Menu
فایل صوتی آموزشی ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده

مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟
کتاب: شغل مناسب شما


کتاب شغل مناسب شما پاول تایگر

انتشارات نقش و نگار، در سال ۱۳۹۲ برای چهارمین بار کتاب “شغل مناسب شما”  نوشته پاول تایگر را با ترجمه مهدی قراچه داغی منتشر نمود.

پاول تایگر در این کتاب که نام اصلی آن Do What You Are است با تکیه بر تیپ شناسی MBTI کوشیده است مخاطب را با کارکرد شخصیت در محیط کار و نیز هزینه‌ها و استرس ها و فشارهای ناشی از عدم تطابق شغل و شخصیت آشنا کند.

خواندن این کتاب را به همه‌ی کسانی که به تیپ شناسی MBTI و ارتباط آن با محیط شغلی علاقمند هستند، توصیه می‌کنیم.

[لینک مرتبط: فهرست خلاصه موضوعات کتاب شغل مناسب شما]

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محمد مقیمی , اصف نجیبیان , بهزاد زارعی , حمیدرضا , محمد شمس

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی فردی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی فردی
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

25 نکته برای کتاب: شغل مناسب شما

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد پاک گوهر

  سلام.

  میخواهم در اینجا تجربه خودم را در رابطه با این کتاب بگویم. (کتاب من ویرایش سوم است)

  1- این کتاب اصلا از آن کتابها نیست که بنشینید از اول تا آخر آن را بخوانید و بعد آن را کنار بگذارید. بیشتر شبیه یک هندبوک است.

  2- اولین کاربرد کتاب «شغل مناسب شما» و به طور کلی تر MBTI این است که خودتان را بشناسید. در مرحله بعدی به شما کمک میکند دیگران را بشناسید. تجربه شخصی من نشان داده نقطه قوت MBTI در آن است که به شما ابزاری میدهد که بتوانید بهتر و موثرتر با دیگران ارتباط برقرار کنید.

  3- بهترین شیوه مطالعه این کتاب آن است که ابتدا با مبحث MBTI آشنا شوید که در دو بخش اول کتاب به خوبی به آن پرداخته شده است. همانطور که در نکته 2 اشاره کردم یکی از کارکردهای این ابزار تشخیص تیپ شخصیتی دیگران و بعد ایجاد یک ارتباط موثرتر بر اساس این شناخت است. پس لطفا فقط به این بسنده نکنید که تیپ شخصیتی خودتان را بشناسید. سعی کنید این مهارت را کسب کنید که از رفتار دیگران تیپ شان را تشخیص دهید. برای این کار نیاز نیست که همه ویژگی های 16 تیپ شخصیتی را حفظ کنید. در مرحله اول سعی کنید مفهوم هر دو قطب 4 ترجیح معرفی شده را به خوبی بفهمید. و برای تمرین در اطرافیان تان آن را تشخیص دهید. (فصل 2 این کتاب)

  وقتی مطمئن شدید که به خوبی این 2 قطبی ها را شناختید به سراغ بحث «مشرب ها» بروید. دانستن مشرب ها بسیار به شما کمک میکند که تیپ دیگران را با دقت و سرعت بیشتر تشخیص بدهید.(فصل 4)

  مشرب ها دسته بندی تیپ ها به چهار گروه است که هر مشرب ویژگی های کلی خاصی دارد که تشخیص آن از تشخیص ترجیحات معمولا راحت تر است.

  اگر هنوز نتوانسته اید تیپ شخصیتی خودتان و یا دیگری را تشخیص بدهید به سراغ فصل 3 بروید و ویژگی های تیپ هایی را که در بین آنها شک دارید مطالعه کنید. کدام تیپ به شخصیت مورد نظر شما نزدیک تر است؟

  اگر هم که موفق شدید تیپ را تشخیص دهید باز هم باید به فصل 3 بروید و دقیق تر به یررسی تیپ شخصیتی مورد نظرتان بپردازید.

  حال که تیپ شخصیتی را به خوبی شناختید به سراغ «کارکردها» بروید. کارکرد به طور خلاصه یعنی نقاط قوت و ضعف آن تیپ. فصل 5 و  6 کتاب به این موارد میپردازد.

  فصل 7 کتاب در اینباره است که چگونه کارکردها در طول عمر انسان تغییر میکند.

  16 فصل بعدی کتاب به طور مفصل به هر تیپ شخصیتی در رابطه با کار و شغل میپردازد و دو مثال با توضیحات فراوان دارد. نیازی نیست این 16 فصل را در ابتدا پشت سر هم مطالعه کنید. کافی است هر بار که یک تیپ شخصیتی را تشخیص دادید به سراغ فصل مورد نظر بروید.

  3- اگر میخواهید قبل از خرید کتاب با MBTI آشنا شوید، وبسایت مربوط به موسسه دکتر شیری میتواند راهنمای خوبی برایتان باشد : typology.ir

  4- موارد کاربرد این کتاب برای من :

  تشخیص بهتر ویژگی های شغلی متناسب با خودم.
  تشخیص تیپ شخصیتی همکارانم و ارتباط موثرتر با آنها.
  زمانی که میخواهم برای انجام پروژه ای تیم تشکیل دهم بسیار بهتر از قبل میتوانم اعضای تیم را انتخاب کنم.
  در کارهای تیمی سعی میکنم کارهای متناسب با تیپ شخصیتی ام قبول کرده و یا در نقش رهبر تیم متناسب با تیپ شخصیتی هر فرد به او مسئولیت بدهم.

  5- کتاب دیگری از همین نویسنده و با همین انتشارات هست به اسم «همسر مناسب شما» که به کاربرد MBTI در روابط انسانی و عاطفی میپردازد. فارغ از اینکه عنوان کتاب درباره انتخاب همسر است، مطالب کتاب میتواند در هر نوع رابطه عاطفی و انسانی ای به شما کمک کند.

  6- یادتان باشد MBTI تنها یک ابزار تیپ شناسی است، پس بیش از یک ابزار تیپ شناسی از آن توقع نداشته باشید و به آن تکیه نکنید. MBTI تنها یک مدل از دنیای پیچیده شخصیت انسانها است، و البته در نوع خودش مدل مفیدی میباشد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .