Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


چگونه ابر کلمات بسازیم (با کلمات فارسی)


تولید ابر کلمات با کلمات فارسی

این مطلب، یک درس جدی از سلسله درس‌های پرورش تسلط کلامی نیست. بلکه می‌توانید آن را بیشتر از جنس یک زنگ تفریح برای علاقه‌مندان به خواندن و نوشتن و کلمات در نظر بگیرید.

در درس تحلیل آماری کلمات گفتیم سرگرم بودن با کلمات و بازی کردن با آنها، خود می‌تواند نقش مهمی در نزدیک‌تر شدن دوستیِ ما و کلمات داشته باشد.

به همین علت، این بار تصمیم گرفتیم شما را تشویق کنیم تا ابر کلمات بسازید و کمی با آن سرگرم شوید.

ابر کلمات یا Word Cloud چیز تازه‌ای نیست.

همه‌ی ما در وب و نشریات مکتوب با آن مواجه می‌شویم.

مثلاً این نمونه ابر کلماتی است که بر اساس کلمات درس اقتصاد دیجیتال متمم تولید شده است:

نرم افزارهای ساختن ابر کلمات با استفاده از کلمات فارسی

ویژگی ابر کلمات در این است که اندازه هر کلمه در‌ آن، به نوعی با تعداد دفعات تکرار آن کلمه در متن متناسب است.

بنابراین، کلماتی که بیشتر در متن به کار رفته‌اند، درشت‌تر نمایش داده می‌شوند.

کاربردهای ابر کلمات

 یکی از کاربردهای ابر کلمات، می‌تواند تزئین نوشته‌های شما باشد. خصوصاً اگر نوشته‌هایی دارید که یک مفهوم را در آن تشریح کرده‌اید و بسیاری از کلمات مرتبط با آن مفهوم را به کار برده‌اید.

 ابر کلمات همچنین می‌تواند ابزاری باشد تا به شما کلمات پر استفاده‌تان را به شکل بصری نمایش دهد (اگر چه قطعاً جایگزین یک تحلیل عددی نیست).

 اگر معلم هستید و تدریس می‌کنید، یک ایده‌ی خوب هم این است که در شروع کلاس‌های درس خود، خصوصاً درسی که قرار است مفاهیم جدیدی را به دانش آموزان و دانشجویان آموزش دهید، با استفاده از ابر کلمات، ذهن آنها را برای شنیدن و دیدن بحث، آماده‌تر کنید.

 اگر وبلاگ نویس هستید در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام عضوید، شاید یک تفریح سالم، به اشتراک گذاشتن ابر کلمات نوشته‌هایتان باشد. شاید هم بخواهید ابر کلمات کامنت‌ها یا کپشن‌هایتان را به دوستان‌تان نشان دهید.

اما به هر حال، ما همچنان بر این نکته تاکید داریم که اگر قصد شما، مهارت در نوشتن است،‌ باید بازی‌ها و سرگرمی‌هایی از جنس کلمات هم داشته باشید و همین کاربرد به تنهایی برای اینکه گاهی به سراغ ابر کلمات بروید کافی است.

ابزارها و سرویس‌های ساخت ابر کلمات فارسی

سرویس‌های آنلاین و رایگان بسیاری برای ایجاد ابر کلمات وجود دارند.

ولی طبیعتاً همه‌ی آنها با فونت فارسی / عربی سازگار نیستند.

سرویس‌های زیر از جمله مواردی هستند که از فونت فارسی پشتیبانی می‌کنند.

باید متنی را که مد نظر دارید Copy کرده و در آنها Paste کنید تا برایتان ابر کلمات را بسازند:

 سایت جیسون دیویس

 سایت Word it out

تمرین:

اگر سرویس‌های مشابه دیگری می‌شناسید که با فونت فارسی کار می‌کنند و خروجی آنها از سرویس‌های بالا بهتر است (یا با آنها متفاوت است) لطفاً با ما در میان بگذارید.

همچنین اگر تجربه‌ای در ایجاد و استفاده از ابر کلمات دارید (ظرافت‌هایی که باید رعایت شود، کاربردهای خلاقانه‌ای که می‌تواند داشته باشد یا هر نکته‌ی دیگری که صلاح می‌دانید) خوشحال می‌شویم برای دوستان‌تان نیز مطرح کنید.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری پرورش تسلط کلامی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه پرورش تسلط کلامی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۷ نظر برای چگونه ابر کلمات بسازیم (با کلمات فارسی)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد راسخ

  *سرویس دیگری هم برای ساختن ابرهای زیبایی از کلمات وجود داره، به نام:

  wordclouds

  نکته ای که در این سرویس برام جالب و قابل توجه بود، این بود که علاوه بر تولید ابر کلمات از طریق تایپ یا paste متن - با تنظیم و انتخاب هر size و shape و theme و رنگ و فونت ای که دوست داریم - این امکان رو هم به ما میده که از طریق وارد کردن مستقیم آدرس اینترنتی یک صفحه (URL) و همچنین با باز کردن یک فایل word یا pdf از روی کامپیوترمون، بتونیم از اون نوشته ابر کلمات بسازیم و بعد با فرمت های PNG یا JPG  و ... اون ابر کلمات رو دانلود و در کامپیوتر ذخیره کنیم، یا حتی همون لحظه ابر رو در سرویس ذخیره کنیم و از طریق آدرسی که در اختیارمون قرار میده در سایت یا وبلاگمون یا حتی در شبکه های اجتماعی، با دوستانمون به اشتراک بذاریم.

  به عنوان نمونه، من URL این نوشته از محمدرضای عزیز: لااقل در مدرسه بمان و بدُزد، رو مستقیم (بدون اینکه نیازی به Copy/Paste متن باشه) در باکسی که با انتخاب File / Open URL باز میشه وارد کردم و این ابر کلمات زیبا رو (البته با shape ای که براش انتخاب کرده بودم) بهم تحویل داد:

  * فکر می کنم میتونه کار قشنگ و البته مفیدی در جهت تقویت توانایی نگارش و تسلط کلامی مون باشه، اگر مثلاً هر بار یکی از متن های زیبای پاراگراف فارسی متمم رو در یکی از این سرویس ها وارد کنیم و باهاشون ابر کلمات بسازیم و از این طریق بتونیم چگالی کلمات به کار رفته در نمونه نوشته های هر نویسنده رو با همدیگر مقایسه کنیم، و بعد از کلماتِ بیشتر استفاده شده در متن های نویسنده هایی که بیشتر دوست شون داریم، برای نوشتن های خودمون ایده بگیریم.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .