Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


روزهای سه شنبه (پایتخت جهان) | شعری از قیصر امین پور


این بار #پاراگراف فارسی را به شعری از شاعر بزرگ و فقیدمان قیصر امین پور اختصاص داده‌ایم.

قیصر امیرپور، شاعر ارزشمندی است که جا دارد مستقلاً در یکی از پاراگراف‌های فارسی متمم به ایشان بپردازیم. اما آنچه این بار از ایشان نقل می‌کنیم، بیش از خود او، بر استاد شفیعی کدکنی متمرکز است.

قیصر امین پور، شعری دارد به نام لحظه بیکران که در مجموعه‌ی گل‌ها همه آفتاب‌گردانند منتشر شده است.

او در این شعر، سه شنبه‌ها را پایتخت جهان می‌نامد و وقتی شعر را کامل می‌خوانیم می‌بینیم که سه شنبه‌ها برایش از این جهت پایتخت جهان بوده که می‌توانسته در کلاس دکتر شفیعی کدکنی حضور داشته باشد (دکتر شفیعی کدکنی استاد راهنمای او در مقطع دکترا بوده است).

ما قیصر امین‌پور را خیلی زود از دست دادیم. وقتی تنها ۴۸ سال داشت. اما شاید بتوان برای او و کسانی مثل او خوشحال بود که در زندگی خود، روزهایی را تجربه کرده‌اند که برایشان «پایتخت جهان» بوده است.

gheisar-aminpour-2

پی‌نوشت: ابتدا تصمیم داشتیم شعر را تایپ کنیم.

اما احساس کردیم انتشار عکس از صفحه‌ی کتاب، نوعی احترام به ناشر کتاب (نشر مروارید) هم هست که زحمت کشیده‌اند و مجموعه‌ی اشعار قیصر امین پور را (که شامل چهار دفتر است) در قالب یک مجلد منتشر کرده‌اند.

ضمن اینکه در این شیوه، چیدمان هم مطابق سلیقه‌ی ناشر باقی می‌ماند.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۳ نظر برای روزهای سه شنبه (پایتخت جهان) | شعری از قیصر امین پور

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : معصومه شیخ مرادی

  خیلی خوشحالم که توی زندگی ام دو فرصت خوب نصیبم شد و دوبار قیصر امین پور عزیز و دوست داشتنی رو ملاقات کردم. بار اول روحش را دریافتم و بار دوم نیم ساعت پای سخنانش نشستم و کلامش را دریافتم. راستش آنقدر او را زلال و شفاف و بزرگ و بااصالت یافتم که تا بحال کسی را در زندگی ام اینگونه ندیده بودم. جان کلام را به من آموخت آنگونه با من سخن می گفت که انگار رسالتی سنگین و جدی برای فهماندن اصالت ادبیات به من دارد شاید توی عمرم هیچ معلمی این همه من را جدی نگرفته بود. بعد از دیدار بلافاصله صحبت هایش را در دفترم نوشتم و هر از چندگاهی به آنها مراجعه می کنم. و تازگی و غنای کلامش را با تمام وجودم حس میکنم آنروزها با خودم گفتم چقدر دیر این آدم را شناختم چرا آدم های دورو برش چرا دیگران درباره اهمیت حضور این آدمها در دنیا چیزی نمی گویند حتی بعد از مرگش هم. قیصر خیلی دوست داشتنی بود و ما اینروزها از داشتن معلمی چون او محروم هستیم و محرومیت بس سنگینی است. خیلی خوشحالم که متمم درباره او نوشته و کلامش را درک کرده. از او هدیه ای بسیار ارزشمند دارم که داشتنش را با شما به اشتراک می گذارم.(راستش امروز با دیدن این درس بغض گلویم را گرفت و اشک هایم جاری شد و دلتنگی تلخی سراغم آمد. شبیه لحظاتی که برای دلتنگی ات هیچ کاری نمی توانی بکنی)

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .