Menu


تعریف بودجه ریزی چیست؟ کجا به برنامه ریزی نیاز دارم و کجا به بودجه ریزی؟


تفاوت برنامه ریزی و بودجه ریزی و تعریف بودجه ریزی

تعریف بودجه و بودجه ریزی و تفاوت آن با برنامه ریزی می‌تواند در حوزه‌های متفاوت، بسیار متنوع باشد.

اصطلاحاتی مانند برنامه اجرایی و برنامه عملیاتی و بودجه ریزی عملیاتی و بودجه ریزی مالی و بودجه ریزی بر مبنای صفر و تصویب بودجه و عملیاتی کردن برنامه از طریق بودجه و ده‌ها جمله‌سازی و عبارت‌سازی دیگر که با برنامه و بودجه انجام شده‌اند و می‌شوند، باعث می‌شود که اکثر ما درک دقیقی از مفهوم بودجه بندی نداشته باشیم و عموماً بودجه ریزی را به عنوان واژه‌‌ای تخصصی در نظر بگیریم که در زندگی روزمره‌ی فردی و سازمانی کاربرد جدی ندارد.

تفاوت برنامه ریزی و بودجه ریزی چیست؟ تعریف بودجه ریزی چیست؟

در اینجا می‌خواهیم فارغ از تعاریف تخصصی بودجه ریزی و برنامه ریزی،  روح بودجه ریزی را با روح برنامه ریزی مقایسه کنیم  تا بتوانیم سیستمهای کنترل مدیریت را به شکل بهتری، درک، تحلیل و طراحی کنیم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    هستی ، محمدحسن مازاراتابکی ، ویدا حربی ، الهام طهماسبی ، منوچهر دوستی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری آشنایی با سیستم کنترل مدیریت به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه آشنایی با سیستم کنترل مدیریت

قوانین کامنت گذاری در متمم

182 نکته برای تعریف بودجه ریزی چیست؟ کجا به برنامه ریزی نیاز دارم و کجا به بودجه ریزی؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علیرضا داداشی

  سلام.

  1- وقتی در سازمانی کسی را مسئول خرید می کنند و مبلغی را به عنوان «تنخواه» به او می دهند، ابتدا بودجه ریزی کرده اند و بعد بر اساس بودجه ای که به او داده اند از او می خواهند یا به او اجازه می دهند که برای خرجش برنامه ریزی کند.

  2- تجربه ی متفاوتی داشته ام از سازمانی که برایش برنامه راهبردی نوشتیم (تیمی) و بعد در زمان پرداخت حق الزحمه فهمیدم که از ابتدا برای پروژه بودجه ثابتی را در نظر گرفته بوده اند و بعد به سراغ ما و اجرای(برنامه ریزی) پروژه شان رفته بودند. (این شیوه، در حالت عادی برنامه ریزی و برنامه ریزان را دچار بحران و برنامه را دچار شکست خواهدکرد. مگر اینکه افراد مرتبط بپذیرند که کنار بیایند.)

  3- شخصاً سالها پیش تصمیم گرفته ام که «عمرم» را به عنوان یک منبع مهم ِ در اختیار، صرف آموزش کنم؛گر چه در مقاطع مختلف برنامه های متنوعی برای خرج کردن این منبع طراحی و اجرا کرده ام.

  برقرار باشید.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .