با فرض اینکه از مواد اولیه مرغوب هم استفاده کنند ، عموما پر نمک پر شکر و پر روغن هستند که بهیچ عنوان مناسب نیستند. (تجربه شخصی آشپزی و قنادی همسرم در منزل اینه که تمام موارد نامطلوب نظیر روغن و شکر و نمک که در دستورات تهیه وجود داره رو عملا به یک سوم و گاها به یک چهارم مورد استفاده بازار و در برخی موارد حتی در حد صفر کاهش داده در صورتیکه در بازار بدلیل نوع ذائقه عموم خیلی بیشتر از دستورات استاندارد هم استفاده میکنند) که در کنار همه این موارد مساله بسیار مهم بهداشت هم وجود داره که حتی در بهترین و متجملترین رستورانها هم بهداشت 100درصد نیست و عملا مساله بهداشت در صنعت در بهترین حالت! تابع استاندارد هست و نباید فراموش کرد که استاندارد به معنی مطلوب نیست بلکه به معنی حداقلهای مورد استفاده است

  4-بنا به علاقه فردی ، اگر بسازیم به نوعی تفریح هم محسوب میشه و اگر بخریم خلاقیت و حس خلق اثر از دست میره.

   
  در حوزه کسب و کار مساله ای که در برخی فروشگاههای خرد در بازار مشاهده میشه اینه که گاها افراد برای ساختن دکوراسیون و تعمیرات فروشگاه حاضر نیستند کمی هزینه کنند و از افراد و شرکتهای متخصص کمک بگیرند و در مقابل اقدام به خرید تجهیزات فنی میکنند و کار تعمیرات رو شخصا انجام میدند.
  1- این کار باعث بالا رفتن هزینه متغیر عملیاتی (مواد اولیه نظیر آهن و چوب) میشه بدلیل اینکه افراد از تخصص کافی برخوردار نیستند و اقدام به اختراع چرخ از اول میکنند! و میزان هدررفت منابع زیاده و گذشته از اون ، هزینه ثابت عملیات سنگینی را به فرد و کسب و کار متحمل میکنند که علیرقم اینکه این دارایی استهلاک غیرمستقیم داره (بدلیل استفاده موردی و غیراصولی) اما هیچ استفاده جامعی برای کسب و کار نداره و عملا نقطه سربه سر خیلی طولانی مدتی هم داره و با در نظر گرفتن ارزش زمانی پول ، بودجه‌ای که فرد برای هزینه های ثابت عملیاتی در نظر میگیره و با توجه به عدم استفاده اونها همواره در طول زمان موجب خسارت پولی قرار میگیره.
  2-ساختن تجربه و لذت شخصی و حس خلق اثر رو هم بهمراه داره و نیازی نیست به افراد مختلف مراجعه بشه
  3-ساختن در لحظه اول و روی کاغذ کم هزینه تره (البته با صرفه نظر کردن از هزینه ثابت عملیاتی که معمولا برای ارضای حس شخصی و علاقه به ابزار خریداری میشند و براحتی از روی کاغذ آوردن این هزینه صرف نظر میکنند!) اما درمجموع پروژه‌ای رو که میشه در دو سه هفته تحویل داد رو گاها تا 2-3 ماه زمان میبره که این زمان بزرگترین ضرر رو به کسب و کار تحمیل میکنه و عملا کسب و کار برای هر روز تعطیل بودن متحمل عدم فروش و عدم سود میشه.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .