Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
طبقه‌بندی منابع اطلاعات


طبقه بندی منابع اطلاعاتی برای افزایش سواد اطلاعات و رسانه ای

اگر از شما بپرسند که «جمعیت ایران چقدر است؟» به کجا مراجعه می‌کنید؟ مقاله‌ای در خصوص وضعیت توزیع جمعیت در ایران؟ مرکز آمار ایران؟ گوگل؟ یا ویکی‌پدیا؟

اگر بخواهید سخنان مسئولین کشور در زمان آغاز سال نو را بدانید چه می‌کنید؟ زمان تحویل سال پای تلویزیون می‌نشینید؟ روزنامه‌های بعد از عید را می‌خوانید؟ شبکه‌های ماهواره‌ای را نگاه می‌کنید تا منتخب سخنان را پخش کنند یا نکاتی از آنها را مطرح کنند؟ در اینترنت جستجو می‌کنید؟

در متن نوشته‌های متمم،‌ همیشه از لینک های متعدد استفاده می‌شود. می‌توانید با کلیک کردن روی آنها، منبع اصلی نقل قول را بخوانید. آیا عادت دارید که اینکار را انجام دهید؟ در موارد خاص این کار را می‌کنید؟ یا اساساً وظیفه‌ی متمم را این می‌دانید که شما از جستجو در میان سایر منابع بی‌نیاز کند؟

منابع اطلاعات، مراجعی هستند که اطلاعات از طریق آنها در اختیار شما قرار می‌گیرد. برخی از متداول‌ترین منابع اطلاعاتی در دنیای امروز به این شرح هستند: روزنامه‌ها، خبرگزاریها، سایت‌های خبری، کتابها، مقالات، کلاسهای درس، شبکه های اجتماعی، ایمیل، فیلم، وبلاگ‌ها، لغت نامه‌ها، دائره‌المعارف‌های آنلاین و کاغذی، پیامک‌ها، صدا و سیما، شبکه‌های ماهواره‌ای و …

تقسیم‌بندی‌های متعددی برای طبقه بندی منابع اطلاعاتی وجود دارند. حتی تعاریف و مصداق‌ها هم در مورد آنها کاملاً یکسان نیست و تا حدی به قضاوت مخاطب بستگی دارد. اما به هر حال، آشنایی با این طبقه‌بندی‌ها می‌تواند در ارزیابی بهتر «اخبار و اطلاعات» اثربخش باشد. در این نوشته، به طبقه‌بندی ساده‌ای اشاره می‌کنیم که منابع را به سه دسته‌ی «اولیه یا Primary»، «ثانویه یا Secondary» و «منابع لایه سوم یا Tertiary» تقسیم می‌کند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

با توجه به تعاریفی که از سه نوع منبع اطلاعاتی و انتظارات ما از هر کدام مطرح شد، می‌توانیم به یک مثال فکر کنیم: این‌ روزها، تمایل به استفاده از اینفوگرافیک ها در دنیای اطلاع رسانی به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. اینفوگرافیک‌ها عموماً شکلی از منابع اطلاعاتی لایه سوم هستند که گردآوری شده و خلاصه شده‌ی مجموعه‌ای از اطلاعات اولیه و ثانویه هستند. با این دید، به اینفوگرافیک زیر که از اینجا برداشته شده، نگاه کنید.

ایرانی خوب مصرف نمی‌کند

تمرین:

۱ – فهرستی از ۵ منبع اطلاعاتی که به صورت پیوسته از آنها استفاده می‌کنید تهیه کنید و برای ما بنویسید که هر کدام از منابع مطرح شده، به نظر شما به کدام نوع از سه منبع اطلاعاتی مطرح شده نزدیک تر است؟

۲- پنج سایت علمی یا خبری مختلف که آنها را بیشتر از بقیه بازدید می‌کنید انتخاب کنید و در مورد اینکه کدام سطح از اطلاعات را به شما ارائه می‌دهند بنویسید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: شاهین کلانتری , زینب اسلامی , متین , علی حکمت فرد , حمید طهماسبی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری سواد رسانه ای به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه سواد رسانه ای

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

23 نکته برای طبقه‌بندی منابع اطلاعات

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد ایمان‌پور

  من همواره از منابع زیر استفاده می‌کنم:

  1) فرهنگ‌ها یا دانشنامه‌ها که جزو منابع دست سوم به شمار می‌آیند.

  2) مقاله‌های مجلات و مدخل‌های دانشنامه‌ها یا واژه‌نامه‌های پایان کتاب‌ها که به ترتیب می‌توانند به منابع دست اول، منابع دست دوم و شاید منابع دست دوم یا سوم وابسته باشند. مثلاً عموماً دانشنامه‌های عمومی در زمره منابع دست دوم یا سوم‌اند، اما برخی از مقاله‌های دانشنامه‌ها خود نوعی منبع دست اول‌اند؛ مانند مقاله «تعویذ» در دانشنامة جهان اسلام که آقای دکتر موسی‌پور بر مبنای پدیدارشناسی دینی نوشته است که نظریه‌ها و بینش‌های نوعی را از تلفیق دیدگاه‌ها و نظریه‌های انسان‌شناسی و پدیدارشناسی دینی به دست می‌دهد. واژه‌‌نامه‌های پایان کتاب عموماً در زمره منابع لایة‌ سوم قرار می‌گیرند. اما بعضی اوقات این مدخل‌ها می‌توانند منبع دست دوم هم به حساب آیند.

  3) نوشته‌های راهنمای اینترنتی که نویسندگان متفرقه درباره امور مختلف زندگی روزمره می‌نویسند. این نوع نوشته‌ها قطعاً از منابع دست سوم به حساب می‌آیند. حال اگر همین منابع برای نوعی مطالعه فرهنگی و مردم شناسانه در اینترنت به کار آید می‌تواند به عنوان منابع دست اول به کار رود و بر پایه آن‌ها نظریه‌های مختلفی به وجود آید.

  4) گزارش‌های صنایع مختلف مانند گزارش صنعت فولاد ایران و جهان. این نوع گزارش‌ها منابع دست سوم‌ به حساب می‌آیند. مگر این‌که نویسنده بر پایه تحلیل رویدادهای بازار برای آینده نوعی پیش‌بینی مشروط طرح کند. البته در این نوع گزارش‌ها از این نوع تحلیل زیاد دیده می‌شود.

  5) کتاب‌های مختلف و بیشتر از نویسندگانی که در حوزة موضوعی مربوطه صاحب سبک‌اند و شناخته شده. قاعدتاً این نوع منابع دست اول شمرده می‌شوند. مانند کتاب آسیا در برابر غرب نوشتة داریوش شایگان که بر مبنای نظریه‌های فلسفی خود نویسنده و دیگر فیلسوفان معروف جهان نوشته شده است.

  پنج سایت خبری یا تحلیلی که من نگاه می‌کنم:

  الف. سایت بی‌بی‌سی: در این سایت معمولاً گزارش‌های خبری که خبرنگار یا گزارش‌گر مستقیم و زنده دربارة رویدادی نشان می‌دهد مشخص است که منبع دست اول است. هر گاه گزارشگر یا مجری داخل استودیو بر اساس آنچه در محله حادثه اتفاق می‌افتد نظری میدهد یا آینده‌ای را پیش‌بینی می‌کند، می‌شود منبع دست دوم که همراه با تفسیر است.

  ب. خبرگزاری‌های مختلف داخلی که معمولاً آنچه ارائه می‌دهند یا منبع ثانویه است یا منبع دست سوم. مثلاً اگر در سایت یکی از خبرگزارها، خبرها از منابع خبرگزاری‌های خارجی ذکر شود که معلوم است منبع دست دوم خواهد بود. هر گاه تحلیل‌گری بر خبر دست دوم تحلیلی می‌نویسد آن تحلیل دست سوم است. البته ناگفته نماند که اگر خبرنگار خود سایت به صورت فوری و کتبی از محل حادثه گزارشی دهد (تصویر یا نوشتاری) و درستی آن برای ما محرز باشد منبع دست اول است.

  خیلی از سایت‌هایی که من در حوزه خبر می‌بینم همین وضع را دارد.

  ولی اگر نظریه‌پرداز معروفی مانند ژیژک مقاله‌ای ارائه کند که برای مثال حاوی نظریه‌ روان‌شناسانة جدیدی دربارة سینمای جنایی باشد و به نوعی وضعیت مدرن انسان امروز را نشان دهد این منبع دست اول است و منتقدان سینما می‌توانند بر پایه آن این نوع فیلم‌ها را نقد کنند.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .