Menu


تعریف شایستگی و کاربرد آن در مدیریت منابع انسانی – درس ۲


تعریف شایستگی در مدیریت منابع انسانی

همانطور که در درس قبل درباره‌ی تعریف شایستگی توضیح دادیم، طبقه بندی واحد و یک مدل یکسان در مورد تعریف شایستگی وجود ندارد. اگر چه تعدد مدلها به هیچ وجه ارزش این نگرش را کاهش نمی‌دهد. چون همه‌ی این مدلها به هر حال از زوایای مختلفی به یک مفهوم واحد توجه می‌کنند. به هر حال هر مدلی از تعریف شایستگی‌ها در نهایت باید بتواند در دو حوزه‌ی زیر به مدیر منابع انسانی کمک کند:

ارزیابی و آموزش و توسعه منابع انسانی از جمله:  ارزیابی نیروی انسانی جدیدی که قرار است به سازمان ملحق شود، برنامه ریزی برای آموزش و توسعه نیروی انسانی،  ارزیابی عملکرد منابع انسانی و لحاظ کردن شایستگی‌ها در مکانیزم جبران خدمت و پاداش کارکنان.

ترویج الگوهای ارزش سازمانی: به هر حال، هر سازمانی ارزش‌هایی دارد که به عنوان یکی از ریشه‌های استراتژی سازمان مورد توجه قرار می‌گیرند (در بررسی و مرور کتاب ساختن برای ماندن، درباره ارزش‌ها و نقش آنها در استراتژی سازمان حرف زدیم). یکی از بهترین جاهایی که می توان ارزش‌ها را از طریق آنها تزریق و تعیین کرد، شایستگی‌هایی است که برای کارکنان سازمان تعیین می‌شود.

بنابراین به جای توجه به اختلاف نظر‌های جزیی و کم اثر در تعاریف، می‌کوشیم با استفاده از مفهوم شایستگی، آن را در دو حوزه‌ی بالا به کار بگیریم. یکی از رایج ترین – و شاید کلاسیک‌ترین- طبقه بندی‌ها در حوزه‌ی شایستگی، این است که شایستگی‌ها را در سه حوزه‌ی دانش، مهارت و توانایی بررسی می‌کنند. چون نام این سه حوزه با حروف K و S و A آغاز می‌شود، مخفف آنها یعنی KSA را هم زیاد می‌شنویم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

در صورتی که تمایل داشته باشید با مفهوم شایستگی بیشتر آشنا شوید، می‌توانید مقاله آقای مجید مشهودی را در این زمینه بخوانید. این مقاله در ماهنامه تدبیر وابسته به سازمان مدیریت صنعتی، منتشر شده است.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    رضا رضایی ، ساناز موسوی ، معصومه شیخ مرادی ، ابوالفضل کاکائی ، ملیحه ملکی آزاد

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت منابع انسانی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت منابع انسانی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

11 نکته برای تعریف شایستگی و کاربرد آن در مدیریت منابع انسانی – درس ۲

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : حامد

  بحث شرح شغل، هر چند در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته و کمتر مستند شده، اما در جوامع دیگه به صورت مفصل روی اون کار شده و حتی هندبوک هم براش تنظیم شده.
  یکی از منابعی که میتونه به مدیران منابع انسانی در ایران برای شفاف سازی هر شغلی خیلی کمک کنه onetonline.org هست که به صورت مفصل به شرح لیست بلندبالایی از مشاغل مختلف پرداخته.
  در مورد هر شغل
  وظایف شامل اصلی و غیر اصلی و میزان اهمیت هر وظیفه در اجرای بهینه شغل،
  ابزارها و تکنولوژی ها شغل،
  دانش و مهارت و توانایی لازم واهمیت هر کدام در انجام شغل،
  فعالیت های شغلی،
  محتوای شغلی،
  استایل شغلی،
  ارزشهای شغلی و ...

  رو مورد بررسی و تحلیل قرارداده. هرچند این منبع بر اساس مشخصات فضای کار آمریکا شکل گرفته ولی می تونه منبع خیلی خوبی برای ایده گرفتن باشه و اگه حتی در وسع کسی یا سازمانی باشه که نسخه ایرانی رو تهیه کنه بی شک گام بلندی برای ارتقای بهره وری نیروی انسانی و هدایت آموزشهای هدف دار در زمینه مهارت و دانش برداشته

  یه چیز خیلی جالب هم در مورد این سایت، نگاهی هست که نسبت به آینده این شغل داره که می گه آیا آینده درخشانی برای این شغل وجود داره یا نه

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .