Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


مجموعه عکس عروس دریایی


تصاویر عروس دریایی

برخی می‌گویند قدیمی هستند و هفتصد میلیون سال است که روی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند.

اما برخی دیگر می‌گویند که آنها این‌قدر قدیمی نیستند و برخی از گونه های آنها، فقط پانصد میلیون سال است که روی زمین زندگی می‌کنند.

به هر حال، حتی اگر نظر گروه دوم را هم بپذیریم، اینها قبل از دایناسورها روی زمین بوده‌اند. ظهور و انقراض دایناسورها را دیده‌اند و احتمالاً بعد از ما هم رقص زیبای بدن ژلاتینی خود را در آب اقیانوس‌ها ادامه خواهند داد.

عروس دریایی یا ماهی ژله ای (به انگلیسی: Jellyfish) را قدیمی‌ترین موجودی می‌دانند که به اندام‌های متعدد مجهز بوده است.

نام انگلیسی آن، اشاره‌ای به بدن ژلاتینی‌اش دارد و از این جهت نام بهتری است. اما ایرادش این است که ماهی‌ ژله‌ای واقعاً ماهی نیست و گونه‌ی متفاوتی است.

نام فارسی (عروس دریایی) اشاره‌ای به ماهی بودنش ندارد و از این جهت، خطای علمی ندارد. اما به ژلاتینی بودنش هم اشاره نمی‌کند.

انواع عروس دریایی تفاوت‌های جدی با یکدیگر دارند و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم اصطلاح عروس دریایی عنوانی است که بیش از ۲۰۰۰ گونه‌ی مختلف را پوشش می‌دهد.

تغذیه عروس دریایی هم از جمله نکات جالب درباره‌ی این موجود است. گونه‌هایی از عروس دریایی که قلب و مغز و چشم و گوش ندارند؛ دهان و مقعدشان یکی است و از پلانکتون‌ها و موجودات ریز دریایی تغذیه می‌کنند.

اما برخی از گونه‌های عروس دریایی، در یک زمینه از ما جلوترند: آنها نمی‌میرند و به نوعی عمر جاودان را تجربه می‌کنند.

مهارت اصلی این گونه، قابلیت تمایز و تغییر (Transdifferentiation) در سلول‌ها است. به این معنا که سلول‌های آن می‌توانند نوع و وظیفه‌ی خود را تغییر دهند و در قالب سلول متفاوتی با وظیفه‌ی متفاوت، زندگی جدیدی را آغاز کنند (+).

همین توانایی در سلول‌های بنیادی انسان هم وجود دارد و به همین علت، طی سالهای اخیر، تحقیق در مورد سلول‌های بنیادی به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

چند نمونه عکس عروس دریایی

عکس عروس دریایی

jelly-5

 

شکل عروس دریایی

عروس دریایی در کجا زندگی می کند

تصویر عروس دریایی

محل زندگی عروس دریایی

نکته ای درباره عمر عروس دریایی و جاودانگی آن

مجموعه زنگ تفریح‌های متمم درباره حیوانات و جانداران

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۰ نظر برای مجموعه عکس عروس دریایی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : طاهره خباری

  یکی از موارد جالب توجه برای من درباره این موجود شگفت‌انگیز و خارق‌العاده، این است که او چگونه می‌تواند بدون قلب و مغز زندگی کند؟ (+)

  کارکرد اصلی قلب، پمپاژ کردن خون به سلول‌هاست تا از این طریق سلول‌ها بتوانند اکسیژن و مواد غذایی لازم را از خون دریافت کنند. ولی به دلیل آناتومی بدن عروس دریایی و ضخامت بسیار اندک لایه چتری شکلش، مواد غذایی پس از یک گوارش بسیار ساده، جذب بدنش می‌شود و اکسیژن لازم را نیز به طور مستقیم از محیط دریافت می‌کند. به همین دلیل عروس دریایی نیازی به قلب ندارد.

  از طرفی عروس دریایی به دلیل داشتن مجموعه‌ای از سلول‌های عصبی که در شاخک‌های خود دارد، از داشتن مغز به عنوان یک سیستم عصبی مرکزی بی‌نیاز است. چون این شاخک‌ها به شدت حساس هستند و عروس دریایی می‌تواند دما، نور، شوری آب و به طور کلی تغییرات محیطی و اعمال حسی مورد نیاز خود را به کمک آنها تشخیص دهد.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .