Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


تراکم شهری | فاصله‌ی تصویر شهرها از تصور ما


تراکم شهری

تریستان ژو (Tristan Zhou) این فرصت را داشته که زندگی در نقاط مختلفی از جهان را تجربه کند.

او در توکیو به دنیا آمده و در شانگهای بزرگ شده است. درس عکاسی خوانده و اکنون هم در سیاتل آمریکا زندگی می‌کند. ژو به عنوان یک عکاس فریلنسر برای کارفرماهای بسیاری، از جمله گوگل و کادیلاک، کار کرده است.

اما در میان همه‌ی کارها و پروژه‌ها، علاقه‌ی شخصی‌‌اش روایت داستان شهرهاست.

بسیاری از عکس‌هایی که ما از شهرهای مدرن امروزی می‌بینیم، تصویری زیبا و تمیز از شهر را پیش چشمان‌مان نمایش می‌دهند. مناظری که با وجود تراکم بالا، معمولاً دلباز هستند.

اما می‌دانیم که این تصویرهای تمیز از نماهای متراکمِ کارت‌پستالی، معمولاً روی دیگری هم دارد. بخش‌های دیگری از شهر، شکل دیگری از تراکم را تجربه می‌کنند. کارگران، نیروهای خدماتی، طبقات ضعیف‌تر و کسانی که در فضاهای تنگ‌تر و فشرده‌تر، زندگی را به شکل دیگری تجربه می‌کنند.

تراکم شهری

همین تنوع بافت مسکونی در شهر‌های مدرن باعث شده کسانی مانند تریستان ژو به این باور برسند که بسیاری از شهرهای مدرن و پیشرفته‌ی امروز و فردا با آن مدینه‌ی فاضله‌ای که ما تصور می‌کنیم، فاصله دارند.

این روایت‌گران می‌کوشند با به تصویر کشیدن بخش‌های دیگر شهرها – که شاید بتوان آن را ناآرمان‌شهر نامید – تصور ما را به واقعیت نزدیک‌تر کرده و ترغیب‌مان کنند به توسعه‌ی متوازن و پایدار فضای شهری بیشتر فکر کنیم.

در ادامه چند عکس را که ژو از نقاط مختلف چین، هنگ‌کنگ و تایلند ثبت کرده با هم می‌بینیم:

اما آن‌چه تا این‌جا دیدیم، هیچ‌کدام مشهورترین کار ژو نیستند.

مشهورترین (یا شاید یکی از مشهورترین) اثرِ ژو تصویری است که او از یک مجتمع ساختمانی درهم‌فشرده‌‌ در هنگ‌کنگ ثبت کرده است. مجتمعی که از گره خوردن پنج ساختمان در هم تشکیل شده و فضایی محصور و کم‌نور را ساخته که به عنوان Monster Building شناخته می‌شود.

از روی این عکس به سرعت عبور نکنید و بکوشید حتی برای چند ثانیه، فضای آن را تصور کنید:

هنگ کنگ

البته باید به یک نکته‌ی مهم هم اشاره کنیم.

این تصویر کمی دست‌کاری شده است. ژو دو عکس از این مکان را روی هم قرار داده یا اصطلاحاً Superimpose کرده است. در واقع، ارتفاع اصلی ساختمان، کمی کوتاه‌تر است.

اما نه آن‌قدر کوتاه که فکر کنیم فضای کافی برای تنفس در این مجتمع وجود دارد. کافی است تصویری را که عکاسی دیگری به نام سارا از همین محل ثبت کرده ببینیم (+):

به همین علت است که درباره‌ی کار او گفته‌اند (+): «تریستان ژو واقعیت را تغییر شکل نداده است، او صرفاً واقعیت را از نگاه خودش تصویر کرده است.»

به تعبیری دیگر، می‌توان کار زیبای ژو را شبیه کسی دانست که در یک نوشته، زیر یک کلمه خط می‌کشد. متن، تغییر ماهیت نداده، بلکه صرفاً بر یکی از نکاتش تأکید شده است.

ماهیت عکس ژو هم با واقعیت در تضاد نیست. او صرفاً تلخیِ تراکمِ زندگیِ توده‌ای از مردم را نشان می‌دهد که معمولاً در بیرون قاب عکاسان قرار می‌گیرند. در نقطه‌ای از یک شهر که به تعبیر ویلی بولگر، حتی موش‌ها هم برای عبور از آن‌جا روپوش به تن می‌کنند.

اگر سبک عکاسی تریستان ژو را پسندیده‌اید، می‌توانید به اکانت اینستاگرام او به آدرس instagram.com/trystane سر بزنید.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

مجموعه زنگ تفریح‌های متمم که به نوعی به عکاسی مربوط هستند

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۶ نظر برای تراکم شهری | فاصله‌ی تصویر شهرها از تصور ما

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سعیده احمدزاده

  گاهی فکر می‌کنم، مردمان فقیر بیشتر با همدیگه در ارتباطن و بخاطر همینه که همشون به صورت منسجم کنار هم زندگی می‌کنن. شاید برای اینکه بخوان بگن: ما زیادیم! یا شاید بخوان به هم کمک کنن برای بلند شدن! نمی‌دونم ... واقعا این عکس‌های ژو داره میگه هنوز هم تو قلب شهرهای مدرن و باکلاس، فقر مثل یه توده جا خوش کرده...

  من تو تبریز زندگی می‌کنم. این شهر کوهستانی کلی بالا و پایین داره. خونه ما تقریبا تو یکی از ارتفاعات این شهره؛ یه جوری که وقتی میزنم تو خیابون اصلی، از یک زاویه می‌تونم یه بخش از شهر رو زیر پام ببینم. یه بخشی که عین عکس ژو، پر از خونه‌های کوچیک، پرجمعیت و روی هم ...داره فریاد می‌زنه که تو این شهر؛ فقر رسوب کرده ...

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .