Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
تفاوت بازی و سرگرمی را در تعریف گیمیفیکیشن فراموش نکنیم (۱)


تفاوت بازی و سرگرمی در تعریف و پیاده سازی گیمیفیکیشن

بازی و سرگرمی، کلماتی است که بسیاری از ما در زبان فارسی، به جای یکدیگر به کار می‌گیریم و به تفاوت آنها کمتر دقت می‌کنیم. البته این مسئله، محدود به بازی و سرگرمی نیست و برخی از کلمات و افعال دیگر در حوزه بازی و بازی سازی نیز، هنوز حد و مرز دقیق خود را پیدا نکرده‌اند.  به همین دلیل، ترجمه‌ی عبارت Playing a game برای ما چندان ساده نیست.

همین بی توجهی به تفاوت بازی و سرگرمی باعث می‌شود که در درک تعریف گیمیفیکیشن و پیاده سازی آن هم، مشکلات و ابهام‌هایی وجود داشته باشد.

در این درس قصد داریم با الهام از مطالعات پیتر گری در کتاب Free to Learn با تفاوت بازی و سرگرمی و اهمیت آن در گیمیفیکیشن بیشتر آشنا شویم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

در ضمن، شما تا کنون زیر هیچ یک از درس‌های مرتبط با گیمیفیکیشن، اعلام نکرده‌اید که به این سلسله بحث علاقه دارید.

لطفاً در صورتی که واقعاً به این درس علاقه دارید، لطفاً فراموش نکنید که اینجا یا هر جای دیگری که با این حوزه مرتبط است،‌ این علاقمندی را به متمم اعلام کنید تا بتواند در مورد تقویم محتوا و مثال‌هایی که برای شخص شما در درس‌های مختلف مطرح می‌کند، بهتر تصمیم بگیرد.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محمدرضا وطن دوست , مرضیه , محمد جعفری , یکتا , داوودکیخسروکیانی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری طراحی برای تغییر رفتار به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه طراحی برای تغییر رفتار

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

414 نکته برای تفاوت بازی و سرگرمی را در تعریف گیمیفیکیشن فراموش نکنیم (۱)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  1-زندگي! : من فكر ميكنم زندگي هم يك بازيست. براي من هم جنبه بازي دارد هم سرگرمي. از اونجا كه دچار بحران معنا هستم و تمام تلاشمو كردم تا معنايي براش جعل كنم، پس در حال حاضر تونستم هدفمندش كنم (جنبه بازي اينجا قويتره). از طرفي چون فعلاً قصد خودكشي ندارم و تصميم گرفتم زندگي كنم، پس جنبه سرگرميش هم برام قابل تعريفه (البته من دارم در مورد زندگي خودم حرف ميزنم وگرنه زندگي خيلي ها از نظرشون اتفاقاً خيلي هم جدي هست و منم جرات اينو ندارم كه به زندگي هيچ كس ديگري اسم بازي بدم!)

  2-كار (شغل، پيشه)-البته براي كساني كه تفكيكي بين كار و زندگي قائلند اين مورد قابل تعريفه- فكر ميكنم تا حد زيادي جنبه بازي بودن "كار" مشخصه و احتياج به توضيح نداره. از طرفي براي كساني كه كارشون رو دوست دارند(حتي اگر دوسش هم نداشته باشند باز هم قابل تعريفه) جنبه سرگرمي اون هم قابل تعريفه.

  3-روابط به طور عام و رابطه عاطفي به طور خاص. هم جنبه بازي اينها قوي هست و هم جنبه سرگرمي دارند.ولي فكر ميكنم بسته به مدل ذهني هر شخص ميتونه هر يك از جنبه ها پررنگتر بشه

  4-توليد مثل(همون بچه دار شدن). اين فعاليت هم هر دو جنبه رو داره(باز هم بسته به ديدگاه شخص) يعني هم ميتونه هدفمند باشه و هم ميتونه جنبه سرگرمي هم داشته باشه(البته ميدونم همه اونهايي كه بچه دار شدن،منكر جنبه دومش هستند-ولي من فكر ميكنم اين جنبه هم اگر خيلي پررنگ هم نباشه حداقل بي رنگ نيست!)

  5-نوشتن. اين فعاليت هم از هر دو جنبه بازي و سرگرمي سهم داره.ميتونه نوشتن با هدف خاصي صورت بگيره و ميتونه براي سرگرمي هم باشه.

  پي نوشت: سعي كردم به ترتيب از بازي بيشتر به كمتر مرتب كنم ولي از اونجا كه اون اولي شامل همه جي ميشه بقيه موارد در مقابل اون رنگ ميبازند.(ميخواستم به گيميفيكيشن متمم هم اشاره كنم ولي نوبت بهش نرسيد!)
  پي نوشت دو: به نظر مياد در كادر صورتي رنگ يك اشتباه تايپي رخ داده باشه.لطفاً برسيش بفرماييد شايد من اشتباه كرده باشم

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .