Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


شاد بودن در زندگی | اهمیت تغییر و تنوع را فراموش نکنیم


شاد بودن در زندگی

دوستی می‌گفت که همیشه در مجالس، مهمانی‌ها و عروسی‌ها از دیدن کسانی که بشقاب خود را با انواع غذاها و خوراکی‌ها پر می‌کنند تعجب می‌کند. او بر این باور بود که چنین افرادی احتمالاً هنوز نمی‌دانند چه غذایی را دوست دارند و کدام غذاها را نمی‌پسندند.

فرض کنید ده نوع خوراکی روی میز است. احتمالاً ما یکی از آن‌ها را بیشتر از بقیه دوست داریم. پس آیا منطقی نیست که غذاها و خوردنی‌های دیگر را برنداریم تا جا برای آن غذای مطلوب تنگ نشود؟

مثلاً اگر واقعاً لوبیا‌پلو را بیشتر از همه‌ی غذاها دوست دارند، چرا تمام بشقاب خود را با آن پر نمی‌کنند؟ چرا بخشی از فضای محدود بشقاب را به پاستا، دلمه، قارچ یا سالاد و غذاهای دیگر اختصاص می‌دهند؟

با توجه به این مفروضات شاید بتوان گفت: «اگر فردی بشقاب خود را با خوراکی‌های متنوع پر می‌کند، احتمالاً آن‌قدر تجربه‌ی خوردن غذاهای مختلف را نداشته که سلیقه و ذائقه‌ی خود را به شکل مطمئن و قطعی بشناسد.»

آیا شما با این استدلال موافقید؟

عکس دستی که مشغول برداشتن غذا از روی میز سلف‌سرویس یک رستوران است با این جمله: تنوع در بشقاب غذا به چه معناست؟ ناآشنایی با طعم غذاها یا تلاش برای تجربهٔ لذت بیشتر؟

پاول دولان در کتاب طراحی شادمانی بحثی را مطرح کرده که تقریباً به موضوع گفتگوی ما در این درس شبیه است. او به قانون نزولی بودن مطلوبیت نهایی اشاره می‌کند.

موضوع این درس ما در بحث مشابهی با توجه به قانون نزولی بودن مطلوبیت نهایی به ما یادآوری می‌کند که این نوع تحلیل و استدلال درست نیست. او بر این باور است که اتفاقاً یکی از علت‌هایی که باعث شده ما کمتر از ظرفیت واقعی خود شادی را تجربه کنیم، همین شیوه‌ی نگاه و نگرش است.

اجازه بدهید کمی دقیق‌تر به مسئله‌ی بشقاب غذا در عروسی یا مهمانی فکر کنیم:

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به این درس و ۲۸ درس دیگر دربارهٔ زندگی شاد برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. تا کنون ۶۴۷۳ نفر از متممی‌ها مجموعاً ۶۸۱۴ تمرین در درس‌های زندگی شاد ثبت کرده‌اند.

با عضویت ویژهٔ متمم علاوه بر این ۲۸ درس به هزاران درس دیگر از جمله درس‌های زیر دسترسی خواهید داشت:

 فهرست درس‌های متمم

البته اگر به بحث زندگی شاد علاقه دارید، بهتر است ابتدا به درس‌های زیر سر بزنید و مطالعه‌ی آن‌ها را در اولویت قرار دهید:

  شخصیت شناسی | حمایت اجتماعی

  خودشناسی | عزت نفس | هوش هیجانی

  تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

  استرس | مدیریت انگیزه | کوچینگ

  دوره MBA (مطالعه‌ی منظم درس‌ها)

ثبت نام    تجربه‌ٔ متممی‌ها

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارگاه زندگی شاد به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارگاه زندگی شاد
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۸۷۵ نظر برای شاد بودن در زندگی | اهمیت تغییر و تنوع را فراموش نکنیم

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  چند سال پيش ميخواستم براي آزمون نظام مهندسي-براي اخذ پروانه نظارت و طراحي- آماده بشم. نميدونم منابع اين آزمون رو ميشناسيد يا نه، ولي كتاب هايي كه بايد ميخوندم به شدت خشك و خسته كننده بودن(بخصوص براي من كه مدتها بود از فضاي اين تيپ كتابها فاصله گرفته بودم). از طرفي يك بازه دو و حداكثر سه ماهه براي آماده شدن در نظر گرفته بودم (لابه لاي همه كارها!)

  وقتي كه شروع كردم به خوندن ديدم كه اينطوري نميتونم ادامه بدم(بخصوص كه شب ها و بعد از كار روزانه ميتونستم وقتي براي اين كار بزارم). اومدم زمان خوندن اين كتابها رو چسپوندم به زمان اصلي مطالعه م(كتابهاي مورد علاقه م). به اينصورت كه كتاب مورد غلاقه م رو ميزاشتم كنار اين كتابها و با خودم عهد كردم! كه هر وقت دو ساعت از كتاب هاي نظام مهندسي خوندم اونوقت مجوز دارم تا نيم يا يكساعت از كتاب مورد علاقه م بخونم. در واقع يك سبد(يا بشقاب) از كار هدفمند و كار شادي آفرين به وجود آوردم-نتيجه ش هم لذتبخش بود!

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .