Menu


طبقه‌بندی منابع اطلاعات


طبقه بندی منابع اطلاعاتی برای افزایش سواد اطلاعات و رسانه ای

اگر از شما بپرسند که «جمعیت ایران چقدر است؟» به کجا مراجعه می‌کنید؟ مقاله‌ای در خصوص وضعیت توزیع جمعیت در ایران؟ مرکز آمار ایران؟ گوگل؟ یا ویکی‌پدیا؟

اگر بخواهید سخنان مسئولین کشور در زمان آغاز سال نو را بدانید چه می‌کنید؟ زمان تحویل سال پای تلویزیون می‌نشینید؟ روزنامه‌های بعد از عید را می‌خوانید؟ شبکه‌های ماهواره‌ای را نگاه می‌کنید تا منتخب سخنان را پخش کنند یا نکاتی از آنها را مطرح کنند؟ در اینترنت جستجو می‌کنید؟

در متن نوشته‌های متمم،‌ همیشه از لینک های متعدد استفاده می‌شود. می‌توانید با کلیک کردن روی آنها، منبع اصلی نقل قول را بخوانید. آیا عادت دارید که اینکار را انجام دهید؟ در موارد خاص این کار را می‌کنید؟ یا اساساً وظیفه‌ی متمم را این می‌دانید که شما از جستجو در میان سایر منابع بی‌نیاز کند؟

منابع اطلاعات، مراجعی هستند که اطلاعات از طریق آنها در اختیار شما قرار می‌گیرد. برخی از متداول‌ترین منابع اطلاعاتی در دنیای امروز به این شرح هستند: روزنامه‌ها، خبرگزاریها، سایت‌های خبری، کتابها، مقالات، کلاسهای درس، شبکه های اجتماعی، ایمیل، فیلم، وبلاگ‌ها، لغت نامه‌ها، دائره‌المعارف‌های آنلاین و کاغذی، پیامک‌ها، صدا و سیما، شبکه‌های ماهواره‌ای و …

تقسیم‌بندی‌های متعددی برای طبقه بندی منابع اطلاعاتی وجود دارند. حتی تعاریف و مصداق‌ها هم در مورد آنها کاملاً یکسان نیست و تا حدی به قضاوت مخاطب بستگی دارد. اما به هر حال، آشنایی با این طبقه‌بندی‌ها می‌تواند در ارزیابی بهتر «اخبار و اطلاعات» اثربخش باشد. در این نوشته، به طبقه‌بندی ساده‌ای اشاره می‌کنیم که منابع را به سه دسته‌ی «اولیه یا Primary»، «ثانویه یا Secondary» و «منابع لایه سوم یا Tertiary» تقسیم می‌کند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

با توجه به تعاریفی که از سه نوع منبع اطلاعاتی و انتظارات ما از هر کدام مطرح شد، می‌توانیم به یک مثال فکر کنیم: این‌ روزها، تمایل به استفاده از اینفوگرافیک ها در دنیای اطلاع رسانی به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. اینفوگرافیک‌ها عموماً شکلی از منابع اطلاعاتی لایه سوم هستند که گردآوری شده و خلاصه شده‌ی مجموعه‌ای از اطلاعات اولیه و ثانویه هستند. با این دید، به اینفوگرافیک زیر که از اینجا برداشته شده، نگاه کنید.

ایرانی خوب مصرف نمی‌کند

تمرین:

۱ – فهرستی از ۵ منبع اطلاعاتی که به صورت پیوسته از آنها استفاده می‌کنید تهیه کنید و برای ما بنویسید که هر کدام از منابع مطرح شده، به نظر شما به کدام نوع از سه منبع اطلاعاتی مطرح شده نزدیک تر است؟

۲- پنج سایت علمی یا خبری مختلف که آنها را بیشتر از بقیه بازدید می‌کنید انتخاب کنید و در مورد اینکه کدام سطح از اطلاعات را به شما ارائه می‌دهند بنویسید.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری سواد رسانه ای به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

23 نکته برای طبقه‌بندی منابع اطلاعات

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .