Menu


زرافه ها


دانستی هایی درباره زرافه ها

همان‌طور که می‌دانید، ما هر از چند گاهی در متمم برای فاصله انداختن میان درس‌های جدی و سنگین، در قالب زنگ تفریح به سراغ #تصاویر حیوانات می‌رویم.

این بار هم به همین نیت، می‌خواهیم تعدادی از عکس های زرافه‌ها را با هم نگاه کنیم.

در همین ابتدا مناسب است یادآوری کنیم که بسیاری از ما،‌ زرافه‌ها را با گردن بلندشان به‌خاطر می‌آوریم و البته این تداعی، منطقی هم هست. چرا که می‌دانیم زرافه‌ها بلندقدترین پستاندار زنده‌ی روی زمین هستند. اما خوب است به خاطر داشته باشیم که خانواده‌‌‌ی زرافه‌ها، یک گونه‌ی گردن‌کوتاه هم دارد که به نام زرافه جنگلی یا اُکاپی (Okapi) شناخته می‌شود.

زرافه گردن کوتاه یا زرافه جنگلی

با وجودی که ظاهر زرافه جنگلی بیشتر به گورخر شبیه است، اما به خاطر شباهت‌های ساختاری بیشتر با زرافه‌ها، طبیعت‌شناسان در طبقه‌بندی علمی جانداران، این گونه را در کنار زرافه‌های گردن بلند قرار می‌دهند.

نام علمی زرافه (Giraffa camelopardalis) هم جالب است و داستان خود را دارد. ریشه‌ی این نام‌گذاری به افسانه‌ای قدیمی باز می‌گردد که بر اساس آن، زرافه‌ها را شترهایی می‌دانستند که پوست پلنگ بر تن کرده‌اند.

وزن زرافه بالغ بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم (بسته به ماده یا نر بودن) است و قد این حیوان بسته به جنسیت معمولاً در محدوده‌ی ۴/۳ تا ۵/۳ متر قرار دارد (در کل، جثه‌ی زرافه‌ی ماده کوچک‌تر است).

چه در مورد زرافه و چه سایر حیوانات، با استفاده از عبارت Temporal Range هنگام جستجو در گوگل، می‌توانید قدمت آن‌ها را بر روی زمین پیدا کنید و اغلب منابع درباره‌ی زرافه، این عدد را بین ۱۱ تا ۲۰ میلیون سال برآورد می‌کنند.

زرافه گیاه‌خوار است و با توجه به حجم بدنش، احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که بخش زیادی از عمرِ بیست و پنج‌ساله‌اش، به خوردن می‌گذرد. زبان پنجاه سانتی‌متری زرافه هم، کمک بزرگی برای اوست و باعث می‌شود که راحت‌تر بتواند گیاهان را جدا کند و ببلعد.

عکس زرافه در حال آب خوردن

شاید بتوان گفت از نگاه ما انسان‌ها، ترحم‌انگیز‌ترین تصویر زرافه مربوط به نوشیدن آب است که مجبور می‌شود پاهای جلوی خود را باز کند تا سرش به آب برسد.

اما لازم نیست خیلی نگران آب خوردن زرافه‌ها باشید. چون آن‌ها بخش اعظم آب مورد نیاز خود را از گیاهانی که می‌خورند تأمین می‌کنند و به ندرت مجبور می‌شوند با این شیوه‌ی عجیب، سر در آب فرو ببرند.

زرافه و شاخ و زبان او - زبان زرافه ۵۰ سانتی متر است و از شاخش برای دعوا با زرافه های دیگر استفاده می‌کند عکس دو زرافه عکس زرافه و مقایسه ابعاد زرافه و انسان [ مطالعه‌ی بیشتر: Giraffe Conservation Guide ]

توضیح درباره‌ی عکس‌ها: بیشتر عکس‌های استفاده شده در این مطلب، در وب پراکنده بودند و منبع اصلی آن‌ها مشخص نیست. اما عکاس چند عکس آخر، Goran Anastasovski است و با مراجعه به وب‌سایت او می‌توانید مجموعه کارهای زیبایش را ببینید.

مجموعه زنگ تفریح‌های متمم درباره حیوانات

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم آزاد ، نیلوفر کشاورز ، رضا شعبانی راد ، داود شاکری ، معصومه خزاعی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

11 نکته برای زرافه ها

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سارا حق بین

  سلام به دوستان؛

  تا حالا به این فکر کردید که اگر یه زرافه داشتید چکار می کردید؟!

  این سوال عجیب و بامزه ای بود که سالها پیش منصور ظابطیان روزنامه نگار خوش ذوق در انتهای مصاحبه ها و گفتگوهاش از مخاطبش می پرسید و بعدها این پاسخ ها تبدیل به کتابی شد به نام "اگر یک زرافه داشتیم ..."

  اما از اونجایی که سفر برای من جز لذت بخش ترین های زندگیه، خوندن سفرنامه هم می تونه حس و حال خوبی به من بده.

  در کتاب مارک دو پلو از سفرنامه های منصور ظابطیان در بخش سفر به کنیا چند صفحه ای رو اختصاص داده به بازدیدش از محل نگهداری زرافه ها که خوندنش خالی از لطف نیست.

  " مرکز زرافه ها یک جهان بی نظیر است. می توان در اوج آرامش و سادگی زرافه ها سهیم شوی. بخش اصلی مرکز عبارت است از یک ساختمان چوبی ۲ طبقه شبیه خانه های روستایی شمال. باید از ۲۰ _ ۳۰ پله بالا رفت تا به بالکن طبقه ۲ رسید. در اینجاست که آدم کمی هم قد زرافه ها می شود، تازه اگر زرافه لطف کند و گردنش را خم کند. ظرفهای بزرگ، پر از دانه هایی است شبیه سویا که زرافه ها عاشق آنند."

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .