Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


روزهای سه شنبه (پایتخت جهان) | شعری از قیصر امین پور


این بار #پاراگراف فارسی را به شعری از شاعر بزرگ و فقیدمان قیصر امین پور اختصاص داده‌ایم.

قیصر امیرپور، شاعر ارزشمندی است که جا دارد مستقلاً در یکی از پاراگراف‌های فارسی متمم به ایشان بپردازیم. اما آنچه این بار از ایشان نقل می‌کنیم، بیش از خود او، بر استاد شفیعی کدکنی متمرکز است.

قیصر امین پور، شعری دارد به نام لحظه بیکران که در مجموعه‌ی گل‌ها همه آفتاب‌گردانند منتشر شده است.

او در این شعر، سه شنبه‌ها را پایتخت جهان می‌نامد و وقتی شعر را کامل می‌خوانیم می‌بینیم که سه شنبه‌ها برایش از این جهت پایتخت جهان بوده که می‌توانسته در کلاس دکتر شفیعی کدکنی حضور داشته باشد (دکتر شفیعی کدکنی استاد راهنمای او در مقطع دکترا بوده است).

ما قیصر امین‌پور را خیلی زود از دست دادیم. وقتی تنها ۴۸ سال داشت. اما شاید بتوان برای او و کسانی مثل او خوشحال بود که در زندگی خود، روزهایی را تجربه کرده‌اند که برایشان «پایتخت جهان» بوده است.

gheisar-aminpour-2

پی‌نوشت: ابتدا تصمیم داشتیم شعر را تایپ کنیم.

اما احساس کردیم انتشار عکس از صفحه‌ی کتاب، نوعی احترام به ناشر کتاب (نشر مروارید) هم هست که زحمت کشیده‌اند و مجموعه‌ی اشعار قیصر امین پور را (که شامل چهار دفتر است) در قالب یک مجلد منتشر کرده‌اند.

ضمن اینکه در این شیوه، چیدمان هم مطابق سلیقه‌ی ناشر باقی می‌ماند.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علیرضا جلیلی ، مریم مکوندی ، طیبه افتخارزاده ، مژگان اکبریان ، وحید وهابی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۶ نظر برای روزهای سه شنبه (پایتخت جهان) | شعری از قیصر امین پور

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : فواد انصاری

  سلام

  واقعا داشتن استادهای بزرگ  سعادت بزرگی است.

  امروز‌ کتاب اعتراف من نوشته تولستوی را میخواندم که 50 صفحه اول آن مقدمه ی ماکسیم گورکی نویسنده ی شهیر روس است. گورکی توضیح میده که خودش و چخوف همیشه به دیدار تولستوی رفته اند و از خرد و حکمت تولستوی در این کتاب تعریف کرده. باور این که کسی مثل چخوف شاگردی کند برای ما سخت و غیرقابل هضمه چرا که امروزه هر کسی خود را استاد میدانند و هیچ کس حاضر به شنیدن و شاگردی کردن نیست. این مقدمه خیلی برام جالب بود. دلم خواست یک پاراگراف از اون رو براتون بزارم که گورکی عظمت تولستوی استادش را اینگونه شرح میدهد. وقتی ماکسیم گورکی٫ تولستوی را کنار ساحل میبیند....

  پیرمرد ساکت و خاموش حالت پیامبرگونه و افسونگرانه ای داشت که به تاریکی زیر پایش فرو میریخت و کنجکاوانه سر بر تهی نیلگون آسمان می سایید. تو گویی هم اوست که با تمرکز اراده اش امواج را فرا میخواند و پس میزند و بر جنبش ابرها و سایه ها که انگار سنگ ها را تکان میدهند و بیدار میکنند٫ حکم می راند. ناگهان در یک دم جنون آمیز احساس کردم که ممکن است...هم اکنون برخیزد دستش را حرکت میدهد٫ دریا در جای خود یخ میزند و بلورین می شود٫ سنگ ها از جا میجنبند و بانگ بر می آورند و محیط پیرامون جان میگیرد و میخروشد و با صدها نوا از خود از او سخن می گویند. احساسی که در این لحظه داشتم در کلمات نمی گنجید. دلم سرشار از شوق و آکنده از هراس بود. لحظه ای بعد این همه احساس بدل به اندیشه ای سرخوشانه شد:

  تا این انسان زنده است٫ من یتیم نیستم   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .