Menu


ترویج محتوا چیست؟ ترویج چه تفاوتی با توزیع محتوا دارد؟


ترویج محتوا چیست؟ تفاوت توزیع محتوا و ترویج محتوا

پیش از شروع این درس باید تأکید کنیم که نام‌گذاری‌ها صرفاً یک قرارداد هستند و مثل هر قرارداد دیگری، ارزش‌شان صرفاً به کارکرد و کاربردشان بستگی دارد.

این مسئله در حوزه‌ی دیجیتال مارکتینگ و به‌طور خاص، استراتژی محتوا نیز مصداق دارد. به این معنا که هیچ بخش‌نامه‌ی رسمی صادر نشده که هر اصطلاحی چه تعریفی دارد و در چه چارچوبی باید به‌کار برود.

این خود استراتژیستهای محتوا هستند که بعد از مشاهده‌ی یک اصطلاح و بررسی مفهوم پردازی آن، تصمیم می‌گیرند از اصطلاح مورد نظر استفاده کنند یا آن را کنار بگذارند.

با این مقدمه، می‌توانیم بگوییم که ترویج محتوا (Content Promotion) اصطلاحی است که گاهی مترادف با توزیع محتوا (Content Distribution) به‌کار می‌رود و گاه به صورت اصطلاحی مستقل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قضاوت متمم این است که تفکیک این دو اصطلاح، می‌تواند مفید باشد و اگر ترویج محتوا را به عنوان یک فعالیت مستقل از تولید محتوا و توزیع محتوا در نظر بگیریم، این شیوه‌ی نگاه به حوزه‌ی محتوا می‌تواند برای ما ایده‌آفرین و الهام‌بخش باشد.

خود متمم هم استراتژی توزیع و استراتژی ترویج را به صورت کاملاً مستقل بررسی می‌کند و حتی شاخص‌های ارزیابی اثربخشی آن‌ها را به شکلی کاملاً جداگانه تعریف کرده و جهت بررسی  مد نظر قرار می‌دهد.

تعریف ترویج محتوا چیست؟

کسانی که اصطلاح ترویج محتوا را به‌کار می‌برند، این اصطلاح را از مدیریت بازاریابی وام گرفته‌اند.

این کار می‌تواند بسیار مفید و ارزشمند باشد. چون اگر به محتوا به عنوان یک محصول متعارف (مثلاً شبیه کالاهای فیزیکی یا خدمات روزمره) نگاه کنیم، می‌توانیم از دانشی که طی یک قرن اخیر برای بازاریابی کالا و فروش محصول استفاده شده بهره بگیریم و دوباره همه‌ی چرخ‌ها را از اول اختراع نکنیم.

می‌دانیم که یکی از مفاهیم کلاسیک در مدیریت بازاریابی، آمیخته بازاریابی است که در سنتی‌ترین شکل آن، در قالب چهار P معروف تعریف می‌شود:

 • محصول (Product)
 • قیمت (Price)
 • مکان و کانال‌های توزیع (Place)
 • تبلیغ و ترویج (Promotion)

در این تقسیم بندی، بین توزیع و ترویج تمایز قائل می‌شوند و همین تمایز را هم در قالب یک آنالوژی ساده، می‌توان در حوزه‌ی محتوا به‌کار برد. ما هم بر همان اساس، ترویج محتوا را به شکل زیر تعریف می‌کنیم:

تعریف ترویج محتوا

هر نوع تلاش، برنامه‌ریزی، تبلیغ و اقدام برای دیده‌شدن بهتر محتوا، آگاهی مخاطبان بیشتر از وجود محتوا و در نهایت ترغیب مخاطبان به خرید و/یا مصرف محتوا، زیرمجموعه‌ی ترویج محتوا یا Content Promotion قرار می‌گیرد.

تفاوت ترویج محتوا و توزیع محتوا چیست؟

پیش از این‌که به سراغ تکنیکهای ترویج محتوا برویم، بهتر است به تفاوت ترویج و توزیع محتوا هم اشاره کنیم.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

مجموعه درس‌های تولید محتوا و استراتژی محتوا برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده‌اند. هم‌چنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  شبکه های اجتماعی

  گیمیفیکیشن

 سواد دیجیتال

  دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA

تمرین و مشارکت در بحث

علاوه بر روش‌های مطرح شده، آیا روش‌های پروموشن دیگری در ذهن دارید که مناسب بدانید به دوستان متممی خود پیشنهاد کنید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    نریمان درافشان ، حمیدرضا شاکر ، کیوان خسروی ، مهدی کبیری زمانی ، محمدرضا مصطفی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی محتوا
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

28 نکته برای ترویج محتوا چیست؟ ترویج چه تفاوتی با توزیع محتوا دارد؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  من به دو روش ترویج دوره های موزشی آنلاین اشاره می کنم که خودم زیاد با آنها برخورد داشتم:

  1- لانچ میتواند روشی برای ترویج محتوا باشد. مثلاً از طرف سایت مربوط به دوره Top Performer قبل از شروع ثبت نام، تعدادی ویدئو ارسال می شود در ارتباط با معرفی این دوره و خلاصه ای از محتوای آن. این ویدئوها ممکن است به روشهای مختلف مثلاً از طریق ایمیل یا تبلیغ یوتیوب یا فیسبوک در معرض دید قرار بگیرند.

  خود سایت متعلق به این دوره هم به عنوان کانال توزیع مورد استفاده قرار می گیرد.

  سایتهای بسیار متعددی، به ویژه برای معرفی یک دوره آموزشی از این شیوه استفاده می کنند.

  2- وبینار هم به روش مشابه می تواند برای این منظور مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال من هفته گذشته یک وبینار یک ساعته از tony robbins  و dean graziosi دیدم که در اصل هدف آن ترویج دوره ای بود که تهیه کرده اند.

  این شیوه هم روشی رایج برای ترویج دوره های آنلاین هست.

  گرفتن پوشش رسانه‌ای (مانند تلویزیون) هم همانطور که مثلاً برای معرفی موسسات کنکور در تلویزیون شاهد آن هستیم، می تواند یک روش ترویج باشد. مورد مشابه دیگر، پادکست است. مثلاً در پادکست های تیم فریس هم به طور مستقیم در ابتدای پادکست محصولات و خدمات مربوط به اسپانسرها معرفی می شود؛ هم در میانه پادکست ممکن است به فرد، کتاب، فیلم، مستند یا دوره‌ای اشاره شود.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .