Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
شرایط دریافت هدیه نوروزی متمم: دوره صوتی آموزش هدف‌گذاری (کلیک کنید)


تاثیرگذاری اولیه یا First Impression


زبان بدن، علائم غیرکلامی و تاثیرگذاری اولیه

مجموعه درسهای زبان بدن را با مرور برخی اشتباهات رایج در آموزش زبان بدن آغاز کردیم و با حوزه‌های اصلی مهارت آموزی در استفاده از زبان بدن ادامه دادیم. در این قسمت از بحث، به سراغ یکی از رایج‌ترین موضوعات در حوزه زبان بدن می‌رویم. تاثیرگذاری اولیه یا First Impression از جمله بحث‌هایی است که در آموزش زبان بدن و علائم غیرکلامی همیشه مورد توجه قرار گرفته است و اهمیت آن اگرچه قابل انکار نیست، اما گاهی بیش از حد لازم بزرگنمایی شده است.

در این درس می‌خواهیم با مرور مطالعات و تحقیقات انجام شده، با تاثیرگذاری اولیه بیشتر آشنا شویم و فارغ از بزرگنمایی‌ها و کوچک‌نمایی‌های رایج، سهم واقعی آن را در ارتباطات میان انسانها بشناسیم.

یک واقعیت انکارناپذیر وجود دارد: انسانها بر خلاف همه توصیه‌ها و ادعاهایی که در مورد دیرقضاوت کردن وجود دارد، بسیار سریع در مورد یکدیگر قضاوت می‌کنند. این قضاوت سریع، ریشه در مسیر تکاملی ما انسانها روی زمین دارد.

زبان بدن

خیلی زود باید انتخاب کند که انسان غریبه‌ای که در تاریکی بیرون غار ایستاده است، دوست است یا دشمن. خیلی سریع باید تصمیم بگیرد که حیوانی که به سویش می‌آید یک شکار خوب و ارزشمند است یا او قرار است به شکاری ارزشمند برای آن حیوان تبدیل شود.

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌ها

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مذاکره و زبان بدن برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۹۶ عدد

  دانشجویان این درس: ۱۱۱۵۶ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۷۰۸۶ مورد

البته با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

ضمناً شاید بهتر باشد از میان درس‌ها مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت ارائه و سخنرانی | فن بیان | پرسونال برندینگ

  مهارتهای ارتباطی | تحلیل رفتار متقابل

  شخصیت شناسی | خودشناسی | مدیریت تعارض

  کوچینگ | مشاوره مدیریت

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     تعدادی از دوستان علاقه‌مند به این مطلب:    سارا حق بین ، محمد رهبری شمیرانی ، تارخ قربانی ، ابوالفضل مختاری ، الهام عموئی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۷ نظر برای تاثیرگذاری اولیه یا First Impression

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  همونطور كه متمم هم در مطلب بالا تاكيد كرد، من هم معتقدم كه اين قضاوت اوليه اجتناب ناپذيره و همه ما انجامش ميديم.

  ولي اين ماجرا دو سمت داره، يكي "من" به عنوان ارسال كننده پيام و ديگري "من" به عنوان دريافت كننده پيام(قضاوتگر)،كه به نظر من نحوه قضاوت و پيامدهاي اين پروسه در حالت دوم تا حد قابل توجهي تاثير بيشتري بر زندگي ما ميگذارد.

  هرچند كه  حالت اول هم بر زندگي ما(موفقيت در ارتباطات و ...)تاثير گذار است ولي در حالت دوم سهم اراده و اختيار من بسيار بيشتر از حالت اول است.درواقع در حالت دوم اين من هستم كه تصميم ميگيرم چه قضاوتهايي روي طرف مقابلم داشته باشم و كنترل و تعديل اين قضاوت تا حد زيادي در حيطه اختيار من قرار دارد(بجز موارد مربوط به جبر زيستي و روانشناختي!).پس به نظر ميرسد كه اگر ما بيشترين تمركز را روي حالت دوم قرار دهيم ،از نتايج و پيامدهاي قضاوت صحيح و درستمون بيشتر بهره مند خواهيم شد.  در حالت اول ما با ايجاد هر تغييري در برخورد اولمان باز هم كمتر ميتوانيم پيش بيني درستي از نحوه قضاوت طرف مقابل داشته باشيم-شايد با داشتن شناخت بيشتر در مورد طرف مقابل بتوانيم تا حدي اين قضاوت را كنترل كنيم ولي در هر صورت تصميم گيرنده اين قضاوت طرف مقابل است-

  در كل چون تاثيرگذاري بر قضاوت ديگران،به عوامل مختلفي كه خارج از دايره كنترل و شناخت ما هستند بستگي داره(مثل شخصيت طرف،فرهنگ،اميال،خواسته ها،زنتيك و ...)،پس شايد بهتر باشه زحمت بيشتر رو روي دايره كنترل و اختيار خودمون بكشيم تا به موفقيت بيشتري در اين زمينه دست پيدا كنيم

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .